Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

Szkoła w Rudniku ma salę lekcyjną jak z marzeń [ZDJĘCIA]

09.10.2023 10:05 | 0 komentarzy | mad

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Rudniku ma „GeoKrainę Złotego Ziarna”, czyli Zieloną Pracownię, którą otwarto 5 października. Weronika Żymełka, dyrektor placówki, tłumaczy, że w tej sali uczniowie zdobędą wiedzę i umiejętności geograficzne skoncentrowane na dobrach lokalnej miejscowości.

Szkoła w Rudniku ma salę lekcyjną jak z marzeń [ZDJĘCIA]
Na otwarciu sali pojawili się m.in. senator Gawęda i wójt Rybka
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

5 października br. w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Rudniku nastąpiło oficjalne otwarcie nowopowstałej klasopracowni pn. „GeoKraina Złotego Ziarna” utworzonej w ramach programu „Zielona Pracownia 2023”. Nowa sala lekcyjna o charakterze geograficznym została dofinansowana przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.

Oficjalnego otwarcia oraz przecięcia wstęgi dokonali: senator RP Ewa Gawęda, Wójt Gminy Rudnik Piotr Rybka, Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Rudniku Weronika Żymełka oraz przewodniczący Samorządu Uczniowskiego Dawid Marcinek. Po nim nastąpiła prezentacja koncepcji sali, którą dokonali nauczyciele przedmiotów przyrodniczych – Artur Marcinkowski, nauczyciel geografii oraz Krystyna Rudek-Kampka, nauczyciel biologii, chemii i przyrody. Uczniowie rudnickiej placówki mieli natomiast okazję zaprezentować przybyłym gościom nowe pomoce dydaktyczne zakupione w ramach grantu.

- Utworzenie Zielonej Pracowni „GeoKraina Złotego Ziarna” stworzy uczniom rudnickiej szkoły przestrzeń do zdobywania wiedzy i umiejętności geograficznych, skoncentrowanych na dobrach lokalnej miejscowości. Nowa pracownia cieszy nie tylko nauczycieli, którzy dzięki nowoczesnej bazie dydaktycznej mogą ubogacać proces dydaktyczny, ale przede wszystkim cieszy uczniów. Nauka w sali geograficznej stanie się dla nich o wiele bardziej przyjemna i będzie miejscem inspirującym do odkrywczych działań i nauki - zaznacza dyrektor Żymełka.

Zielona Pracownia „GeoKraina Złotego Ziarna” nawiązuje do bogactwa i dóbr ziemi rudnickiej, jakimi są żyzne gleby oraz obfite plony, które ten teren szczególnie wyróżniają na tle innych gmin, powiatów czy województwa. Dzięki korzystnym warunkom glebowym teren gminy Rudnik jest obszarem o charakterze głównie rolniczym.  Złoty kłos dojrzałego zboża to także znak rozpoznawczy stanowiący element herbu Gminy Rudnik. Na uwagę zasługuje także fakt, że na terenie Gminy Rudnik zlokalizowany jest zakład specjalizujący się w twórczej hodowli nowych odmian zbóż oraz młyn, który z zebranego zboża z rudnickich pól ziaren wytwarza własną mąkę.

Głównym elementem wystroju pracowni, jak tłumaczy dyrektor, jest podświetlona reflektorami fototapeta ukazująca rolniczy krajobraz Gminy Rudnik. Na ścianach umieszczone są pasy w odcieniach: zieleni oraz grafitu – kolorów nawiązujących do barw trawy i gleby. Posadzka natomiast została pokryta wykładziną w jasnej tonacji nawiązującej do jasnego, piaskowego koloru zboża i ziarna. W klasopracowni miejsce znalazła przeszklona witrynka. W niej umieszczono wystawę prezentującą różne rodzaje gleby oraz zbóż. Aby zwiększyć samopoczucie uczniów oraz ich odporność na zachorowanie i komfort przebywania w nowej klasopracowni zakupiono nowoczesny oczyszczacz powietrza.

- Dzięki zakupionym pakietom multimedialnym takimi jak Wirtualne Laboratoria Przyrodnicze, Interaktywne Plansze Przyrodnicze, Multimedialne Pracownie Przedmiotowe czy Didakta zajęcia z geografii staną się bardziej interesujące, nowoczesne i innowacyjne – dodaje Żymełka.

Komplementarnie do idei pracowni sala została wyposażona w sprzęt, dzięki któremu obserwować będzie można klimat naszego regionu, który sprzyja rozwojowi rolnictwa. Pracownię wzbogacono o deszczomierz, elektroniczny czujnik smogu oraz stację pogody wewnętrznej i zewnętrznej do pomiaru temperatury, wilgotności, ciśnienia atmosferycznego, danych dotyczących faz księżyca, wschodu i zachodu Słońca oraz prezentującą prognozę pogody. Uczniowie będą mogli pracować w terenie, badając jakość gleby, dzięki zakupionym pomocom dydaktycznym, takim jak walizka Ekobadacza do obserwacji i analizy chemicznej gleb. Ponadto w ramach grantu zakupiono m.in. globusy, tellurium, mapę plastyczną świata 3D, model obiegu wody w przyrodzie oraz puzzle geograficzne.

źródło: ZSP Rudnik, oprac. (d)

Ludzie:

Ewa Gawęda

Ewa Gawęda

Była senator.

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.