Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Znamy oficjalną datę otwarcia pałacu w Baranowicach. Szykuje się dwudniowa impreza

07.09.2023 14:00 | 0 komentarzy | juk

Remont Pałacu w Baranowicach właśnie finiszuje. Już pod koniec października odbędzie się jego oficjalne otwarcie. Okazuje się jednak, że nie wszystkie prace do tego czasu zostaną ukończone.

Znamy oficjalną datę otwarcia pałacu w Baranowicach. Szykuje się dwudniowa impreza
Renowacja Pałacu w Baranowicach to jedna z największych żorskich inwestycja ostatnich lat. Zabytek w ciągu niespełna trzech lat zmienił się nie do poznania.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Renowacja Pałacu w Baranowicach to jedna z największych żorskich inwestycja ostatnich lat. Zabytek w ciągu niespełna trzech lat zmienił się nie do poznania. Teraz ma być ozdobą dzielnicy oraz całego miasta. Po gruntownym remoncie przyszedł w końcu czas na jego oficjalne otwarcie. Wydarzenie zaplanowano na 21 i 22 października.

Dwudniowe świętowanie

Szczegóły dwudniowego świętowania mają być podane do publicznej wiadomości już niebawem, jednak już teraz wiemy o najważniejszych zaplanowanych na ten czas punktach. Pierwszego dnia, czyli w sobotę 21 października ma odbyć się część oficjalna wydarzenia połączona z wręczeniem Nagród Kulturalnych przyznawanych przez prezydenta Żor. Imprezę uświetnią występy artystów m.in.: Michała Baranskiego, KGW Baranowice oraz zespołu Lotharsi. W niedzielę natomiast odbędzie się Biały Wieczór z Białą Damą, czyli kolejna edycja znanego już żorzanom wydarzenia - Białego Wieczoru organizowanego przez MOK Żory. W trakcie całego weekendowego wydarzenia na terenie Pałacu będzie można skorzystać z dodatkowych atrakcji dla dzieci i dorosłych oraz poznać lepiej odnowiony Pałac.

Generalny remont

Pałac w Baranowicach był kiedyś siedzibą rodu starostów rybnickich von Durantów. Po drugiej wojnie światowej był użytkowany przez różne instytucje, do końca lat 80. mieściła się w nim szkoła podstawowa. Potem przeszedł w ręce prywatne i długo niszczał, następnie zrujnowany pałac przejęło miasto, które go sprzedało na początku lat 90. Następnie było jeszcze kilka transakcji, aż znowu pałac został skomunalizowany. W 2020 r. miasto pozyskało unijne dofinansowanie na renowację zabytku i prace właśnie finiszują. Trwający trzy lata remont można nazwać generalnym. Stan obiektu był tak zły, że wymagał wymiany stropów, dachu, stolarki, instalacji i wielu elementów konstrukcyjnych. Jednak dla odwiedzających najważniejsze są te elementy, które widać gołym okiem - odnowiona elewacja, stylizowane drewniane okna i drzwi, polichromie zdobiące ściany wewnątrz Pałacu. W trakcie prac starano się odtworzyć jak najwięcej zabytkowych elementów, tak aby budynek nie stracił swojego charakteru.

Milionowe polichromie

Podczas sierpniowej sesji żorskiej rady również rozmawiano o kończącym się remoncie i oficjalnym otwarciu Pałacu. - Czy na pewno zdążymy z ukończeniem wszystkich prac do czasu jego otwarcia - pytał radny Zbigniew Krówka. Odpowiedzi panu radnemu udzielił dyrektor MOK-u Stanisław Ratajczyk. - Ryzyko oczywiście jest, że wszystkiego przed otwarciem nie uda się ukończyć. Dlatego musimy zachować szczególną czujność zachować i monitorować sytuację - mówił. Prezydent Waldemar Socha dopowiadając zauważył, że na pewno jedno zadanie nie zostanie ukończone do czasu oficjalnego otwarcia Pałacu. Mowa tu o polichromiach. - Są to prace specjalistyczne. W najbliższych dniach powinniśmy otrzymać zgodę konserwatora na ich wykonania. Następnie niezwłocznie ogłosimy kilka przetargów na ich realizację - zapowiedział. Dodał, ze ich koszt może wynieść bagatela między pół miliona a milion zł. - Staramy się o zewnętrzną dotację na sfiksowanie tych prac - dodał.