Łaźnia górnicza doczekała się nowej odsłony
Kiedyś kopalnia Moszczenica z górniczą łaźnią, dzisiaj Carbonarium, jutro Centrum Porozumienia Jastrzębskiego oraz Centrum Dialogu i Biznesu.
4 grudnia 1965 roku uroczyście otworzono, drugą w Jastrzębiu-Zdroju, kopalnię „Moszczenica”, a wraz z nią, łaźnię dla górników tam pracujących. Prace przy budowie trwały od 1955 roku. Okres czterdziestu lat dla kopalni, to niewiele. Dla osób związanych z tą kopalnią, to historia najbliższa ich życiu. Mnóstwo niepokojów, ciężkiej pracy i znoju, opowieści i wspomnień.
Zakładano, że kopalnia „Moszczenica” będzie wydobywać około 4000 ton na dobę węgla typu 35 i 36, z poziomu 410 m. Wydajność kopalni określono na 1300 kg na pracownika, a ogólnie zatrudnienie na 3850 pracowników. Z dostępnych dokumentów wynika, że do chwili zakończenia likwidacji, w kopalni „Moszczenica”, a później ruchu „Moszczenica” wydobyto łącznie prawie 92 000 000 ton węgla, i wydrążono łącznie ponad 1 000 km wyrobisk. Proces likwidacji kopalni zaplanowano na lata 2000-2001. Majątek po zlikwidowanej kopalni przekazany został do Spółki Restrukturyzacji Kopalń. W ramach likwidacji części obiektów, Miasto Jastrzębie-Zdrój przejęło łaźnię na swój majątek, która stała nieużywana przez ponad dwadzieścia lat.
Po 23 latach stara łaźnia doczekała się rewitalizacji. W jednej z części znajduje się Carbonarium – nowoczesne muzeum, którego motywem przewodnim jest węgiel. Interaktywne, multimedialne wystawy, wirtualna rzeczywistość, prowadzą nas korytarzami, snując opowieści o węglu, jako pierwiastku, wykorzystaniu węgla w przemyśle, jego wpływie na rozwój miasta i regionu. Oprócz wystawy stałej znajdą się tam również wystawy czasowe. Carbonarium zaprasza mieszkańców i turystów, dzieci, młodzież i dorosłych. Te wystawy zachwycą każdego, nauczą, przypomną, zostawią wspomnienia i wywołają emocje.
Prace nad dalszą częścią łaźni nie spowalniają. Już teraz trwa przebudowa drugiej części, przeznaczonej na Centrum Porozumienia Jastrzębskiego. To miejsce przeznaczone na najchlubniejsze karty naszej współczesnej historii. Jastrzębscy górnicy byli kołem zamachowym trwających w latach osiemdziesiątych strajków. Dzięki zatrzymaniu pracy w kopalniach wspólnie z robotnikami w całym kraju, doprowadzili do podpisania porozumień, które stały się przyczynkiem do zmian w naszej części Europy.
Carbonarium i Centrum Porozumienia Jastrzębskiego są ważnymi punktami na mapie turystycznej kraju. Chcemy zachować nasze dziedzictwo związane z przemysłem wydobywczym i historiami ludzi z tego okresu dla kolejnych pokoleń – mówi Anna Hetman, prezydent miasta.
Druga część łaźni to również Centrum Dialogu i Biznesu. Przestrzenie przeznaczone będą na organizację debat, konferencji i prowadzenie dialogu, z każdym i na każdy temat, w duchu ludzkiej solidarności. Kompatybilną częścią będą przestrzenie biznesowe, coworkingowe i miejsca rekreacyjne. To właśnie tutaj zostanie umiejscowiony projekt „Enter Jastrzębie”, w celu rozwoju przemysłu kreatywnego i przemysłu wysokich technologii. Ciekawym uzupełnieniem będą miejsca restauracyjne, z kawiarenką umiejscowioną na dachu budynku.
Inwestycja zrealizowana została w ramach projektu „Postindustrialne dziedzictwo pogranicza”, a partnerem w projekcie jest Dolni Oblat Vitkovice. Liderem projektu jest Stowarzyszenie Rozwoju i Współpracy Regionalnej „Olza”. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020.
Tekst sponsorowany
Najnowsze komentarze