Wielkanocna Procesja Konna w Bieńkowicach z nagrodą. Wójt wręczył organizatorom czek [ZDJĘCIA]
- To wydarzenie, którym się szczycimy - tak wójt Grzegorz Utracki powiedział o Wielkanocnej Procesji Konnej w Bieńkowicach, którą uhonorował specjalną nagrodą. Wręczył też czek na 4 tysiące złotych.
Doroczną Inaugurację Roku Kulturalnego Gminy Krzyżanowice zorganizowano w piątek 20 października. Tradycyjnie w ramach wydarzenia wójt Grzegorz Utracki wręcza nagrody w dziedzinie kultury. W tym roku przyznał ją organizatorom Wielkanocnej Procesji Konnej w Bieńkowicach. Spotkaniu towarzyszył jesienny koncert jazzowy w wykonaniu Zygmunta Popeli i Michała Putrzyńskiego.
Nagroda dla wielu
- Zastanawiając się nad tegoroczną nagrodą w gminie Krzyżanowice, uznałem, że jak marszałek już nagrodził, to wypada, żeby w gminie też ich nagrodzić - mówił wójt Grzegorz Utracki. Włodarz przypomniał tym samym o wcześniejszym uhonorowaniu bieńkowickiej procesji konnej. Wydarzenie w 2022 roku nagrodzono drugim miejscem w konkursie „Piękna Wieś Województwa Śląskiego”, w kategorii najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje, przyznając organizatorom 5 tys. złotych. Wójt dodał, że w wydarzeniu rokrocznie uczestniczy niemal 100 jeźdźców i jeszcze więcej uczestników, więc trudno nagrodzić wszystkich. Nagrodę wręczył reprezentantom, oprócz sołtysa wsi Romana Herbera także Gerardowi Stoszkowi, Alfredowi Grzibkowi, Maksymilianowi Galdzie oraz Walterowi Witeczkowi – prezesowi OSP Bieńkowice, przedstawicielowi jednostki, która dba o bezpieczeństwo uczestników.
Grzegorz Utracki podkreślał, że nagroda jest dla wszystkich tych, którzy uczestniczyli, uczestniczą i będą w niej uczestniczyć, tworząc wielowiekową tradycję. Tą nagrodą, jak podkreślał wójt, chce podziękować zaangażowanym. - Myślę, że ta wiekowa tradycja, która pielęgnowana jest nie tylko w Bieńkowicach, ale także w okolicznych miejscowościach: Sudole, Pietrowicach Wielkich, Zawadzie Książęcej, Ostropie, to piękna rzecz. Pokazuje, że nie tylko w Niemczech, w Saksoni, są takie procesje, ale u nas też to wielowiekowa tradycja - mówił w ruinach tworkowskiego zamku, gdzie zorganizowano wydarzenie.
Wójt, wręczając przedstawicielom czek na 4 tysiące złotych, życzył wywołanym na scenę, aby nadal pielęgnowali tę tradycję, tak, aby nigdy jej nie zabrało w gminie Krzyżanowice – a przy tym, aby nie zabrakło jeźdźców, uczestników i ludzi dobrej woli, którzy wspierają to wydarzenie.
Sołtys zaprasza na kolejną procesję
Sołtys Herber ze sceny dziękował uczestnikom i wójtowi za docenienie, mówiąc nie tylko o przyznanym wyróżnieniu w trakcie Inauguracji Roku Kulturalnego Gminy Krzyżanowice, ale rokrocznym wsparciu finansowym, które przeznacza urząd gminy na tę inicjatywę. - Wydarzenie organizujemy co roku w Wielkanocny Poniedziałek, więc już zapraszam na kolejną odsłonę - uśmiechał się sołtys. Maksymilian Galda dopowiedział, że on w wydarzeniu uczestniczy prawie od 50 lat, jego kolega Alfred 60 lat, a Gerard Stoszek 70 lat. - Jeśli to zliczyć, to łącznie jeździmy od 180 lat - żartował ze sceny. - Tworzymy historię - oznajmił.
Dwie jednostki w miejscu jednej
Inaugurację prowadziła Sabina Ciuraszkiewicz, od niedawna dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krzyżanowicach. To jednostka, którą powołano od 1 lipca, wydzielając ją z Gminnego Zespołu Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Krzyżanowicach. Utworzenie jej, jak podkreślono w uchwale Rady Gminy Krzyżanowice, ma za zadanie poszerzenie prowadzenia działalności kulturalnej na terenie gminy poprzez tworzenie i upowszechnianie kultury, sztuki i turystyki.
- Celem Ośrodka Kultury będzie kształtowanie wrażliwości poznawczej i estetycznej społeczeństwa, stwarzanie możliwości kontaktu z wartościami kultury polskiej i światowej, rozpowszechnianie kultury muzycznej, teatralnej i turystyki. Do zadań Ośrodka Kultury w Krzyżanowicach będzie również należeć: tworzenie, gromadzenie, upowszechnianie i ochrona dóbr kultury, inicjowanie i prowadzenie badań dotyczących historii i turystyki kulturowej, ochrona i popularyzacja dziedzictwa postindustrialnego, kultywowanie tradycji, historii i zwyczajów naszej gminy. Działania Ośrodka Kultury są skierowane również na edukację kulturalną dzieci i młodzieży jako przyszłych odbiorców oraz współtwórców kultury i historii naszej gminy - napisano w uchwale.
Siedzibą jednostki stała się stara Roszarnia w Tworkowie, wyremontowana przy wsparciu środków unijnych. Nie długo, jak dowiadujemy się, obiekt ma zostać oficjalnie otwarty.
Zaś ówczesny Gminny Zespół Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki w Krzyżanowicach to teraz Gminny Zespół Oświaty w Krzyżanowicach, którym niezmiennie kieruje Daria Wieczorek.
Ludzie:
Daria Wieczorek
Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Krzyżanowicach
Grzegorz Utracki
Wójt Gminy Krzyżanowice
Sabina Ciuraszkiewicz
Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Krzyżanowicach
Walter Witeczek
Radny gminy Krzyżanowice