Radlin w chmurze pyłu. Osunęła się część rekultywowanej hałdy kopalni Marcel
W sobotę przed południem nad Radlinem uniosła się chmura gęstego pyłu. Drobinki osiadły na części terenu miasta, mieszkańcy wyrażają w sieci swoje oburzenie sytuacją.
Po osunięciu się skarpy, nad hałdą uniosła się gęsta chmura pyłu. Wodzisławska straż pożarna odebrała wtedy zgłoszenia od mieszkańców, którzy podejrzewali, iż doszło do pożaru. Te przypuszczenia się nie potwierdziły.
- Osunęło się wyrobisko, pył poleciał w górę. Nikomu nic się nie stało - przekazuje dyżurny stanowiska kierowania wodzisławskiej PSP.
Na hałdzie doszło do osunięcia się skarpy.
- Hałda jest wydzierżawiona firmie prywatnej, która zajmuje się jej rekultywacją, a właściwie rozbiórką i to ona jest odpowiedzialna za przeprowadzenie tych prac i właściwe ich zabezpieczenie. W czasie, kiedy to się wydarzyło, nikogo tam nie było, nie były prowadzone żadne prace, siłą rzeczy na szczęście nikomu nic się nie stało. W przyszłym tygodniu na miejscu na pewno będzie wizja lokalna, by ocenić tę sytuację, natomiast tam zagrożenia dla nikogo nie było - powiedział Nowinom rzecznik PGG, Tomasz Głogowski.
W sieci zaczęły pojawiać się komentarze, iż pył jest toksyczny.
Zdecydowanie zaprzecza temu rzecznik prasowy PGG, Tomasz Głogowski, który uspokaja, przekazując iż hałda jest rekultywowana i rozbierana wg technologii istniejących od lat. - To nie jest jeden taki przypadek, ani jedna taka hałda na terenie naszego regionu. Nie ma mowy o jakimkolwiek niebezpieczeństwie - dodaje rzecznik.
- W celu obniżenia wtórnej emisji pyłu z dróg, miasto dziś jeszcze rozpocznie próbę mechanicznego czyszczenia ulic w rejonie osiadania pyłu - zapowiada z kolei miasto na swoim facebookowym profilu.
O sprawie powiadomiono WIOŚ. Do tematu będziemy wracać.
W ostatnich latach Nowiny wielokrotnie podejmowały temat radlińskiej hałdy. W kolejności od najnowszych:
- Będzie rozbudowa hałdy w Radlinie. Skarga radnych została uznana za bezzasadną
- Hałda w Radlinie do rozbudowy? Taki jest plan
- Sprawą radlińskiej hałdy zajmie się minister klimatu
- Pył z hałdy doskwiera mieszkańcom, ale jego emisja jak na razie jest w normie
- Hałda w Radlinie coraz mocniej pyli. Będą badać jakość powietrza?
- Pył, kurz i brud. Mieszkańcy drżą przed hałdą
- Hałda to trudny sąsiad
- Hałda w Radlinie. Ostrzegają przed zapyleniem
- „Czarny deszcz” w Radlinie. Wiadomo skąd się wziął
- Osunięcie hałdy w Radlinie 5 wiadomości, 33 komentarze w dyskusji, 20 zdjęć
Komentarze
17 komentarzy
ira - albo reagujesz albo jesteś truta - Straż Miejska Karny Kopciuch i wydział ochrony środowiska urzędu miasta
za miesiąc to powietrze będzie w całej okolicy tak zapylone.przecież ludzie dalej mają stare piece kopciuchy.
tragedia czym będziemy oddychać.gdzie są kontrole straży miejskiej,ja mieszkam na nowych budynkach w jedłowniku szyb przy ulicy pszowskiej i problem z trucicielami sąsiadami jest ogromny.ludzie pozakładali sobie piece gazowe,a palą dalej w starych piecach i to niewiadomo czym,szczególnie w nocy.
Wielki i godne podziwu Niymce obalyli już niejedna wieś i wielki wiatroki pod rozbudowa gruby, bo ich ciśnie i nazot sztrom z wyngla bydom robić. Brunatnego. Ale to som Niymce - łoni mogom. Łoni nawet mogom staro puszcza wycionć, bo je prywatno i jak zielono Greta chciała sztrajk robić to jom skuli i do haresztu wciepli. No, ale to som Niymce......
MartynaW - nie wiem skąd jesteś, ale wystarczyło że ostentacyjnie zrobiłem kilka zdjęć dymu z komina - a na pytanie co robię powiedziałem że zdjęcia ptaków - zresztą że się i tak dowiedzą, Straż Miejska Karny Kopciuch i wydział ochrony środowiska urzędu miasta
ja sobie wyobrażam, bo tez mam sąsiadów co w lipcu i sierpniu palą tylko że wtedy oszczędzają węgiel i palą śmieciami !!!
Najwieksza ciemnota pali węglem w XXIw.
dosimon1 - no cóż dla ryli najlepiej by było gdybyśmy przez następne 100 lat dalej palili węglem w piecach, zresztą sam mam sąsiadów ryli czy emerytów rylskich i wyobrażacie sobie że oni nawet w lecie palą w piecach ??
Przeczytałem na fb komentarze wodzisławskich SilnychRazem.
To są idioci.
Radlin bez kopalni to to samo co pszów, jedna wielka wieś bez perspektyw.
Cierpią najbardziej mieszkańcy Radlina Głożyn, którzy nic z tej kopalni nie mają oprócz szkód górniczych i pylącej hałdy.
Mieszkańcy Wodzisławia Rybnika czy Żor nie chcą u siebie kopalń, ale na Marcelu chętnie pracują, stanowiąc tu 80% zatrudnionych.
Marcel nie jest Radlinowi do niczego potrzebny w przeciwieństwie do mieszkanców w/w miast.
Zanim zamkniesz wszystkie kopalnie to pomyśl o milionach gospodarstw domowych opalanych węglem, zdecydowana większość naszych elektrowni korzysta z węgla. Masz na to jakiś pomysł., bo budowę elektrowni wiatrowych skutecznie blokują mieszkańcy i ekolodzy tobie podobni.
Postawili domy koło hołdy a teraz narzekaj jak to powiedziała Bieńkowskaz PO taki mamy klimat hołda powstała 1858 roku i była dużo przed niż powstały wasze domy a więc jak się nie podoba to wypad .
Syngórnika - a ty jedną ręką zwalniasz miliony Polaków którzy muszą miliardy co roku dopłacać do wiecznie nienażartego rylstwa, Już o tysiącach którzy co roku umierają z powodu zanieczyszczenia środowiska nie wspominając
Popatrzcie na Pszów mają hołdę, mają smród i pył a nie mają kopalni i nie mają zatrudnienia ani pieniędzy. Nie wystarczy zamknąć gruba, trzeba znaleźć sposób co zrobić z odpadem na hałdach, a nie narzekać na górnictwo. Potem się dziwicie, że niektórzy czytając wasze mądrości, piszą o garach.
Jest górnictwo to musi być pył czego Karyny i Brajanki głozynskie nie rozumiecie? A że pocisło wiatrem w waszą stronę to mocie pecha. Żyjecie z tego że wasze chopy sztajgrują a Hawaje wam się marzą.
Osiedle Trzydziestolecia w Wodzisławiu czy Radlin żyją w ciągłym pyle. Ciągle trzeba myć auta czy okna. Straszna tą hałda jest
Lekką ręką zwalniasz kilka tysięcy Radlinian zatrudnionych w górnictwie i firmach około górniczych. Co proponujesz ich rodzinom, kit z okien . Na pewno trzeba wyjaśnić przyczyny tego obsunięcia się hałdy i zabezpieczyć się przed podobnymi zdarzeniami. Ale nie czarujmy się kopalnia i koksy są od ponad stu lat na trwałe związane z krajobrazem i historią Radlina i to one dają utrzymanie większością rodzin w Radlinie.
A my musimy wdychać te syfy pokopalniane!!!
Kolejny przykład działań ubocznych górnictwa !!!
Kiedy pozamykają wreszcie te fabryki smrodu???