Czwartek, 2 maja 2024

imieniny: Zygmunta, Atanazego, Anatola

RSS

Strażacy z Samborowic zdobyli 28 szczytów Korony Gór Polski. "Było ciężko, ale warto"

09.10.2023 09:20 | 0 komentarzy | mad

- Korona Gór Polski zdobyta - cieszy się Roman Pośpiech, prezes OSP Samborowice, jednostki, która podjęła się zdobycia 28 szczytów dla promowania idei dawstwa szpiku.

Strażacy z Samborowic zdobyli 28 szczytów Korony Gór Polski. "Było ciężko, ale warto"
Strażakom podczas ostatniej wspinaczki towarzyszył Adrian Plura (ostatni z prawej), radny powiatowy z Samborowic
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Jagodna to ostatni szczyt z tych, które wchodzą w Koronę Gór Polski, którego zdobycia podjęli się strażacy z Samborowic. To szczyt, który mierzy 977 metrów wysokości. Strażacy z Samborowic swoją wspinaczkę rozpoczęli przy schronisku PTTK Jagodna.

- Odbyliśmy parę fantastycznych rozmów, otrzymaliśmy mnóstwo słów podziwu i motywacji za naszą akcję – za co ogromnie wszystkim dziękujemy. To był już ostatni nasz szczyt zaliczany do Korony Gór Polski – a co dalej – pewnie dowiecie się za niedługo. A poza tym to był dobry dzień w towarzystwie wspaniałych ludzi - napisali w mediach społecznościowych.

Tam też zamieścili wideo (zobacz TUTAJ) podsumowujące całą akcję, którą rozpoczęli 31 stycznia 2021 roku od Biskupiej Kopy – najwyższego szczytu Gór Opawskich. Akcję zakończyli 24 września 2023 roku, wchodząc na wcześniej już wspomnianą Jagodną.

- Zdobyliśmy 28 najwyższych szczytów poszczególnych pasm górskich polski z niesamowitymi ludźmi, w niesamowitej atmosferze, w szczytnym celu. Było ciężko, ale jeżeli zachęciliśmy choć jedną osobę do zapisania się do bazy dawców szpiku to warto było - podsumowuje Roman Pośpiech.

Szczytny cel, bo w ramach akcji strażacy promowali ideę dawstwa szpiku, zachęcając do dołączenia do bazy fundacji DKMS.

Fundacja DKMS to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się walką z nowotworami krwi i innymi chorobami układu krwiotwórczego. Do bazy fundacji może dołączyć każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania. - Zamów pakiet rejestracyjny, wypełnij formularz, pobierz wymaz z wewnętrznej strony policzka i odeślij całość do nas. Z przesłanej próbki wykonywana jest typizacja antygenów zgodności tkankowej. Wyniki wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy dawców. Proces trwa ok. 2-3 miesiące - zachęca fundacja. Szczegóły znajdują się na stronie www.dkms.pl.