Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Sukces Szkoły Tradycji ze Skrbeńska w konkursie "Piękna wieś województwa śląskiego"

25.08.2023 11:27 | 0 komentarzy | FK

Urząd Gminy w Godowie informuje o sukcesie w konkursie marszałkowskim "Piękna wieś województwa śląskiego" w roku 2023, w jednej z konkursowych kategorii zwyciężył, realizowany wspólnie przez Ośrodek Kultury w Skrbeńsku oraz Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich "Skrbeńszczanie", projekt "Szkoła tradycji".

Sukces Szkoły Tradycji ze Skrbeńska w konkursie "Piękna wieś województwa śląskiego"
Szkoła Tradycji powstała przy Ośrodku Kultury w Skrbeńsku 29 września 2022 roku, by umożliwić dzieciom poznanie historii, tradycji i zwyczajów związanych ze Śląskiem.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Sukces w konkursie

- Inicjatywa ze Skrbeńska zdobyła 1. miejsce w konkursowej kategorii "Najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe". Zgodnie z regulaminem konkursu "Piękna wieś województwa śląskiego" sołectwo Skrbeńsko otrzyma nagrodę w wysokości 7 000 zł, która zostanie przeznaczona na wydatki majątkowe lub bieżące na terenie sołectwa, określone stosowną uchwałą zebrania wiejskiego - informuje UG Godów.

- Wszystkim zaangażowanym w ten projekt gratuluję zarówno samego pomysłu, jak i jego świetnej realizacji. Bardzo się cieszę z tego, że pomysłodawcy zaangażowali do udziału w "Szkole tradycji" dzieci i młodzież, dzięki czemu nasze tradycje mają szansę przetrwać i nie zostaną zapomniane - mówi wójt Mariusz Adamczyk.

Czym jest Szkoła Tradycji?

- Szkoła Tradycji powstała przy Ośrodku Kultury w Skrbeńsku 29 września 2022 roku, by umożliwić dzieciom poznanie historii, tradycji i zwyczajów związanych ze Śląskiem. Obejmuje warsztaty kulinarne, folklorystyczne i rękodzieła oraz elementy edukacji regionalnej. Podczas zajęć dzieci przygotowują tradycyjne potrawy, zapoznają się z lokalnymi obrzędami, śląskimi legendami i historycznymi ciekawostkami o regionie oraz tworzą proste ozdoby i zabawki. Tematyka zajęć odpowiada trzem porządkom: obyczajowemu, liturgicznemu i wyznaczonemu przez naturę. Uczestnicy Szkoły Tradycji własnoręcznie przygotowanymi potrawami i wypiekami uświetnili już niejedno wydarzenie kulturalne oraz uroczystości w gminie Godów.

W działalność Szkoły Tradycji aktywnie włącza się Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich „Skrbeńszczanie”. Gospodynie uszyły dla uczestników fartuszki, zorganizowały także tradycyjne kiszenie kapusty oraz szkubaczki. Gęsie pierze podarowała rodzina Wicherków ze Skrbeńska. Instruktorem Szkoły Tradycji jest przewodnicząca Koła - Katarzyna Skrzyszowska. Zajęcia w całości "po ślōnsku" poprowadziła mieszkanka wsi Dominika Brzoza-Piprek, która jest kierownikiem i choreografem Zespołu Pieśni i Tańca "Vladislavia".

Pomysłodawczynie i realizatorki Szkoły Tradycji Adriana Pawlas z Ośrodka Kultury w Skrbeńsku i Katarzyna Skrzyszowska, przewodnicząca KGiGW "Skrbeńszczanie" zapowiadają kontynuację zajęć w ramach Szkoły Tradycji. Zostaną one wznowione najpewniej już we wrześniu - informuje godowski urząd.

- Zainteresowaniem zajęciami prowadzonymi w ramach Szkoły Tradycji jest coraz większe. Zaczynaliśmy od dwóch grup zajęciowych, później utworzyliśmy trzecią, a teraz będziemy mieć już cztery grupy. Jest to dla nas spore wyzwanie organizacyjne, ale bardzo cieszymy się z tego, że pomysł spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Chcemy dzieciom pokazywać jak wyglądało dawniej życie i że wcale nie było ono nudne - mówi pomysłodawczynie Szkoły Tradycji.