Niedziela, 26 maja 2024

imieniny: Filipa, Pauliny, Eweliny

RSS

Trwa 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Zobaczcie piękne zdjęcia z tej imprezy

04.08.2023 14:00 | 1 komentarz | KuKi

29 lipca Beskidy i okolice opanował śpiew, muzyka, a także tańce ludowe. Polski, jak i zagraniczny folklor, w tradycyjnej lub bardziej nowoczesnej postaci, na dobre zagościł w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, Ujsołach, Jabłonkowie oraz Istebnej. Podczas jubileuszowej edycji TKB prezentuje się około 4000 wykonawców, 77 zespołów polskich, kilkanaście grup zagranicznych, oraz 140 kapel, grup śpiewaczych i solistów.

Trwa 60. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Zobaczcie piękne zdjęcia z tej imprezy
Pierwszy TKB rozpoczął się 16 sierpnia 1964 roku w Wiśle, beskidzkiej miejscowości, położonej w dolinach Beskidu Śląskiego. Wystąpiło wówczas zaledwie siedem zespołów, głównie z ówczesnego powiatu cieszyńskiego. Na zdjęciu zespół „Powiśle” z Puław.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Pośród polskich zespołów dominują Lachy Sądeckie i Limanowskie oraz liczne grupy reprezentujące folklor Górali Żywieckich, Śląskich i Podhalańskich. Na festiwalu nie brakuje również: Górali Nadpopradzkich, Orawskich, Czadeckich, Zagórzańskich, Bukowińskich, Babiogórskich czy Ochotnickich. Jak co roku, podczas Tygodnia Kultury Beskidzkiej, jest możliwość zobaczenia zespołów z innych regionów Polski m.in. gości z województw: śląskiego, małopolskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego, podkarpackiego, lubuskiego i warmińsko-mazurskiego.

Podczas festiwalu występują zespoły zagraniczne z krajów takich jak: Czechy i Słowacja, grupy z Węgier, Słowenii, Albanii, Bośnii i Hercegowiny, Serbii oraz Rumunii, a także artyści z nieco bardziej odległych krajów takich jak: Turcja, Palestyna, Maroko, Meksyk, Chile czy Indie – mówi Magdalena Koim, dyrektorka programowo-artystyczna TKB.

Na zdjęciu: Twinkle Brothers &  Trebunie-Tutki podczas koncertu.

Na zdjęciu: Twinkle Brothers & Trebunie-Tutki podczas koncertu.

Tydzień Kultury Beskidzkiej to również miejsce dla muzyki inspirowanej kulturą ludową. Dlatego też 30 lipca w Wiśle odbył się koncert Muzyka Świata z udziałem takich gwiazd jak: Twinkle Brothers & Trebunie-Tutki, Zazula oraz Tekla Klebetnica. Z kolei w Oświęcimiu 5 sierpnia odbędzie się koncert Folkowe Klimaty.

Estrada Regionalna „Równica” im. Renaty Ciszewskiej od lat gości na TKB. Na zdjęciu podczas występu w Wiślańskim amfiteatrze.

Estrada Regionalna „Równica” im. Renaty Ciszewskiej od lat gości na TKB. Na zdjęciu podczas występu w Wiślańskim amfiteatrze.

Okolice scen są wypełnione przeróżnymi wydarzeniami towarzyszącymi, między innymi są to: potańcówki ludowe, kiermasze sztuki ludowej, pokazy rękodzieła i wyrobów owczych, targi, wystawy, warsztaty czy animacje dla najmłodszych.

W niedzielę natomiast wystąpi zespół z naszego regionu a dokładnie z Raciborza, czyli Raciborzanie związani ze Stowarzyszeniem Kultury Ziemi Raciborskiej Źródło. Serdecznie zapraszamy do Wisły aby wysłuchać nasz zespół na żywo.