Carbonarium w Jastrzębiu gościło już pierwszych zwiedzających [ZDJĘCIA, WIDEO]
Wprawdzie oficjalne otwarcie jastrzębskiego muzeum węgla nastąpi w sobotę, 2 września, ale już dziś, dzień wcześniej, pierwsza grupa zaproszonych gości miała okazję zwiedzić wszystkie piętra Carbonarium w Łaźni Moszczenica. My również byliśmy w tej grupie.
Carbonarium w Jastrzębiu gościło już pierwszych zwiedzających [ZDJĘCIA, WIDEO]
Cztery piętra interaktywnego muzeum węgla otworzą się dla zwiedzających 2 września. Warto wspomnieć, że to nie koniec pracy nad jastrzębskim Carbonarium, bo w niedalekiej przyszłości otwierane będą kolejne jego części.
Prezydent Anna Hetman zaprosiła do zwiedzenia Carbonarium:
O muzeum
W zmodernizowanym budynku zainstalowano blisko 30 monitorów, 5 projektorów, gry, makiety, audioprzewodniki i… międzywojenny słup ogłoszeniowy. Centralnym elementem wystawy jest „lewitująca” bryła węgla. Carbonarium to czteropiętrowa, multimedialna i interaktywna wystawa, która pobudza wyobraźnię.
Piętra
Na parterze znajdziemy szatnię, recepcję, biletomat i sklepik. To tu rozpoczyna się podróż po tajemniczym świecie węgla - od pierwiastka po surowiec. Już z parteru podpatrzeć można widowiskowy eksponat - lewitującą bryłę węgla.
Na klatce schodowej na każdym półpiętrze znajdują się grafiki, ukazujące tematykę piętra, na które zmierzamy. Na piętrze pierwszym zwiedzanie rozpoczynamy w kameralnej sali kinowej, gdzie znajduje się opuszczany ekran o długości 8 metrów. Tam zwiedzający obejrzą film w 3D ze specjalnymi okularami, a po jego obejrzeniu ekran zniknie, ukazując przestronną salę. W niej znajdziemy widowiskową ogromną bryłę węgla, zawieszoną w powietrzu, trzy duże ekrany, na których wyświetlany będzie film "Węgiel w organizmach żywych", a także liczne punkty multimedialne z ciekawostkami.
Na drugim piętrze cofniemy się do Karbonu, czyli okresu geologicznego, w którym powstał węgiel kamienny, oprócz zmysłu wzroku będziemy mogli także dotknąć - węgla kamiennego, węgla brunatnego oraz węgla drzewnego. W dalszej części ekspozycji czekają na odwiedzających multimedialne stanowiska z ciekawostkami na temat wykorzystania węgla od czasów pierwotnych, po erę wynalazków przemysłowych.
Piętro trzecie traktuje o mieście Jastrzębie-Zdrój, jego historii i kopalniach. Zwiedzanie rozpoczynamy w strefie dotyczącej jastrzębskiego uzdrowiska, gdzie możemy wykorzystać kolejny zmysł - słuch. Posłuchać możemy wypowiedzi ludzi - byłych pracowników uzdrowiska. Dalej znajdujemy ciekawostki o kopalniach, tych jastrzębskich i nie tylko, a także odwzorowaną łaźnię górniczą. Ekspozycję na trzecim piętrze kończy strefa związana z tragicznymi wypadkami w jastrzębskich kopalniach, a wszyscy chętni mogą wybrać sie w wirtualną wycieczkę "na dół" do kopalni, za pośrednictwem gogli wirtualnej rzeczywistości.
Na czwartym pietrze wkrótce przygotowana zostanie również ekspozycja dotycząca porozumienia jastrzębskiego i jastrzębskiej drogi do wolności.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć z otwarcia.
Zobacz filmowy skrót wycieczki po Carbonarium:
Komentarze
14 komentarzy
czy to coś ma stronę internetową? nie pytam o fb, bo to się nie liczy.
Ludzie po 3 godziny w kolejce czekali żeby to zobaczyć, jakim trzeba być dzbanem ktoś mi powie ???
Nie muszę chyba dodawać, jak bardzo to "mnom fszczonsło", a jeszcze bardziej moimi gaciami.
Pierwszy efekt edukacyjny "po jastrzębsku" został osiągnięty. Dzięki Carbonarium dowiedziałem się, że moje gacie, wiszące po praniu na sznurku, lewitują!
Już widzę tłumy jastrzębian biegnących żeby obejrzeć to cudo. Bilety drogie. A na turystów nie ma co liczyć, nie każdy jeździ rowerem.
Gdyby nie premier Morawiecki i jego deklaracja oraz finasowanie nigdy by nie powstała ta instytucja.
Nadrzędnym celem tego pomysłu i projektu bylo upamiętnienie Porozumień Jastrzębskich.
Szkoda,że ten pomysł zostanie zrealizowany jako ostatni, no ale to nie wygodny temat dla dzisiejszych władz miasta.Bunty robotnicze zawsze były tłumione przez władzę nie ważna jaka ona by nie była.
Jak nazywa się takie występy przed wyborami? HUCPA.
ELYTY przy korycie już pobalowały jak to mówi wielki pisarz:
"Wszystkie zwierzęta są sobie równe, ale niektóre są równiejsze od innych."
George Orwell, Folwark zwierzęcy
Wyżerka dla wybrańców a jutro dla reszty mieszkańców. Ile.placi miasto z naszych za te przyjemność. Za reklamę w radiu 90 ile to kasy na.lans nic nie wnoszący dla nas dla mieszkańców.
Nieogolony wiceprezydent oblesny garnitur zamienil na lepszy,
ale szkoda mu bylo 20 zl. na skrocenie spodni.
A ten pisi wypierdek co tam robi?
A jaka przesadzona ceremonia otwarcia. Trochę jakby otwierano potrzebny nowy zakład przemysłowy. Tymczasem niestety w Jastrzębiu praca tylko dla górników i nauczycieli. Reszta musi dojeżdżać poza Jastrzębie.
Nedza za kilkadziesiat milionow.
Nie ma czego pokazywac, to nastawiali grzmotow po 5 zl.
I na ten surowy beton poszło 30 milionów ? jpr.
a objektywny (obronca wegla,mułu i flotu ) był już tam zajrzeć ?