Dziedzictwo odkrywane, bogactwem regionu i jego atrakcją
Stowarzyszenie LGD Morawskie Wrota wspólnie z partnerem z Sardynii GAL Terras de Olia, realizuje międzynarodowy projekt współpracy "Dziedzictwo odkrywane, bogactwem regionu i jego atrakcją" o akronimie DOBRA w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” objętego PROW na lata 2014-2020. Dotyczy on promocji dziedzictwa kulturowego, tradycyjnego rzemiosła i wzajemnej wymiany doświadczeń.
Morawskie Wrota zrealizowały następujące zadania:
- wizyta Członków Stowarzyszenia w Sardynii u Partnera GAL Terras de Olia, gdzie poznaliśmy aktywność mieszkańców, specyficzne dla regionu zawody tradycyjne oraz lokalną kulturę i projekty wspierane przez tamtejszego Partnera. Wzięliśmy udział w warsztatach kulinarnych z lokalnych produktów takich jak np.: oliwa, mąka i sery owcze, krowie.
- warsztaty tradycyjnego rzemiosła– rzeźbiarskie, na których można było wykonać produkty drewniane użytkowe np. łyżki drewniane, deski do krojenia, oraz warsztaty tapicerskie – na których powstały ręcznie wykonane przez uczestników – PUF-y.
- baza rzemieślników z terenu Morawskich Wrót, gdzie na stronie internetowej pokażemy kompleksowo wszystkie informacje o usługach rzemieślniczych, miejscu ich świadczenia, szczególnie tych, których nie można znaleźć w istniejących systemach wyszukujących przedsiębiorców.
- wystawa zdjęć wielkoformatowych dotycząca zanikających zawodów. Zdjęcia na Naszym terenie zostały wykonane na potrzeby projektu nieodpłatnie przez p. Arkadiusza Koguta oraz otrzymaliśmy parę zdjęć od Partnera z Sardynii.
- zakup 24 drewnianych stoisk wystawienniczych wykorzystanych na „Festiwalu Produktów lokalnych i zanikających zawodów” do sprzedaży produktów lokalnych a później udostępnionych do wykorzystania gminom partnerskim, obszaru Morawskich Wrót.
Dla naszego Stowarzyszenia „Morawskie Wrota” kulminacyjnym wydarzeniem, będzie dwudniowy „Festiwal Produktów lokalnych i zanikających zawodów”, który jest świetnym podsumowaniem całego projektu współpracy. Odbędzie się on 16 -17.09.2023 r. za Basenem Nautica w Gorzycach. Do udziału zaproszone są wszystkie gminy tworzące Lokalną Grupę Działania „Morawskie Wrota” tj. Gorzyce, Godów, Mszana, Marklowice, Lubomia i Krzyżanowice. Na stoiskach będą prezentowane produkty lokalne takie jak np.: rękodzieło, zabawki, miody, przetwory itp. W sobotę na scenie pojawią się zespoły regionalne, gawędziarze i grupy folklorystyczne z wszystkich 6 gmin.
SERDECZNIE ZAPRASZAMY!
Projekt współpracy „DZIEDZICTWO ODKRYWANE, BOGACTWEM REGIONU I JEGO ATRAKCJĄ” akronim „DOBRA” jest realizowany w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania” w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”. Celem realizowanej operacji jest promocja lokalnego dziedzictwa regionów, szczególnie produktów lokalnych i tradycyjnego rzemiosła objętych projektem współpracy, a także wymiana doświadczeń w tym zakresie i wspólna promocja.
"Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie."
Tekst sponsorowany
Najnowsze komentarze