Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Nowy rok szkolny 2023/2024. W Żorach będzie się uczyć prawie 9,5 tys. uczniów

04.09.2023 08:36 | 0 komentarzy | juk

Nowy przedmiot, darmowe laptopy, zmiany programowe. Co jeszcze czeka żorskich uczniów w związku właśnie rozpoczynającym się nowym rokiem szkolnym?

Nowy rok szkolny 2023/2024. W Żorach będzie się uczyć prawie 9,5 tys. uczniów
W żorskich szkołach podstawowych w roku szkolnym 2023/2024 będzie się uczyć 5 214 osób, a ponadpodstawowych - 4 232.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Tegoroczne wakacje przedłużyły się o kilka dni, a sami uczniowie wrócili do klas później, niż zwykle. Otóż 1 września 2023 r. wypadło w piątek, w związku z czym rok szkolny 2023/24 rozpoczął się właśnie dziś, 4 września.

Nowy rok w liczbach

W Żorach progi miejskich placówek oświatowych przekroczy dziś w sumie 9 446 uczniów. Szkoły podstawowe odwiedzi 5 214 z nich, a ponadpodstawowych - 4 232. W pierwszych klasach zarówno szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych znalazło się łącznie 1 923 uczniów. Na przestrzeni lat można w tym zakresie zauważyć tendencję wzrostową. W 2020 r. pierwszaków było 1 508, w 2021 r. - 1 661, a w 2022 r. - 1952.

Więcej uczniów w szkołach średnich

Warto zwrócić uwagę, że po reformie Anny Zalewskiej likwidującej gimnazja i przywracającej ośmioletnią szkołę podstawową w szkołach średnich pierwszy skumulowany rocznik pojawił się w roku szkolnym 2019/2020. W kolejnych dwóch latach samorządy i dyrektorzy szkół mogli złapać oddech, po to by w roku szkolnym 2022/2023 przyjąć półtora rocznika młodzieży, która rozpoczynała naukę jako siedmiolatkowie i sześciolatkowie. We właśnie rozpoczynającym się roku szkolnym do liceów, techników i szkół branżowych trafi kolejne półtora rocznika uczniów. Zapytaliśmy Urząd Miasta w Żorach, czy w związku z tym, w którejś ze szkół wprowadzono dwuzmianowość nauczania. Inspektor w Wydziale Promocji, Kultury i Sportu Karolina Truchel wyjaśniła nam, że klasyczna dwuzmianowość nie będzie funkcjonować w żadnej z miejskich szkół. - Jednak ze względu na większą ilość uczniów oraz dostępność nauczycieli niektórych specjalności w szkołach ponadpodstawowych, lekcje mogą trwać do późnych godzin popołudniowych oraz wieczornych - przekazała nam.

Jakie są obawy?

Czego obawiają się dyrektorzy szkół? Jak mówi nam, nam Karolina Truchel ostatnie lata pokazały, że każdy rok szkolny niesie ze sobą nowe wyzwania. - Pandemia i nauka zdalna, wojna w Ukrainie, kryzys energetyczny, wzrost cen mediów, ale przede wszystkim coraz trudniejsza dostępność nauczycieli różnych specjalności. Doświadczeni nauczyciele odchodzą na emeryturę, młodzi ludzie po studiach niespecjalnie garną się do zawodu - przekazuje nasza rozmówczyni.

Idą zmiany

Jakie zmiany czekają uczniów i nauczycieli w trakcie trwania właśnie rozpoczynającego się nowego roku szkolnego? W szkołach średnich pojawi się nowy przedmiot - biznes i zarządzanie, który zastąpi podstawy przedsiębiorczości. Uczniowie czwartych klas szkoły podstawowej otrzymają darmowe laptopy, a młodociani pracownicy zarobią więcej. Zaszły też reformy w podstawach programowych m.in. wychowania fizycznego. Od roku szkolnego 2023/2024 uczniowie mają brać udział w testach sprawnościowych. Następnie ich wyniki pojawią się w systemie teleinformatycznym Sportowe Talenty. Wuefiści będą mieli obowiązek przeprowadzania od marca do kwietnia testów sprawnościowych i wprowadzania ich do systemu. Ponadto nauczyciele otrzymają jednorazową nagrodę z okazji 250. rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Będzie ona wynosiła 1 125 zł brutto.