Poniedziałek, 29 kwietnia 2024

imieniny: Piotra, Rity, Angeliny

RSS

Jastrzębie-Zdrój nie zostanie Europejską Stolicą Kultury. Szansę mają Katowice i Bielsko-Biała

30.10.2023 08:30 | 25 komentarzy | mad

- Bardzo się cieszę z bogactwa tego naboru, z tego, że w konkursie wzięło udział 12 miast - powiedział minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński na konferencji prasowej, podczas której przewodnicząca Panelu Ekspertów Suvi Innila przedstawiła wyniki I etapu naboru na Europejską Stolicę Kultury 2029. To etap, na którym przepadło Jastrzębie-Zdrój.

Jastrzębie-Zdrój nie zostanie Europejską Stolicą Kultury. Szansę mają Katowice i Bielsko-Biała
Do drugiego etapu konkursu o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury nie zakwalifikowano Jastrzębia-Zdroju. - To nie oznacza jednak, że kulturalnych wydarzeń i inwestycji w naszym mieście zabraknie - informują urzędnicy
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 1985 roku

Katowice (występujące w imieniu całej Metropolii), Lublin, Bielsko-Biała i Kołobrzeg zostały wybrane przez ekspertów spośród miast kandydujących do Europejskiej Stolicy Kultury. To tytuł przyznawany od 1985 roku, a pomysłodawczynią była grecka minister Kultury Melina Mercouri.

To inicjatywa mająca na celu ochronę i promowanie bogactwa i różnorodności kultur w Europie, o czym mówił minister Gliński. - Jest to szczególnie ważne wobec zachodzących zmian i tego co obserwujemy w UE. Obrona bogactwa i różnorodności kultur to jest wartość nadrzędna i jest ona szanowana przez UE. Chcę zadeklarować w imieniu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, że będziemy wspierać te projekty, tak jak było to 8 lat temu. To jest obowiązek państwa polskiego, żeby zwycięskie miasto otrzymało wsparcie z budżetu - powiedział.

12 miast

W naborze na Europejską Stolicę Kultury 2029 zdecydowało się wziąć udział aż 12 miast: Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kielce, Kołobrzeg, Lublin, Opole, Płock, Pszczyna, Rzeszów i Toruń. Wnioski były oceniane przez panel niezależnych ekspertów, który składał się z 10 osób wyznaczonych przez Parlament Europejski, Radę UE, Komisję Europejską i Komitet Regionów, a także dwóch ekspertów wyznaczonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przepadło m.in. Jastrzębie-Zdrój. - Nasze miasto nie przestaje pracować nad realizacją programu, który został przedłożony komisji. Program jest skrojony na miarę naszych ambicji i możliwości. Dzięki niemu zbudujemy Nowoczesne Centrum Kultury, Muzeum Miejskie, aquapark, ścieżki rowerowe i inne przestrzenie dla mieszkańców i turystów - zapewnia Prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman, dziękując wszystkim zaangażowanym w pracę na rzecz kandydowania do tytułu ESK. - Dziękuję mieszkańcom, którzy uczestniczyli w konsultacjach, lokalnym artystom i organizacjom, dzięki którym zbudowaliśmy nasz program oparty na naszym dziedzictwie kulturowym - dodaje prezydent Anna Hetman.

Wcześniej Kraków i Wrocław

Miasto, które zostaje Europejską Stolicą Kultury, przez rok realizuje specjalny program kulturalny, korzysta też z inwestycji, które mają przyczynić się do jego rewitalizacji i wspomóc długoterminowy rozwój.

Początkowo tytuł otrzymywało jedno miasto, od 2001 roku – dwa miasta z UE, a co kilka lat trzy – wspólnie z krajem stowarzyszonym lub kandydującym do UE. W 2029 r. polskie miasto zostanie Europejską Stolicą Kultury po raz trzeci. Do tej pory tym zaszczytnym tytułem zostały wyróżnione dwa miasta: Kraków w 2000 roku i Wrocław w 2016 roku. W 2029 tytuł Europejskimi Stolicami Kultury będą miasto polskie i miasto reprezentujące Szwecję.

Ludzie:

Anna Hetman

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój