Niedziela, 5 maja 2024

imieniny: Ireny, Waldemara, Piusa

RSS

Międzynarodowe Dni Folklorystyczne kolejny raz zachwyciły publiczność. Śląskie bez Granic – Festiwal SILESIA 2023 w naszym regionie

12.09.2023 11:00 | 0 komentarzy | EK

Po raz drugi w naszym regionie mogliśmy być świadkami wspaniałych występów zagranicznych zespołów, które zaprezentowały się w ramach Międzynarodowych Dni Folklorystycznych. Pomysłodawcą i dyrektorem wydarzenia był Jarosław Szczęsny, radny wojewódzki, który sam jest tancerzem.

Międzynarodowe Dni Folklorystyczne kolejny raz zachwyciły publiczność. Śląskie bez Granic – Festiwal SILESIA 2023 w naszym regionie
Dyrektor festiwalu Jarosław Szczęsny z zespołem Matia Gubec z Chorwacji.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Od 28 sierpnia do 4 września 2023 roku na terenie woj. śląskiego, głównie powiatu wodzisławskiego i raciborskiego, gościliśmy zespoły folklorystyczne z różnych stron świata.

Dwa lata temu, na jednym z festiwali, który odbywał się na Podlasiu, przyszedł mi pomysł, aby zrobić podobny u nas. Marszałek województwa śląskiego zaakceptował moją koncepcję. Zespół Pieśni i Tańca Śląsk też przyjął z aprobatą ten pomysł i wspólnie go zrealizowaliśmy. W ubiegłym roku gościliśmy: Narodowy Zespół Tańca Dzieci i Młodzieży „Żirgineliai” z Plunge działający na Litwie, Zespół Folklorystyczny „ Jahi Hasani” z Cegrane w Macedonii Północnej, Ludowy Zespół Tańca „ Barvinok” z Winnicy na Ukrainie, Zespół Folklorystyczny „Markani” z Ekwadoru, Zespół Tańca Ludowego „Atakoy” z Turcji i Folklorystyczny Zespół Artystyczny z Chile. Zaprezentowały się również nasze zespoły, między innymi: Zespół Pieśni i Tańca „Vladislavia” – z Wodzisławia Śląskiego oraz Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „ Wisła” z Wisły – wspomina dyrektor Jarosław Szczęsny.

W tym roku również udało się pozyskać środki na drugą edycję festiwalu. Wydarzenie zostało sfinansowane ze środków Województwa Śląskiego. Honorowy patronat objął Marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski. Partnerem Festiwalu jest CIOFF – Polska Sekcja Stowarzyszenie Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń, Festiwali i Sztuki Ludowej. Instytucjonalnym organizatorem był Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” imienia Stanisława Hadyny.

Cieszę się, że kolejny raz udało mi się pozyskać środki z budżetu województwa śląskiego na organizację tego wyjątkowego wydarzenia. Jako radny i jednocześnie człowiek związany od wielu lat z kulturą jest to dla mnie bardzo ważne. Moją inicjatywą jest szeroko rozumiana promocja tańca. Może to nietypowe, ale dużą część życia jestem związany z tańcem i nadal kontynuuję tę pasję. Aktywnie działam w Zespole Pieśni i Tańca Raciborzanie – mówi dyrektor Szczęsny.

Zespół Uzambezi z Zimbabwe

Zespół Uzambezi z Zimbabwe

W tym roku również nie brakowało ciekawych twórców. Organizatorzy festiwalu zaprosili do Polski zespół Matia Gubec z Chorwacji, zespół Hemus z Bułgarii, Kaukaski Zespół Tańca i Muzyki Ludowej „Nart” z Turcji, zespół Kythara z Egiptu, zespół Uzambezi z Zimbabwe oraz Zespół Tańca Folklorystycznego miasta Meksyk. Na festiwalu w Raciborzu wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Raciborzanie, zaś w Wodzisławiu Zespół Pieśni i Tańca „Vladislavia”. Koncerty odbyły się głównie na terenie powiatu wodzisławskiego i raciborskiego.

W ramach festiwalu odbyło się dziesięć koncertów, z czego trzy w Koszęcinie, a siedem w naszym regionie. Dodatkowo dla gości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wszystkie koncerty były wielką kulturalną ucztą. Cieszę się, że w porównaniu do roku ubiegłego mieliśmy znacznie większą widownię. Przy okazji koncertów doszło również do kontaktów pomiędzy samorządowcami. Być może zostanie nawiązana współpraca pomiędzy miastem Gornja Stubica a Radlinem. Te rozmowy już się toczyły i najprawdopodobniej do takiej relacji dojdzie – dodaje Jarosław Szczęsny.

Zespół Kythara z Egiptu

Zespół Kythara z Egiptu

Zespół Tańca Folklorystycznego miasta Meksyk

Zespół Tańca Folklorystycznego miasta Meksyk

Zespoły wystąpiły w Olzie, Raciborzu, Radlinie, Wodzisławiu Śląskim, Bełsznicy, Marklowicach i Mszanie.

Każdy występ był niezwykłym spotkaniem z kulturą i sztuką i ogromnym talentem i zaangażowaniem ze strony artystów. Chcę bardzo serdecznie podziękować włodarzom gmin za wsparcie i pomoc. Szczególnie dziękuję zaś władzom Mszany i Radlina. Zespoły wystąpiły w tych gminach na dożynkach. Występy zachwyciły publiczność – mówi dyrektor.

Czy festiwal zagości do nas w przyszłym roku?

Jako iż, kultura jest bardzo bliska mojemu sercu będę robił wszystko, aby pozyskać środki finansowe na kolejny festiwal. Trzeba zwrócić uwagę, że jest to również ogromne przedsięwzięcie organizacyjne. Ważna jest scena, oświetlenie itd. Wszystko to trzeba zorganizować i bez pomocy gmin nie moglibyśmy tego zrobić. Mam jednak nadzieję, że będę mógł zaprosić Państwa na kolejną, trzecią edycję festiwalu, który odbędzie się w przyszłym roku – kończy dyrektor Jarosław Szczęsny.

Zespół Matia Gubec z Chorwacji

Zespół Matia Gubec z Chorwacji

Zespół Hemus z Bułgarii

Zespół Hemus z Bułgarii

Tekst sponsorowany