Wtorek, 10 września 2024

imieniny: Łukasza, Mikołaja, Pulcherii

RSS

Wybory i referendum 2023. Instrukcja głosowania, czyli co zrobić, żeby nasz głos się nie zmarnował

08.10.2023 07:01 | 50 komentarzy | żet

Trwają wybory do Sejmu i Senatu RP. Lokale wyborcze będą otwarte do 21.00. Obywatele wybierają 460 posłów i 100 senatorów.

Wybory i referendum 2023. Instrukcja głosowania, czyli co zrobić, żeby nasz głos się nie zmarnował
W każdych wyborach część głosów jest nieważna. Niektórzy wyborcy robią to celowo, ale są i tacy, których głos marnuje się z powodu błędu popełnionego w trakcie głosowania. Podpowiadamy, jak ustrzec się przed taką pomyłką. Zdjęcie ilustracyjne.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Z naszego okręgu wyborczego (okręg wyborczy 30.) do Sejmu dostanie się 9 posłów. Ponadto mieszkańcy Rybnika, powiatu rybnickiego i powiatu mikołowskiego wybiorą 1 senatora (okręg senacki 72.). 1 senatora wybiorą również mieszkańcy powiatów raciborskiego i wodzisławskiego, a także Jastrzębia-Zdroju i Żor (okręg senacki 72.). 15 października odbędzie się również referendum.

Trzy karty do głosowania

Każdy wyborca otrzymuje 3 karty do głosowania:

  • jednostronicową kartę do głosowania w wyborach do Sejmu,
  • jednostronicową kartę do głosowania w wyborach do Senatu,
  • jednostronicową kartę do głosowania w referendum.

Jak prawidłowo oddać głos w wyborach do Sejmu RP?

Na karcie do głosowania są umieszczone listy kandydatów na posłów. W naszym okręgu wyborczym zarejestrowano 7 list kandydatów (przy czym jedna została skreślona - członkowie komisji wyborczych informują o tym wyborców). Głos będzie ważny, gdy umieścimy znak "X" przy nazwisku tylko jednego kandydata spośród wszystkich znajdujących się na karcie do głosowania.

Uwaga, w przypadku postawienia znaku "X" przy kilku kandydatach w obrębie jednej listy, głos wciąż będzie ważny (zostanie przypisany liderowi listy). Natomiast w przypadku postawienia znaku "X" przy kandydatach z różnych list, głos zostanie uznany za nieważny. 

Jak prawidłowo oddać głos w wyborach do Senatu RP?

Na karcie do głosowania są umieszczone nazwiska kandydatów na senatorów. Zarówno w 72. jak i w 73. okręgu wyborczym zarejestrowano po 4 kandydatów. Głos będzie ważny, gdy umieścimy znak "X" przy nazwisku tylko jednego kandydata spośród wszystkich znajdujących się na karcie do głosowania.

Jak zagłosować w referendum?

Na karcie do głosowania w referendum znajdują się cztery pytania. Na każde z pytań można odpowiedzieć "Tak", "Nie" lub nie odpowiadać. Aby oddać ważny głos w odpowiedzi na dane pytanie, należy umieścić znak "X" w kratce obok odpowiedzi, którą wybieramy. Jeżeli chcemy odpowiedzieć na 4 pytania, powinniśmy postawić 4 znaki "X" przy wybranych odpowiedziach (po jednym do każdego pytania).

Możemy też odpowiedzieć na mniejszą liczbę pytań, umieszczając znaki "X" przy odpowiedzianych do wybranych przez nas pytań, a pola odpowiedzi do pozostałych pytań pozostawić puste.

Można też oddać nieważny głos, umieszczając znak "X" przy odpowiedziach "Tak" i "Nie" do pytania, jednak nawet nieważny głos wpłynie dodatnio na frekwencję w referendum.

Referendum będzie mieć moc wiążącą, jeżeli weźmie w nim udział ponad połowa osób uprawnionych do głosowania.

Bojkot referendum?

Część środowisk politycznych wzywa do bojkotu referendum ogólnokrajowego, argumentując, że pytania są tendencyjne, a kampania referendalna de facto wspiera obóz rządzący. Wyborcy, którzy podzielają ten pogląd, mogą nie wziąć udziału w referendum.

Aby nie wziąć udziału w referendum, należy odmówić przyjęcia karty do głosowania. Obwodowa komisja wyborcza powinna odnotować to w spisie wyborców.

Jeżeli w trakcie pobierania kart do głosowania w wyborach komisja wyda nam także kartę referendalną (wbrew naszej prośbie, by jej nie wydawać), powinniśmy zwrócić kartę referendalną komisji i upewnić się, że zostało to odnotowane.

Należy zauważyć, że członkowie komisji w czasie pełnienia tej funkcji są funkcjonariuszami publicznymi i nie mają prawa do przetwarzania naszych danych - w tym danych wrażliwych dotyczących faktu głosowania/niegłosowania - w celach innych niż konieczne do przeprowadzenia głosowania i ustalenia wyników wyborów i/lub referendum.