Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Parafia w Modzurowie ma nowych księży – chrystusowców. Z czego wynika ta zmiana?  

08.08.2023 10:46 | 0 komentarzy | mad

Kolejne zmiany w Modzurowie (gm. Rudnik), po tym jak z kierowania tamtejszą parafią zrezygnował ks. Franciszek Lehnert.

Parafia w Modzurowie ma nowych księży – chrystusowców. Z czego wynika ta zmiana?  
Od 24 sierpnia parafią w Modzurowie będzie kierować ks. Marek Nikiel, zaś jego pełnomocnikiem został ks. Dariusz Pazdan
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zmiany wejdą w życie 24 sierpnia

Ks. Lehnert z parafii pw. Trójcy Świętej w Modzurowie, którą kierował od czerwca 2019 roku, odszedł w kwietniu. Żegnał go ks. bp Waldemar Musioł. Podano wówczas, że duchowny odchodzi na swoją prośbę, musząc podreperować swoje zdrowie. Zapewniono jednocześnie, że nie ma to związku z wydarzeniami, które działy się wokół świątyni*. W artykule zamieszczonym na stronie parafialnej podziękowano proboszczowi za jego posługę. - Wielu z nas może podziękować księdzu za otwartość, uśmiech i dobre słowo - napisano tam między innymi.

Po odejściu duchownego administratorem parafii został ks. Bernard Mocia, proboszcz parafii w Ostrożnicy i dziekan dekanatu Łany. Zmiany były czasowe, bo od 24 sierpnia nowym proboszczem będzie ks. Marek Nikiel (dotąd związany z parafią pw. Świętego Jana Chrzciciela w Sarbii) a jego pomocnikiem ks. Dariusz Pazdan (parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szczecinie). Duchowni są przedstawicielami zgromadzenia zakonnego – Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej.

22 parafie w Diecezji Opolskiej powierzono opiece kapłanów zakonnych

Ks. Joachim Kobienia, rzecznik prasowy opolskiej kurii, mówi Nowinom, że ordynariusz powierza parafie zgromadzeniom zakonnym, bo jest coraz mniej księży. - Biskup Andrzej Czaja w odezwie kierowanej do wiernych z okazji święceń kapłańskich już kilkakrotnie wskazywał na zmniejszającą się liczbę kandydatów do święceń. Konsekwencją tego jest konieczność personalnego łączenia niektórych parafii, ale także powierzanie parafii zgromadzeniom zakonnym - wyjaśnia. I wylicza, że obecnie 22 parafie w tej diecezji powierzone są opiece duszpasterskiej kapłanów zakonnych.

Duchowny przyznaje, że w przypadku Modzurowa nie ma mowy o kolejnej zmianie proboszcza w ciągu kilku miesięcy. Tłumaczy, że po rezygnacji ks. Franciszka Lehnerta z pełnienia tej funkcji pod koniec kwietnia br. biskup wyznaczył tymczasowego administratora tej parafii – dziekana dekanatu Łany, ks. Bernarda Mocię. - Natomiast od 24 sierpnia br., kiedy nastąpią właściwe zmiany personalne w naszej diecezji, proboszczem parafii zostanie ustanowiony ks. Marek Nikiel z Towarzystwa Chrystusowego (Chrystusowcy), któremu została powierzona również Parafia Wniebowzięcia NMP w Polskiej Cerekwi - wyjaśnia rzecznik opolskiej diecezji, do której należy większość kościołów na terenie Raciborszczyzny, oprócz gminy Rudnik, także: Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice i Racibórz bez Brzezia.

Chrystusowcy – co to za zakon?

Towarzystwo Chrystusowe dla Polonii Zagranicznej (a krócej chrystusowcy), jest zgromadzeniem zakonnym na prawach papieskich, którego członkami są kapłani i bracia, o ślubach prostych (członkowie składają śluby czasowe, a następnie wieczyste: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa). Dom Główny Zgromadzenia oraz Kuria Generalna znajduje się w Poznaniu. Wyższe Seminarium Duchowne Towarzystwa Chrystusowego ma swoją siedzibę w Domu Głównym, kształci kleryków z Polski, ale także z krajów, gdzie osiedlają się Polacy (USA, Brazylia, Niemcy, Ukraina, Białoruś).


* Przypomnijmy, poszło o zbiórkę, którą przed laty zorganizowano na rzecz mieszkanki Dolędzina (osada administracyjnie jest częścią sołectwa Modzurów). Dziewczyna ucierpiała podczas wybuchu butli z gazem w swoim domu. Na jej rzecz zebrano pieniądze, a 134 tys. zł, których wcześniej nie wydano, miało do niej trafić w 18. urodziny. Tak się jednak nie stało. Te były w dyspozycji proboszcza. I choć duchowny nawet w oświadczeniu napisał, że środków jej nie da, poddając pod wątpliwość, czy „przeznaczone (zostaną – przyp. red.) na rzeczone operacje”, to opolska kuria stała na stanowisku, że środki 18-latce należy przekazać. Biskup Andrzej Czaja wydał nawet wówczas stosowny dekret. 

Więcej: 

Ludzie:

Andrzej  Czaja

Andrzej Czaja

Biskup diecezjalny opolski.