Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Symulacja dorosłego życia w Żorach. Dzieci przez zabawę uczą się wartości pieniądza i pracy [ZDJĘCIA]

28.08.2023 18:44 | 0 komentarzy | juk

Dzieci wkraczają do świata dorosłych. Będą pracować, zarabiać i wydawać pieniądze. W Żorach zorganizowano 5-dniowy projekt pn. Małe Miasto.

Symulacja dorosłego życia w Żorach. Dzieci przez zabawę uczą się wartości pieniądza i pracy [ZDJĘCIA]
Przez 5 dni, mali mieszkańcy Żor będą się uczyć, pracować, zarabiać, oszczędzać i wydawać pieniądze w ramach projektu "Małe Miasto".
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

„Małe Miasto” to symulacja dorosłego życia w mieście specjalnie stworzonym na potrzeby projektu. Przez 5 dni, mali mieszkańcy Żor będą się uczyć, pracować, zarabiać, oszczędzać i wydawać pieniądze. - Nasze Małe Miasto Żory, to miejsce pełne wyzwać. To miasto, posiada ogromny niewymierny potencjał - mówi dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 im. Otylii Jędrzejczak w Żorach Anna Gawełczyk-Kretek.

Za pracę jest wynagrodzenie

W czasie trwających od 28 sierpnia do 1 września półkolonii 126 dzieci w wieku od 8 do 12 lat będzie brać udział w warsztatach edukacyjnych u lokalnych przedsiębiorców, reprezentujących różne branże. - Mamy m.in. krawcową, instruktora strzelectwa, stylistkę paznokci i lalkarza - wymienia Anna Gawełczyk-Kretek. Dalej wyjaśnia nam, że za wykonane czynności uczniowie otrzymują pieniądze „Małego Miasta”, które w Żorach nazwano żorkami. Pieniądze mogą po zakończeniu zajęć wydać w Sklepie Kusiciela. - Jestem tam wiele kuszących rzeczy - mówi z uśmiechem pani dyrektor. - Dzieci nie muszą zarobionych pieniędzy wydać, ale mogą je pomnożyć, odkładając na lokacie w Banku, a następnie na zakończenie projektu dokonać zakupów w Sklepie Marze. I myślę, że warto na ten dzień i na wizytę w Sklepie Marzeń zaczekać. Bo są tam już konkretne artykuły - dodaje. Ponadto na terenie „Małego Miasta” funkcjonuje także m.in. Małomiasteczkowy Urząd Skarbowy oraz Bank.

Dzieci dowiedzą się czym jest praca, zarobek i opłaty

Organizatorem przedsięwzięcia jest Szkoła Podstawowa nr 4 z Oddziałami Sportowymi i Mistrzostwa Sportowego im. Otylii Jędrzejczak, we współpracy z Zespołem Szkół Specjalnych im. Matki Teresy z Kalkuty, Gminą Miejską Żory oraz Fundacją BGK, która dofinansowała je w kwocie 250 tys. zł w ramach szótej edycji programu „Małe Miasto”. W oficjalnej inauguracji projektu w Żorach udział wzięli m.in. prezydent Waldemar Socha. - Życzę Wam drogie dzieci żebyście miło spędziły czas na tych zajęciach. I nie wydajcie wszystkich żorków od razu - mówił. W trakcie uroczystości głos zabrała także Joanna Miszkura, koordynatorka projektu Małe Miasto z Fundacji BGK. - Mam nadzieję, ze ten czas, który jest przed wami, będzie czasem dobrej zabawy i cennej nauki - mówiła. Podkreśliła, ze głównym celem przedsięwzięcia jest przekazanie dzieciom wiedzy na temat obrotu i wartości pieniądza oraz pokazanie mechanizmów funkcjonowania gospodarki, czyli czym jest praca, wynagrodzenie, podatki.

Jedni z pięciu

Jak to się stało, że projekt "Małe Miasto" zostało zorganizowane w Żorach? Anna Gawełczyk-Kretek wyjaśnia nam, że za jego realizacją, a właściwie możliwością realizacji stoi kierownik gospodarcza SP nr 4 Edyta Staniec. - To właśnie ona wyszukała projekt i zmotywowała nas do złożenia wniosku o jego organizację w Żorach. Rylko 5 gmin lub organizacji w Polsce otrzymało w tym roku możliwość organizacji projektu. Dlatego jesteśmy bardzo szczęśliwi z tego powodu, ale warto zauważyć, że jest to bardzo duże przedsięwzięcie. Z racji lokalowych zaprosiliśmy do współpracy Zespół Szkół Specjalnych - dodaje pani dyrektor.

Ludzie:

Waldemar Socha

Waldemar Socha

Prezydent Żor