Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Milion osób w województwie śląskim usłyszało o sprawiedliwej transformacji

21.08.2023 10:45 | 0 komentarzy | MP

Czy tego chcemy, czy nie, województwo śląskie, znane z przemysłowego dziedzictwa, zmierza w stronę transformacji energetycznej. Temat nadchodzących zmian próbowało przybliżyć mieszkańcom Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego FOPSZ w ramach projektu „Kaj ta zmiana?”.

Milion osób w województwie śląskim usłyszało o sprawiedliwej transformacji
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Osią projektu było badanie, oparte na monitoringu dokumentów strategicznych gmin województwa śląskiego, którego celem było zrozumienie gotowości samorządów do podjęcia tematu sprawiedliwej transformacji.

– W badaniach dotyczących transformacji energetycznej na uwagę zasługuje fakt wzięcia pod uwagę różnego tempa i różnych kierunków przemian funkcjonalnych gmin. Tworzą one dość zróżnicowaną mozaikę zjawiska, które w literaturze przyjęto rozumieć jako transindustrializacja. Transindustrializacja wskazuje, że w województwie istnieją gminy, w których często od ponad dwóch dekad nie ma już górnictwa węgla kamiennego, ale są też takie, gdzie zostało ono silnie zrestrukturyzowane i zmarginalizowane w strukturze funkcjonalnej. Są też w końcu gminy, gdzie nadal stanowi ono podstawę rozwoju gospodarczego miasta. Na te zróżnicowania nakłada się różna skala implementacji nowych funkcji i nowych aktywności – przemysłowych i usługowych. Ma to diametralne znaczenie w definiowaniu celów strategicznych na poziomie lokalnym – tłumaczy Robert Krzysztofik, dyrektor Instytutu Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej w Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, który udzielił komentarza w raporcie z badań.

Kluczową rolę w projekcie odegrała komunikacja z mieszkańcami. Z tego powodu powstała internetowa platforma, Śląski Bank Pomysłów na Transformację, umożliwiającą wymianę pomysłów i poglądów związanych z transformacją energetyczną Górnego Śląska. Wydano również gazetę w nakładzie 30 tys. egzemplarzy, która trafiła w ręce mieszkańców województwa oraz zrealizowano kampanię edukacyjno-lobbingową, wykorzystując media społecznościowe, dzięki czemu udało się dotrzeć z informacją o transformacji energetycznej do miliona mieszkańców województwa śląskiego.

Równolegle, zrealizowano trzy seminaria internetowe na temat transformacji oraz zrealizowano 48-godzinny cykl szkoleń dla młodzieżowych liderów z naszego województwa.

– Nasze interaktywne spotkania gromadziły naukowców i przedstawicieli lokalnych społeczności, którzy mogli dzielić się swoimi doświadczeniami i inspiracjami, związanymi ze sprawiedliwą transformacją. Mamy nadzieję, że nasz projekt, działania edukacyjne i lobbingowe okażą się solidną podstawą do dalszych rozmów na temat sprawiedliwej transformacji w województwie śląskim – przekonują twórcy projektu z Forum Organizacji Pozarządowych Subregionu Zachodniego FOPSZ.

Projekt "Kaj ta zmiana? Kampania na rzecz sprawiedliwej transformacji” realizowany jest z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię w ramach Funduszy EOG.

Materiał zewnętrzny