Rafako ma nowego prezesa. To Dawid Jaworski
5 października Rada Nadzorcza Rafako S.A. dokonała zmian w zarządzie spółki. Odwołano prezesa Macieja Stańczuka, a następnie powierzono obowiązki prezesa zarządu Dawidowi Jaworskiemu. To nie koniec zmian.
Zmiany w zarządzie Rafako
Rada Nadzorcza Rafako dokonała zmian w składzie zarządu spółki z Raciborza. Przede wszystkim odwołano prezesa zarządu Macieja Stańczuka (pełnił tę funkcję od czerwca tego roku, gdy zastąpił na stanowisku Radosława Domagalskiego-Łabędzkiego), a także skrócono okres oddelegowania do zarządu Przemysława Schmidta (jest członkiem rady nadzorczej).
Jednocześnie powołano do zarządu Dawida Jaworskiego i powierzono mu pełnienie obowiązków prezesa spółki. Ponadto oddelegowano do zarządu Rafako członka rady nadzorczej Michała Sikorskiego (na okres 3 miesięcy).
Ludzie PFR rządzą w Rafako
Zarówno Dawid Jaworski jak i Michał Sikorski są związani z Polskim Funduszem Rozwoju - mniejszościowym udziałowcem Rafako, do którego poprzedni zarząd Rafako wnioskował o udzielenie pożyczki.
Dawid Jaworski w przeszłości był m.in.: wiceprezesem zarządu w spółce Nowe Jaworzno Grupa Tauron (reprezentował w zarządzie PFR) - tej samej, na rzecz której Rafako zrealizowało budowę bloku w Jaworznie. Jesienią 2022 r. D. Jaworski został wiceprezesem Rafako. Później, w toku zmian w zarządzie Rafako, stracił to stanowisko.
Do trzech razy sztuka
W ostatnim czasie PFR bezskutecznie próbował wprowadzić swoich ludzi do zarządu Rafako. Nie zgadzali się na to obligatariusze PBG (formalnie ta spółka jest głównym akcjonariuszem Rafako). Uważali, że w ten sposób PFR przejmie Rafako bez ponoszenia faktycznych kosztów przejęcia i bez dalszych gwarancji funkcjonowania spółki z Raciborza do czasu znalezienia inwestora (źródło: WNP).
Aktualnie Rafako jest w bardzo trudnej sytuacji. Według ustaleń branżowego Wirtualnego Nowego Przemysłu, Rafako ma ogromne problemy z płynnością finansową - spółka ma pieniądze na wypłatę pensji za październik, ale wynagrodzenia za listopad oraz spłata rat układowych stoją pod znakiem zapytania.
Zainteresowanie inwestycją w Rafako wykazuje spółka PG Energy, która chce odkupić od PBG pakiet akcji Rafako. Jednak PG Energy uzależnia realizację swoich zamierzeń m.in. od zaangażowania finansowego PFR w poprawę kondycji finansowej Rafako (pisaliśmy o tym tutaj: PG Energy chce kupić akcje Rafako od PBG. Pod jakimi warunkami?).
"Póki rządzimy, nie dopuścimy do upadku Rafako"
Niedawno premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla Nowin powiedział wprost, że dopóki rządzi PiS, Rafako nie upadnie:
PBG, PFR i Eko-Okna
Aktualnie właścicielem 26,4 proc. akcji Rafako jest PBG (PBG oraz kontrolowany przez PBG Multaros). Eko-Okna posiadają 10,13 proc. akcji Rafako, natomiast PFR 7,84 proc.
W akcjonariacie Rafako jest również Norges Bank (Goverment of Norway), który posiada 0,94 proc. akcji Rafako. Reszta akcji to tzw. free float, czyli akcje w wolnym obrocie.
Rada Nadzorcza Rafako
Od 25 sierpnia 2023 r. w skład Rady Nadzorczej Rafako S.A. wchodzą:
- Piotr Zimmerman (ustanowiony przez sąd zarządca PBG),
- Michał Sikorski (przedstawiciel PFR),
- Przemysław Schmidt (członek niezależny),
- Zbigniew Dębski (członek niezależny),
- Kinga Banaszak-Filipiak (przedstawicielka PBG),
- Paweł Gricuk (przedstawiciel PG Energy.
Życiorysy członków rady nadzorczej Rafako dostępne są tutaj:
Ludzie:
Mateusz Morawiecki
Były Prezes Rady Ministrów