Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Cała wieś jak jedna rodzina. Samborowice świętują dożynki, w korowodzie reprezentacje różnych zawodów [ZDJĘCIA, WIDEO]

10.09.2023 15:52 | 1 komentarz | mad

Dożynki to święto plonów, które ma ogromne znaczenie dla ludzi na wsi, jest pełne radości i wspólnego świętowania.

Cała wieś jak jedna rodzina. Samborowice świętują dożynki, w korowodzie reprezentacje różnych zawodów [ZDJĘCIA, WIDEO]
Do zdjęcia z koroną dożynkową pozują panie: Elwira, Gizela, Jadwiga i Elżbieta, a także sołtys Adrian Niewiera
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najpierw msza, później zabawa

W zeszłym roku Samborowice były gospodarzem dożynek gminnych. W tym roku świętowanie jest mniejsze, bo sołeckie, ale nie mniej wyjątkowe. Wioska swoje obchody zaplanowała na niedzielę 10 września. Zaczęło się od uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Rodziny. Później był przemarsz korowodu i w wiosce rozpoczął się festyn sołecki, na którym o godzinie 17.00 jako gwiazda wieczoru wystąpi DJ Mateusz.

Każdy ma być sobą

Sam korowód był wyjątkowy, bo jak mówił nam sołtys Adrian Niewiera, w tym roku wymyślono, aby prezentowali się w nim nie tylko rolnicy, ale przedstawiciele różnych zawodów, wszak mieszkańcy tej wioski nie tylko pracują na roli.  

Na dożynkach miejscowy samorząd reprezentował sekretarz Gabriel Kuczera. W przemowie z ambony powiedział, że gdy przyjechał do wioski, od sołtysa ubranego w ogrodniczki, który prowadzi gospodarstwo ogrodnicze, usłyszał, że każdy ma być sobą. - Skoro mamy być sobą, to i ja będę sobą - powiedział, po czym ściągnął krawat, za co otrzymał od zgromadzonych w świątyni brawa.

Starostami dożynek w Samborowicach są: Ania i Adrian Sławikowie (nie są małżeństwem, ale są rodziną)

Starostami dożynek w Samborowicach są: Ania i Adrian Sławikowie (nie są małżeństwem, ale są rodziną)

G. Kuczera z ambony mówił o trudach rolniczej pracy, o przeróżnych czynnikach, które muszą się ze sobą zgrać, aby gospodarze mogli świętować zakończenie żniw. Zupełnie inaczej, jak zaznaczył sekretarz, pracownicy na etacie. - Dla nas, ludzi zatrudnionych na etacie wszystko wydaje się proste, ale w rolnictwie to tak nie działa - powiedział, nawiązując m.in. do zdrowia, bo kiedy etatowiec zachoruje, idzie do lekarza po zwolnienie. Zaś rolnik ciągle musi martwić się o swoje gospodarstwo. Sekretarz Kuczera w imieniu samorządu dziękował rolnikom za codzienny trud.

Sołtys Niewiera zachęcał z ambony mieszkańców, aby wspólnie po mszy przeszli w korowodzie, aby w ten sposób zamanifestowali, że są jedną wielką rodziną. - Niech ten dar nam dany od Boga – spędzenia wspólnego czasu – będzie dobrze przeżyty w bliskości razem. Bo trzymamy się razem mimo wszystko - powiedział.

Szkoła na przekór zostaje  

W korowodzie nie zabrakło korony żniwnej, jechały maszyny rolnicze oraz przyozdobione platformy. Wśród haseł zawieszonych na pojazdach były m.in. nawiązania do likwidacji szkoły w Samborowicach, do czego dąży miejscowy samorząd, a czego nie chcą mieszkańcy wsi. "Na przekór wszystkiemu szkoła nasza zostaje i satysfakcji mieszkańcom daje" - głosił jeden z banerów. 

O dożynkach rozmawiamy z Iloną Gawlicą, radną z Samborowic:



Ludzie:

Gabriel Kuczera

Gabriel Kuczera

Sekretarz Gminy Pietrowice Wielkie

Ilona Gawlica

Ilona Gawlica

Radna gminy Pietrowice Wielkie