Niedziela, 24 listopada 2024

imieniny: Emmy, Flory, Jana

RSS

Przewrócił się na hulajnodze. Jastrzębianin miał 1,5 promila, teraz ma znacznie chudszy portfel

20.09.2023 10:33 | 0 komentarzy | sqx

Policjanci zatrzymali dwóch mężczyzn, których ukarano wysokimi mandatami. Jeden z nich jechał na hulajnodze, drugi na rowerze elektrycznym.

Przewrócił się na hulajnodze. Jastrzębianin miał 1,5 promila, teraz ma znacznie chudszy portfel
Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Policjanci z jastrzębskiej komendy, co noc patrolują ulice miasta. Na osiedlu 1000-lecia, nocą w minioną niedzielę ich uwagę zwrócił mężczyzna, który przewrócił się, jadąc na elektrycznej hulajnodze. Stróże prawa skontrolowali trzeźwość mężczyzny. Jak się okazało, 26-latek z powiatu pszczyńskiego miał w organizmie 2 promile alkoholu. Spotkanie z mundurowymi skończyło się dla 26-latka mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Tego samego dnia w godzinach popołudniowych policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli drogowej mężczyznę jadącego rowerem elektrycznym. Badanie 41-latka wykazało prawie 1,5 promila w wydychanym powietrzu. Jastrzębianin także został ukarany mandatem karnym w wysokości 2500 złotych.

Policja przypomina o kilku ważnych zasadach, które obowiązują w trakcie korzystania z hulajnogi elektrycznej:

Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Dodatkowo jest obowiązany korzystać z jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością nie większą niż 30 km/h, w przypadku gdy brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z prędkością dopuszczalną 20 km/h. Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów – z zachowaniem następujących zasad:

  • jazda z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego,
  • zachowanie szczególnej ostrożności,
  • ustępowanie pierwszeństwa pieszemu oraz nieutrudnianie ruchu pieszemu.