Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Tragiczne dane dotyczące utonięć podczas tegorocznych wakacji

05.09.2023 07:27 | 0 komentarzy | sqx

Miliony Polaków spędzają wakacje i czas wolny na wodach i terenach przywodnych. Miejsca te strzeżone są m.in. przez policjantów. Mimo licznych ostrzeżeń i akcji profilaktycznych, dane z minionych miesięcy przedstawiają dramatyczny obraz.

Tragiczne dane dotyczące utonięć podczas tegorocznych wakacji
Policja apeluje o zachowanie rozwagi i ostrożności podczas kąpieli czy też uprawiania sportów wodnych.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

W bieżącym sezonie wakacyjnym Policja podejmowała szereg działań ukierunkowanych na wzmocnienie poziomu bezpieczeństwa osób korzystających z różnorodnych form wypoczynku, w szczególności w rejonach wielu akwenów. Obok funkcjonowania stałych jednostek/komórek wodnych Policji, w których służbę pełni 152 funkcjonariuszy, powołano dodatkowo 81 sezonowych komórek wodnych Policji, w których pełniło służbę 345 policjantów.

Od 24 czerwca do 3 września zorganizowano ponad 5180 patroli wodnych Policji, w których pełniło służbę ponad 8870 policjantów.

- Tworzenie sezonowych komórek wodnych Policji, kierowanie większej liczy policjantów do pełnienia służby patrolowej czy prowadzenie akcji profilaktycznych promujących bezpieczny wypoczynek nad wodą, to tylko niektóre przykłady działań Policji realizowanych samodzielnie, jak też przy współudziale podmiotów, których ustawowym czy statutowym działaniem jest dbałość o bezpieczeństwo osób korzystających z tej formy rekreacji - przekazuje Biuro Prewencji Komedy Głównej Policji.

Podczas tegorocznych wakacji na terenie kraju odnotowano 192 utonięcia osób, tj. o 24 osoby więcej niż w ubiegłe wakacje i o 25 więcej niż w roku 2021. Ponadto odnotowano 26 wyratowań osób.

Największą liczbę utonięć osób odnotowano w województwie pomorskim (29), wielkopolskim (18), małopolskim i zachodniopomorskim (po 16). Najwięcej utonięć osób miało miejsce w zbiornikach wodnych takich jak: jezioro (57), rzeka (34), staw (26), zalew (8) oraz "inny zbiornik" (53). Na 192 przypadki utonięć osób, 16 to utonięcia obcokrajowców. Najliczniejszą grupą wśród ofiar utonięć byli mężczyźni – 168, następnie kobiety – 15 oraz dzieci – 9. Alkohol jako przyczyna utonięć występował w 34 przypadkach, w tym 32 przypadki dotyczyły mężczyzn, natomiast 2 dotyczyły kobiet.

Na przypadające w bieżącym roku 72 dni wakacji, stwierdzono jedynie 7 dni, w których Policja nie odnotowała utonięć osób.

- Niewątpliwie istotną rolę w zakresie poprawy poziomu bezpieczeństwa osób kąpiących się odgrywają tzw. kąpieliska strzeżone, których jak wynika z obserwacji Policji, brakuje w odniesieniu do zapotrzebowania społeczeństwa na tego rodzaju formę wypoczynku. Także promowanie i rozwijanie warunków do nauki pływania to istotny element zmierzający do ograniczania przypadków utonięć osób - podsumowuje policja.

źr. Biuro Prewencji KGP, oprac. sqx