Poniedziałek, 29 lipca 2024

imieniny: Marty, Olafa, Beatrycze

RSS

Zaczynamy odliczanie! Festiwal Odkrywców już w najbliższą sobotę

29.08.2023 11:31 | 0 komentarzy | kama

3…2…1… Już w najbliższą sobotę, 2 września każdy kto odwiedzi Bulwary Nadodrzańskie będzie mógł wziąć udział w drugiej edycji Festiwalu Odkrywców.

Zaczynamy odliczanie! Festiwal Odkrywców już w najbliższą sobotę
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Agnieszka Domasik, Kierowniczka Działu Innowacji Muzeum w Raciborzu, koordynatorką projektu SOWA zaprasza wszystkich na to wyjątkowe wydarzenie.

W sobotę, 2 września każdy kto zjawi się na bulwarach w godzinach 14.00-18.00 będzie mógł poeksperymentować na wielu stoiskach oraz wygrać vouchery na wystawy do CNK oraz do Planetarium CNK w Warszawie!

W programie sobotniej imprezy między innymi:

• Warsztaty - Sztuczna inteligencja wokół nas - o tym czym jest sztuczna inteligencja i gdzie spotykamy ją na co dzień opowie dr inż. Aldona Rosner z Centrum Kształcenia Ustawicznego - filii Politechniki Śląskiej. W trakcie warsztatów uczestnicy będą mogli przekonać się jak działają algorytmy sztucznej inteligencji programując je z wykorzystaniem robota Edukacyjnego Photon.

• Pokaz - czym jest termowizja, jak działają kamery termowizyjne i do czego mogą być wykorzystywane? Uczestnicy pokazu będą mogli sami zmierzyć temperaturę wybranych obiektów z wykorzystaniem kamer termowizyjnych. O szerokich zastosowaniach termowizji opowie dr inż. Jakub Rosner.

• Ambasadorka ESERO dr inż. Małgorzata Szymaszek, podczas swojego pokazu, tak jak ojcowie radioastronomii Karl Jansky i Grote Reber, pokaże uczestnikom urządzenie pozwalające zbierać sygnały radiowe pochodzące z kosmosu. Zbudowany instrument z autorskim oprogramowaniem umożliwi zademonstrowanie faktu, że Słońce emituje fale radiowe. Jeśli chcecie dowiedzieć się jak uczniowie Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego PŚ zbudowali swój amatorski radioteleskop to zapraszamy serdecznie! Dr inż. Małgorzata Szymaszek, nauczyciel fizyki w Akademickim Liceum Ogólnokształcącym PŚ w Gliwicach Ambasadorka Biura Edukacji Kosmicznej ESERO przy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Prowadzi wykłady i warsztaty związane z tematyką kosmiczną i stara się inspirować młodzież do wyboru w przyszłości zawodów inżynierskich lub związanych z naukami ścisłymi. W ALO prowadzi Klub Młodego Odkrywcy „Neutrino”, a jej uczniowie z sukcesami biorą udział w konkursach krajowych i międzynarodowych, m.in.: Konstruktorzy marzeń, Astro Pi, CanSat, MoonCamp, Międzygwiezdny pył. Realizuje projekt FRSE Erasmus+ dotyczący zagadnień związanych z astronomią. Corocznie w swojej szkole organizuje obchody Tygodnia Przestrzeni Kosmicznej, podczas którego uczniowie i uczennice poznają technologie kosmiczne i korzyści wynikające z badań kosmosu.

• Warsztaty "Na Księżyc i dalej" o tematyce astronautycznej (budowa i napęd rakiet, baza księżycowa, zagadnienia związane z pobytem astronautów w kosmosie czy na Księżycu). Antoni Duda prowadzi Klub Młodego Odkrywcy pn. "Akademia Techniczna Małolata" w Rybniku. Klub, w którym spotykają się dzieci oraz młodzież i wspólnie eksperymentują. Antoni to nauczyciel, wychowawca, edukator, popularyzator nauki, majsterkowicz. Pasjonat historii (zwłaszcza historii odkryć i wynalazków). Pasjonat nowoczesnych technologii informatycznych, robotyki, astronomii i astronautyki. Z Centrum Nauki Kopernik współpracuje od 2016 roku. Od tego też roku prowadzi w Rybniku i okolicach zajęcia KMO. W roku 2023 rozpoczął aktywną współpracę z ESERO Polska oraz ESA. W zabytkowej kopalni Ignacy jest opiekunem merytorycznym i technicznym SOWA Rybnik, prowadzi dział Majsternia.

• Dr Gabriela Kryk i Koło Naukowe Pedagogów z Akademii Nauk Stosowanych w Raciborzu stworzą stanowisko, gdzie będzie możliwe rozwijanie wyobraźni, przy którym każdy będzie mógł wykazać się kreatywnością i stworzyć ciekawe rzeczy.

• Skrzydlaty Racibórz będzie promował modelarstwo lotnicze z kolei ostrog.NET zaprezentuje sprzęt do obsługi sieci światłowodowych, a salon Komputronik sprzęt do gamingu.

• Swoje stanowiska tradycyjnie będą też miały dwie raciborskie szkoły, CKZiU nr 1 "Budowlanka-Gastronomik" oraz CKZiU nr 2 "Mechanik".

• Pan Korek na swoim stanowisku przeprowadzi szereg warsztatów:

14.00-15.00

Budujemy wiatraki — konstrukcja wiatraków z ekologicznych materiałów (papier, drewno) oraz eksperymenty dotyczące działania elektrowni wiatrowej z wykorzystaniem jej modelu.

15.00-16.00

Budujemy spektroskopy — konstrukcja spektroskopów do analizy widma Słońca oraz eksperymenty dotyczące działania elektrowni słonecznej z wykorzystaniem jej modelu.

16.00-17.00

Nurek Kartezjusza — konstrukcja edukacyjnej gry zręcznościowej w butelce z wodą, która wykorzystuje prawa Pascala i Archimedesa.

17.00-18.00

Budujemy instrumenty muzyczne — konstrukcja różnych generatorów dźwięku z odpadów (tektura, słomki, gumki…).

Nie zabraknie też fotobudki i pamiątkowych zdjęć wywoływanych na miejscu.

Swoje stanowisko będzie miała również SOWA - Strefa Odkrywania Wyobraźni Aktywności