środa, 13 listopada 2024

imieniny: Stanisława, Mikołaja, Krystyna

RSS

Alkoholizm a życie zawodowe - wpływ uzależnienia na karierę

29.09.2023 17:00 | 0 komentarzy | MK

O tym, jak nadużywanie alkoholu wpływa na kwestie społeczne i kulturowe, napisano już setki, jeśli nie tysiące artykułów. Opisuje się w nich sytuacje, w których to alkohol - tak łatwo dostępny - niszczy życie nie tylko jednostek, ale też całych rodzin. W niniejszym artykule pójdziemy w nieco inną stronę i skupimy się na wpływie tej używki na życie zawodowe Polaków.

Alkoholizm a życie zawodowe - wpływ uzależnienia na karierę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od czegoś trzeba zacząć...

Długą drogę trzeba przemierzyć od zauroczenia alkoholem, aż po odwyk Kraków. Ale jedno jest pewne - droga ta jest bardzo niebezpieczna i trudno na niej zawrócić. Alkohol używany mądrze może stanowić dodatek do spotkań towarzyskich  - to nic złego, że wypijemy toast za bliską nam osobę. Problem pojawia się wówczas, gdy nie potrafimy sobie tego odmówić, a napoje wysokoprocentowe towarzyszą nam każdego dnia. Od tego momentu zaczyna się uzależnienie.

W naszym kraju istnieje społeczne przyzwolenie na to, aby alkohol - również w kontekście zawodowym - spożywać. Przy spotkaniach towarzyskich, dla rozluźnienia atmosfery. Różnego rodzaju trunki są również częstym prezentem dla partnerów biznesowych.

Problemem dla nas (jako społeczeństwa) jest to, że bardzo często usprawiedliwiamy siebie i innych. Tymczasem coraz popularniejsze staje się zjawisko wysoko funkcjonujących alkoholików, którzy doskonale potrafią się ukrywać ze swoim uzależnieniem.

Jak alkohol niszczy życie zawodowe?

Gdy myślimy o alkoholizmie w kontekście życia zawodowego, często mamy w głowie obraz osoby, która jest zniszczona alkoholem, nie dba o siebie i nie potrafi wywiązywać się z obowiązków zawodowych. Oczywiście istnieją również takie przypadki. Jednak w dzisiejszych czasach uzależnienie od alkoholu ma wiele twarzy.

Dziś w dobie wszechobecnego stresu i wysokiego tempa życia, osoby zmagające się z alkoholizmem często pracują na wysokich i niezwykle odpowiedzialnych stanowiskach. Niestety, nawet i takie osoby mogą (bardzo szybko) spaść z zawodowego piedestału i zniszczyć swoje życie. 

W jaki sposób alkoholizm niszczy nasze życie zawodowe? Otóż, zanim dana osoba trafi na odwyk, przechodzi najczęściej kilka etapów, które świadczą o postępującym problemie.

  1. Okazyjne picie, by zrelaksować się po męczącej i stresującej pracy.
  2. Spożywanie coraz większych ilości alkoholu. 
  3. Pojawiające się dysfunkcje w życiu rodzinnym i ich przełożenie na problemy w życiu zawodowym.
  4. Stopniowe problemy z wywiązywaniem się z obowiązków zawodowych.
  5. Spadek umiejętności i kwalifikacji, apatia zawodowa i uczucie tzw. wypalenia.
  6. Coraz częstsza absencja w pracy.
  7. I na koniec - brak możliwości świadczenia obowiązków zawodowych.

Na koniec mamy więc do czynienia z ustaniem stosunku pracy, a w najlepszym wypadku - z zamknięciem drogi do dalszego rozwoju zawodowego.

Czynniki związane z nałogiem, które niszczą karierę zawodową

Postępujący alkoholizm ma demoniczną, a zarazem złożoną twarz. Myliłby się ten, kto uważa, że alkoholik traci pracę "bo mu się nie chce". Wręcz przeciwnie, osoba nadużywająca alkoholu (nie tylko w pracy) musi zmierzyć się z wieloma czynnikami o charakterze psychologicznym. Mają one postać braku wiary w siebie, postępującej rezygnacji (nie tylko względem pracy), a także braku ochoty do życia. To z kolei prowadzi do rosnącego wypalenia zawodowego. 

Co ciekawe, alkoholizm nie zawsze uwidacznia się w pracy. Osoba, która musi się z nim zmierzyć, rzadko kiedy (zwłaszcza przy dzisiejszych standardach kontroli wewnątrz firm) może sobie pozwolić na spożywanie trunku w pracy. Co więcej, wysoko funkcjonujący alkoholicy często są trzeźwi w pracy, pijąc dopiero po powrocie do domu. Co gorsza, taka osoba często sama nie potrafi stanąć w prawdzie ze sobą i nie domyśla się nawet, że ma problem z alkoholem. 

Jak rozwiązać problem alkoholizmu zawodowego?

Alkohol nie jest wszechpotężnym przeciwnikiem, który może zniszczyć wszystko i każdego. Wręcz przeciwnie, można z nim walczyć i to również w sferze zawodowej. Trzeba jednak postawić sprawę jasno. Alkoholizm to podstępna choroba, która nie wybiera swojej ofiary. W uzależnienie może popaść każdy, bez względu na wiek, płeć czy zajmowane stanowisko w pracy. Jedno jest pewne - jest to choroba destrukcyjna, która potrafi zrujnować wszystko - życie, karierę i relacje. Czy jesteśmy w stanie przyznać się, że faktycznie mamy z tym problem?

Pomocna może być w tym terapia alkoholizmu w specjalistycznych ośrodkach, gdzie podopieczni poddawani są odtruciu alkoholowemu, a także terapii indywidualnej i grupowej. Alkoholizm to poważne uzależnienie, jednak z pomocą odpowiednich specjalistów, wsparciu rodziny i sile własnej woli, można go pokonać i na nowo stanąć na nogi.

Więcej informacji na temat leczenia alkoholizmu można znaleźć na stronie: https://www.alkoholizm.org.pl/ 

Materiał zewnętrzny