Co z przebudową newralgicznych skrzyżowań w powiecie wodzisławskim?
Kilka dni temu w budynku starostwa powiatowego odbyła się konferencja prasowa z udziałem przedstawicieli polityków Platformy Obywatelskiej oraz samorządowców. Tematem były inwestycje na wybranych drogach w powiecie wodzisławskim.
W konferencji uczestniczyli Krzysztof Klimosz - członek zarządu województwa śląskiego, posłowie Krzysztof Gadowski i Gabriela Lenartowicz, radny wojewódzki Henryk Siedlaczek, który jest kandydatem Koalicji Obywatelskiej do senatu w okręgu nr 72, starosta Leszek Bizoń oraz prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca, który kandyduje do Sejmu z ramienia Koalicji Obywatelskiej oraz dyrektor Zarządu Dróg Wojewódzkich Zbigniew Tabor.
Na spotkaniu poruszono głównie tematy związane z przebudową trzech skrzyżowań. Chodzi o skrzyżowania ulic Górniczej i Pszowskiej oraz Młodzieżowej i Pszowskiej w Wodzisławiu Śląskim, a także Raciborskiej i Bukowskiej w Syryni. Wspomniano również o Drodze Głównej Południowej.
Czy skrzyżowanie Górnicza-Pszowska doczeka się realizacji? Starostwo powiatowe pełne nadziei.
W opublikowanym komunikacie na stronie internetowej starostwo powiatowe informuje, że skrzyżowanie przebudowa skrzyżowania Górnicza-Pszowska najprawdopodobniej będzie realizowane.
- Wiele wskazuje na to, że zadanie: „Przebudowa skrzyżowania drogi wojewódzkiej nr 933 (ul. Pszowska) z droga powiatową nr 5000S (ul. Górnicza) w Wodzisławiu Śląskim” będzie zrealizowane. Jest już wykonana dokumentacja wraz z pozwoleniem na budowę, która została przekazana do Zarządu Dróg Wojewódzkich. Zadanie jest na etapie przygotowywania do procedury przetargowej, przetarg ma zostać ogłoszony w czwartym kwartale tego roku. Koszt zadania oszacowano na 10 milionów złotych, z czego 20% udziału w kosztach ponoszą Powiat Wodzisławski i Miasto Wodzisław Śląski. Inwestycja ma być realizowana w latach 2024-2025 - czytamy w komunikacie starostwa powiatowego.
Skrzyżowanie Bukowska - Raciborska. Na razie nie ma decyzji czy będzie rondo czy sygnalizacja świetlna.
Jeżeli chodzi o skrzyżowanie Bukowska-Raciborska w Syryni to również wskazywano na konieczność przebudowy. Głównym argumentem jest tutaj bezpieczeństwo. Wielokrotnie pisaliśmy o zdarzeniach drogowych, które miały miejsce na tym skrzyżowaniu. Dochodziło tam do wielu wypadków z tragicznymi skutkami. Jednak na chwilę obecną nawet nie podjęto decyzji na temat tego, czy będzie tam rondo czy sygnalizacja świetlna.
- Termin ogłoszenia przetargu na dokumentację projektową przebudowy skrzyżowania DW 936 (ul. Bukowska) z drogą powiatową 3512 S (ul. Raciborska) w Syryni to czwarty kwartał tego roku - informuje starostwo.
- Negocjujemy, rozmawiamy z władzami województwa na temat poprawy bezpieczeństwa na najbardziej newralgicznych skrzyżowaniach na terenie naszego powiatu. Skrzyżowanie Bukowska i Raciborska to skrzyżowanie, o którego przebudowę zabiegamy już kilka lat. Chcemy poprawić bezpieczeństwo na tym skrzyżowaniu, bo wiemy wszyscy doskonale, ile w tym miejscu było już wypadków drogowych. Po przeprowadzonych analizach zostanie podjęta decyzja, czy na skrzyżowaniu Bukowska-Raciborska pojawi się rondo czy też sygnalizacja świetlna – mówił Leszek Bizoń.
Jak informuje wodzisławskie starostwo, koszt wykonania dokumentacji oszacowano na 615 tysięcy złotych, zostanie pokryty w 50% przez Powiat, a w 50% przez gminę Lubomia. Wykonanie przebudowy skrzyżowania to już zadanie Zarządu Dróg Wojewódzkich.
Skrzyżowanie Pszowska-Młodzieżowa
Kolejny temat poruszany na spotkaniu to skrzyżowanie ulic Pszowskiej i Młodzieżowej. Jest to o tyle ważne, co jak podkreślał prezydent Kieca wiąże się z ruchem, który niedługo pojawi się w tym rejonie ze względu na uruchomienie fabryki przez firmę Eko-Okna. Na skrzyżowaniu dróg wojewódzkich – Pszowskiej i Młodzieżowej w Wodzisławiu Śląskim ma zostać zamontowana sygnalizacja świetlna.
- Tu jest wola władz wojewódzkich, aby na tym skrzyżowaniu zabudować instalację świetlną. W ramach ostatniej przebudowy na drodze wojewódzkiej zabudowano tzw. tunele techniczne, które umożliwią realizację tej inwestycji – mówił Mieczysław Kieca.
Jak wskazuje starostwo, podczas konferencji zapewniono też, że do końca roku ma zostać zrealizowany program poprawy bezpieczeństwa wzdłuż ulicy Pszowskiej.
Konferencja pełna odniesień do polityki krajowej
Problem drogowy w powiecie wodzisławskim występuje od dawna. Nikogo nie trzeba o tym przekonywać. Konferencja odbyła się jednak z udziałem polityków Koalicji Obywatelskiej i kandydatów, a termin spotkania ustalono w kluczowym momencie kampanii wyborczej, bez podawania jakiś szczególnych konkretów, zaś z deklaracjami, że realizacje będą, ale też pojawiła się krytyka obecnej ekipy rządzącej. Na konferencji mowa była o zablokowanych środkach z KPO, które miałyby również trafić do samorządów na inwestycje drogowe. Wskazywano tutaj głównie na Drogę Główną Południową, której jak stwierdzono nie da się zrealizować bez wsparcia środków zewnetrznych.
Drogi ważne w powiecie. Interwencje z wielu stron
O problemie dróg w powiecie pisaliśmy wielokrotnie. W artykule Skrzyżowanie Pszowska-Górnicza w Wodzisławiu Śl. doczeka się sygnalizacji świetlnej? wskazywaliśmy, że skrzyżowanie ul. Górniczej z ul. Pszowską od wielu lat jest przedmiotem narzekań ze strony kierowców z powodu trudności z wydostaniem się z ul. Górniczej, zwłaszcza w godzinach szczytu. Kierowcy i mieszkańcy krytykują również pomysł zainstalowania tam sygnalizacji świetlnej bez ronda. Problemy tego skrzyżowania poruszała radna Jolanta Górecka na sesji rady powiatu, która odbyła się 4 września. Radna ponownie złożyła interpelację do starosty w temacie przebudowy tego skrzyżowania. Jak stwierdziła, ponowne złożenie interpelacji jest jej zdaniem związane z brakiem skutecznych działań starostwa powiatowego, zaś mieszkańcy ciągle są narażeni na niebezpieczeństwo.
Górecka poinformowała też naszą redakcję o petycji, którą podpisali mieszkańcy związaną z bezpieczeństwem na tym skrzyżowaniu.
- Pojawia się wiele kontrowersji wokół zapewnień o działaniach dotyczących bezpieczeństwa na ul. Pszowskiej. Mieszkańcy nie mają wątpliwości, to aktualnie największy problem w mieście i wypada wyrazić zadowolenie, że wreszcie to zauważono. To mocne przyśpieszenie, jednak nieco dziwi, biorąc pod uwagę okres kampanii wyborczej. Trzeba mieć tylko nadzieję, że to poważne deklaracje i że zostaną zrealizowane. O zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom i użytkownikom ruchu drogowego na ul. Pszowskiej w Wodzisławiu Śląskim, a w szczególności na skrzyżowaniu ulic Pszowskiej z Górniczą, czynię starania od wielu lat. Mieszkańcy licznie zgłaszają prośby o działania w tej sprawie. Złożyłam kilka interpelacji, a w maju br. przekazałam petycję Marszałkowi Woj. Śląskiego, z licznymi podpisami wsparcia mieszkańców naszego powiatu, z prośbą o pochylenie się nad złym stanem nawierzchni ul. Pszowskiej, a także o przebudowę newralgicznego skrzyżowania tej drogi z powiatową (ul. Górniczą), koniecznie z sygnalizacją świetlną. W odpowiedzi Zarządu Województwa czytamy, iż petycja jest zasadna.
Z powodu braku obwodnicy miasta, to właśnie ul. Pszowska jest obciążona dużym natężeniem ruchu i jest coraz bardziej niebezpieczna. Na skrzyżowaniu Górniczej z Pszowską tworzą się zatory; problemem jest zarówno bezpieczne włączenie się do ruchu ul. Pszowskiej, jak również zjazd w ul. Górniczą. Dodatkowo mieszkańcom Pszowskiej coraz trudniej wyjechać ze swoich posesji. Tworzy się coraz większy problem z wyjazdem z ul. Wolności. Sygnalizacja świetlna zapewniłaby bezpieczeństwo i w pewien sposób uporządkowałaby ruch drogowy. To byłby dodatkowy koszt zaledwie ok. 1 mln zł. To raczej niewiele, biorąc pod uwagę cały koszt inwestycji. Wielka szkoda, że nie znalazła się w obecnym planie przebudowy skrzyżowania.
Podobne utrudnienia istnieją również na skrzyżowaniu Pszowskiej z Młodzieżową w Kokoszycach. Tu też należy pilnie uzupełnić skrzyżowanie sygnalizacją świetlną. Nasuwa się pytanie dlaczego dotąd tego nie zrobiono? Na ul. Pszowskiej wciąż tylko cząstkowo uzupełnia się ubytki w nawierzchni, a niezbędny jest kompleksowy remont drogi. Mieszkańcy mają świadomość, że jest wiele do zrobienia, ale niech to będzie zrobione raz, a solidnie. Mam tylko nadzieję, że nie będziemy czekać kolejnych kilku lat na realizację przebudowy tych bardzo niebezpiecznych skrzyżowań. Bezpieczeństwo mieszkańców powinno być nadrzędnym celem dla zarządców tych dróg - przekazuje Nowinom radna Jolanta Górecka.
Ludzie:
Gabriela Lenartowicz
Poseł na Sejm RP
Henryk Siedlaczek
Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji
Krzysztof Gadowski
Poseł na Sejm RP
Leszek Bizoń
Starosta Wodzisławski
Mieczysław Kieca
Prezydent Wodzisławia Śl.
Komentarze
22 komentarze
ale gdzie indziej budują obwodnice, poszerzają drogi, a tutaj Mieczysław ogłasza sukces bo wyremontują JEDNO skrzyżowanie a na drugim tylko postawią światła. Kolejne to Syrynia a nie Wodzisław. TU MACIE SWOJEGO MIECZYSŁAWA Kiepskiego, on o drogi i infrastrukturę po prostu dba tyle co minimum. Lubi za to parki, skwery, i balatony ale nic konkretnego do rozwoju miasta. W tym jest minimalistą od 3 czy 4 kadencji.
kiedy i co poleci od Rydułtów do eko okien? co za brednie!
ma to coś wspólnego z rozwalonymi drogami w Wodzisławiu? na Pszowską to strach wjeżdżać, ale alternatywy nima!
Co się denerwujecie, przecież jest już klepnięte rozwiązanie GDP która poleci od Rydułtów przez ul. Pszowska koło Antończyka, Mlodziezowa i do eko. Ten jeden rok wytrzymacie, nowa demokratyczna władza to załatwi!
Co się stało że nagle takie zainteresowanie drogami w powiecie 17 lat prózniactwa kiecy i zaniechań w inwestycjach drogowych i nagle mentor Gadowki Lenartowicz, Kieca, jak trzech króli obwieszczaja społeczeństwu o realizacji zaległości. O ile pamiętam 5 albo więcej lat trwała wyniana nawierzchni drogi grodzisko o długości ok 1km. Cud że nie było wypadku.. Panie prezydencie kieca jedyne osoby które przejmowały się bezpieczeństwem na drogach był Pan Chorószcz i radna powiatowa Gorecka a wy robicie teraz mapet shaw olsnionych przed wyborami
Co to ma być?? Prywatny folwark? Gadowki? Lenartowicz, Kieca przejmują się drogami w powiecie wodzisławskim? A gdzie byli i co robili przez poprzednie lata.. Gadowskiemu zabrakło kasy na rozdawanie długopisów.. Troskliwa Lenartowicz zerwała sie z amoku?
@teraztomy nie masz sie czym chwalić. He he ...powinni beknąć wszyscy co tak spieprzyli skrzyżowanie w Kokoszycach. Zmarnowana kasa podatników. Śmieszna wyspa zamiast pasa środkowego, a do klientów sklepu pięęękne zjazdy. Nie ma to jak kolesiostwo! No brawo!
@Orinok- kiedy w Racku robią obwodnicę to administrator zadawala się ochłapami typu zrobienie prawoskretu czy świateł. I to pewnie jeszcze za dwa lata.
Serio warunki na Pszowskiej wołają o pomstę do nieba, niema gorszej drogi w powiecie. Piekło jeszcze przed nami jak Ekookna ruszą. Kto za takie dziadostwo odpowiada? Co robi Kieca i Bizoń? .. Przecież powinni zabiegać o remont jak na Jastrzębskiej.
a może tak Nowiny Wodzisławskie zapytają co z wnioskiem Starostwa o dofinansowanie remontu dróg powiatowych i dojazdu do strefy Olszyny???
Sprawdź zarobki samorządu! O ile sobie zrobili podwyżki. Sprawdź też ile kasy płynie z rządowej kasy na inwestycje w gminach. Nigdy w historii RP nie dostawali takich środków jak w ostatnich latach.. ale wiadomo że ciągle im mało! Tak jak nauczycielom.
Nie pieprz głupot jeśli nie masz dostatecznej wiedzy
a kto zabrał kasę samorządom ???
V kolumna,nauczyciele czy emeryci???
@bcd- ja już o tym piszę od podziału miasta na drobne zadupia. Ta V kolumna była wtedy i do dzisiaj rządzą. Tak jak ci w starostwie nauczyciele i emeryci 70+
do pajaca nizej -Bizon jest w starostwie od 2006 roku,wtedy o Gawedowej nikt nie slyszal Przez 17 lat nie zrobino nic i teraz im sie przypomnialo
Przecież głosowaliscie na pis,na gawędów itd. to do kogo teraz pretensje ???
Wszyscy ostrzegali przed pisem
pis zrobi za to drogę do ekookien bo to pisowskie ale to już koniec na szczescie ich nierządów
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Z jednej strony Kieca z drugiej Górecka a o remont ulicy Młodzieżowej czynili starania inni, teraz kiedy wszystko jest już dograne to wychodzą przed szereg i mówią to my. Gdzie byliście trzy, cztery lata temu kiedy zapadały decyzje w tej sprawie.
Przecież ten nieudacznik dopiero co wyremontował skrzyżowanie Pszowska - Młodzieżowa a teraz chce poprawiać? Wcześniej nie widzieli co robią? Banda nieudaczników!.
Patrząc na to g...wno jakie fundują włodarze, jak robią wiochę gdzie tylko można, jak zapalczywie się sprzeciwiają wszystkiemu, co by mogło ten nieszczęsny powiat rozwinąć - jak mamy nie myśleć, że rządzi tu jakaś V kolumna, sterowana przez konkurencyjne ośrodki i wrogie nam środowiska.
Gdzie oni wszyscy byli + Gawęda jak remontowali Młodzieżową i zamiast szerokiego jak kiedyś skrzyżowania z Pszowską ze skrętem do Wodzisławia zrobili wąskie, kiedy jeden samochód skręcający w lewo do Pszowa blokuje cały ruch z Młodzieżowej do Wodzisławia! Dlaczego zlikwidowali ten prawoskęt? Kto za to odpowiada? Dlaczego drogi wojewódzkie ciągle są zawężane a skrzyżowania zamiast poszerzane są robione jak na wsiach gdzie jadą 2 samochody na godzinę? Kiedy władze Wodzisławia i powiatu wodzisławskiego w końcu się OBUDZĄ z letargu i skończą się te bzdurne przebudowy i zawężenia dróg???
od tylu lat widzą chyba te problemy, tłucze się im i nagle tera doznali światłości, takich mamy rządzących włodarzy i posłów
Wielkie analizy żeby prawoskręt zrobić za tyle milionów.
Niech nic k.... nie dotykają, Już tak spier..... skrzyżowanie Młodzieżowa / Pszowska że jeden skręcający w lewo blokuje kilkanaście samochodów, banda amatorów