Wtorek, 16 kwietnia 2024

imieniny: Bernadetty, Cecyliana, Kseni

RSS

Rusza projektowanie czterech kilometrów obwodnicy z Rudnika do Żerdzin. "Od 70 lat Raciborszczyzna czekała na tę historyczną chwilę"

26.10.2023 09:54 | 1 komentarz | ma.w

W czwartek 26 października podpisano umowę związaną z północno-zachodnią obwodnicą Raciborza. W sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego zawarto dziś 3 umowy na inwestycje drogowe w Będzinie, Pilchowicach i Raciborzu.

Rusza projektowanie czterech kilometrów obwodnicy z Rudnika do Żerdzin. "Od 70 lat Raciborszczyzna czekała na tę historyczną chwilę"
Podpisanie umowy na wykonanie projektu obwodnicy Raciborza na odcinku od Rudnika do Żerdzin
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W podpisaniu raciborskiej umowy brał udział starosta raciborski Grzegorz Swoboda.

Starosta mówił o historycznej chwili, którą jest przystąpienie do projektowania ważnej inwestycji dla powiatu i dla regionu. Podkreślał, jak sprawnie urząd marszałkowski zadziałał, dziękował za zaangażowanie marszałka, bo Jakub Chełstowski od początku był przychylny idei zgłoszonej mu przez Grzegorza Swobodę.

- 70 lat czeka Raciborszczyzna na obwodnicę Raciborza. Dowiedliśmy, że można przy współpracy jednostek podjąć działania, aby mieszkańcom żyło się lepiej. Dziękuję szczególnie panu Zbigniewowi Taborowi, że w tak krótkim okresie dokonały się kolejne etapy związane z przygotowaniem i realizacją tego przedsięwzięcia. My stawiamy na mocny rozwój powiatu. W ostatnim czasie dynamicznie rozwija się spółka Eko-Okna z Kornic, a nasz powiat jest niewydolny transportowo by obsłużyć ruch z tym związany - oznajmił starosta raciborski w Katowicach.

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda towarzyszył podpisaniu umowy w urzędzie marszałkowskim

Starosta raciborski Grzegorz Swoboda towarzyszył podpisaniu umowy w urzędzie marszałkowskim

Tak szybko i sprawnie od pomysłu do realizacji. Gdyby nie okres pandemiczny, to dziś bylibyśmy z tą inwestycją daleko dalej - przekazał nam z urzędu marszałkowskiego G. Swoboda.

- Pod kątem inwestycji drogowych, to dla Raciborza jest to bardzo ważny dzień. Północno-zachodnia obwodnica Raciborza ma ogromne znaczenie w kontekście poprawy bezpieczeństwa i komfortu jazdy, co jest oczywiście priorytetem, ale każdy nowy czy wyremontowany odcinek drogi to klucz do rozwoju gospodarczego miast i gmin regionu. Warto przypomnieć, że Województwo Śląskie zarządza siecią 1250 kilometrów dróg. To duże wyzwanie, wielka odpowiedzialność, ale mijająca kadencja samorządu województwa przejdzie do historii jako rekordowa względem środków, jakie przeznaczyliśmy na modernizację dróg. Licząc od 2018 do 2024 roku będzie to w sumie aż 2,7 mld zł. Co więcej, wszystkie nawierzchnie zostały wykonane w oparciu o najnowocześniejsze dostępne na świecie technologie – podkreślił marszałek Jakub Chełstowski.

Chodzi o północno - zachodnią obwodnicę Raciborza

Planowany okres jej realizacji:

1. Opracowanie dokumentacji projektowej - III kwartał 2023 r. – III kwartał 2025 r.

2. Realizacja robót budowlanych - IV kwartał 2025 r. – IV kwartał 2027 r.

Wartość dokumentacji: 1 063 679 zł brutto

Długość odcinka: 4,0 km

Wykonawcą dokumentacji do procedury zaprojektuj i wybuduj jest firma Sweco Polska sp. z o. o.

Przedsięwzięcie zostało zgłoszone przez Województwo Śląskie do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. 20 grudnia 2021 r. zadanie obwodnicowe "Północno-zachodnia obwodnica Raciborza" wybrano do dofinansowania.

Kwota dofinansowania z RFRD wynosi 72 mln zł

Planowana inwestycja zlokalizowana jest w województwie śląskim na terenie powiatu raciborskiego.

Planowana droga będzie przebiegać głównie przez tereny rolnicze o rozproszonej zabudowie. Miejsce włączenia początku projektowanej obwodnicy to rejon skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 935 z drogą krajową nr 45 w miejscowości Rudnik. Jej koniec przewidziano na włączeniu do DW 416 (na odcinku między skrzyżowaniem DW 417 z DW 416 a obszarem zabudowanym miasta Racibórz).

Klasa drogi „G” o przekroju 1/2.

4 lipca 2023 r. został ogłoszony przetarg na opracowanie studium korytarzowego, materiałów do wniosku o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wraz z jej uzyskaniem oraz koncepcji programowej dla przedmiotowej inwestycji.

W wyniku rozstrzygniętego przetargu został wyłoniony wykonawca prac projektowych – Firma: Sweco Polska Sp. z o.o.

Uroczyste podpisanie umowy na raciborską umowę odbyło się w urzędzie marszałkowskim

Uroczyste podpisanie umowy na raciborską umowę odbyło się w urzędzie marszałkowskim

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Jakub Chełstowski

Jakub Chełstowski

Marszałek Województwa Śląskiego