Wtorek, 27 lutego 2024

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

PKP PLK ogłosiły przetarg na dokumentację linii Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie

08.08.2023 07:58 | 3 komentarze | żet

Jeszcze kilka lat temu rewitalizacja linii z Raciborza do Racławic Śląskich była marzeniem garstki entuzjastów kolei. Dziś przedsięwzięcie nabiera coraz bardziej realnych kształtów.

PKP PLK ogłosiły przetarg na dokumentację linii Racibórz - Głubczyce - Racławice Śląskie
Szlak kolejowy z Raciborza do Racławic Śląskich został zamknięty dla ruchu pasażerskiego w 2000 r.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

PKP PLK czekają na oferty do 11 września

"Opracowanie dokumentacji projektowej wraz z pełnieniem nadzoru autorskiego w ramach projektu pn.: „Rewitalizacja linii kolejowych nr 177, 294 Racibórz – Racławice Śląskie” realizowanego w ramach Programu Uzupełnienia Lokalnej i Regionalnej Infrastruktury Kolejowej – Kolej + do 2029 roku" - to nazwa zamówienia, które 7 sierpnia ukazało się na platformie zakupowej PKP PLK.

PKP PLK czekają na oferty do 11 września 2023 r. Po tym terminie należy spodziewać się rozstrzygnięcia przetargu i wyboru wykonawcy dokumentacji projektowej*. Szacuje się, że sam projekt będzie kosztować około 20 mln zł.

Ile to będzie kosztować?

Po sporządzeniu dokumentacji projektowej będzie można ogłosić przetarg na rewitalizację linii kolejowych z Raciborza do Racławic Śląskich. Przedsięwzięcie ma zostać zrealizowane w ramach Programu Kolej Plus, który zakłada dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 85 proc. Wkład własny mają pokryć wnioskodawcy. W tym przypadku jest nim Województwo Opolskie. Partnerami przedsięwzięcia są m.in. Głubczyce, Racibórz, Powiat Raciborski, Powiat Głubczycki, a także Pietrowice Wielkie oraz Eko-Okna S.A.

Według szacunków z 2021 roku, całkowity koszt rewitalizacji linii kolejowych 177 i 294 szacowano na kwotę 535 mln zł (dziś podejrzewa się, że faktyczny koszt będzie o wiele wyższy). Województwo Opolskie zabezpieczyło w Wieloletniej Prognozie Finansowej 80,1 mln zł na pokrycie wkładu własnego. Do inwestycji dorzucą się również samorządy zainteresowane rewitalizacją szlaku kolejowego.

Planowane rozwiązania przy modernizacji:

  • elektryfikacja (linia jednotorowa);
  • prędkość maksymalna pociągów pasażerskich – 120 km/h;
  • korekta lokalizacji przystanku Ściborzyce Małe;
  • zmiana nazwy przystanku Lekartów na Samborowice wraz z korektą lokalizacji;
  • utworzenie nowych przystanków: Gadzowice, Cyprzanów, Wojnowice;
  • przebieg linii kolejowej: Racławice Śląskie – Ściborzyce Małe – Głubczyce Las – Gadzowice – Głubczyce – Bernacice – Baborów – Tłustomosty – Pietrowice Wielkie – Cyprzanów – Samborowice – Wojnowice – Racibórz Studzienna – Racibórz.

Czas podróży z Głubczyc do Raciborza ma wynieść ok. 36 minut. Po drodze będą Eko-Okna - ważny pracodawca w regionie.

Pociągu pasażerskiego nie widziano tu od lat

Na szlaku Racibórz - Racławice Śląskie przez ponad pół wieku funkcjonowały dwie linie kolejowe (Racibórz - Głubczyce oraz Głubczyce - Racławice Śląskie). W 2000 r. obie linie zostały zamknięte dla ruchu pasażerskiego. Od tego czasu szlak kolejowy popadał w ruinę. Starania o jego utrzymanie podejmowali entuzjaści kolei. W czasach świetności linią kolejową do Racławic Śl. jeździło dziesięć pociągów dziennie. Pociągi zatrzymywały się m.in. na stacjach: Racibórz Studzienna, Lekartów, Pietrowice Wielkie, Tłustomosty, Baborów, Głubczyce, Racławice Śl. Na zdjęciu nieczynny peron w Głubczycach.

* Jeśli oferty będą się mieścić w budżecie zamawiającego, w przeciwnym wypadku sprawa się komplikuje - możliwe jest unieważnienie, a następnie powtórzenie przetargu lub dołożenie brakujących środków i wybór wykonawcy.