- Racibórz
- Region
- Rybnik
- Bierawa
- Kuźnia Raciborska
- Powiat raciborski
- Powiat rybnicki
- województwo śląskie
- Wiadomości
- Nie przegap
- Samorząd
Będzie studium wykonalności dla zbiornika Kotlarnia. Inwestycja ma być gotowa do 2029 roku
- Realizacja inwestycji budowy zbiornika Kotlarnia na rzece Bierawce nabiera tempa - podał Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach po tym, jak podpisano umowę na opracowanie studium wykonalności dla tego przedsięwzięcia. Dokument ma powstać jeszcze w tym roku. Bo po Polderze Buków i Zbiorniku Racibórz w strategię przeciwpowodziową wpisuje się właśnie ten zbiornik.
Pojawią się warianty
Studium będzie zawierać m.in. charakterystykę projektu, analizę potrzeb środowiska społeczno-gospodarczego, definicję celów projektu, analizę wykonalności, opis techniczny zadania, analizę finansową, w tym analizę trwałości finansowej, analizę kosztów i korzyści, ryzyka oraz harmonogram rzeczowo-finansowy. - Najistotniejsza w przygotowanym opracowaniu będzie jednak analiza opcji, czyli przedstawienie wariantów dla zbiornika i rozwiązań inwestycyjnych, dedykowanych każdej z opcji - uszczegóławiają w Gliwicach.
Na podstawie tej wnikliwej analizy, jak dowiadujemy się, wybrany zostanie optymalny wariant, zgodnie z którym powstanie zbiornik. Dla preferowanego wariantu będą postępowały dalsze prace nad realizacją inwestycji. Opcje przygotowane przez wykonawcę studium Wody Polskie w Gliwicach przedstawią partnerom porozumienia, jakie w sprawie budowy zbiornika Kotlarnia zawarto w lutym bieżącego roku. W sprawie możliwego wariantu wypowiedzą się przedstawiciele spółki Kopalnia Piasku Kotlarnia S.A., Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Katowicach, Gminy Bierawa, Miasta Kuźnia Raciborska oraz Miasta Rybnika.
Punkt wyjścia
- Umowa, którą podpisujemy, jest kolejnym krokiem w kierunku rozpoczęcia prac budowlanych i tym samym powstania zbiornika Kotlarnia. Opracowanie, które zleciliśmy, będzie punktem wyjścia do dalszych prac, w tym późniejszego przygotowania dokumentacji przetargowej wyboru wykonawcy robót budowlanych - twierdzi Mirosław Kurz, Dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gliwicach i dodaje: Zbiornik Kotlarnia powstanie jako wielofunkcyjny, mokry. Korzyści z jego funkcjonowania odniosą mieszkańcy, zyskując większe bezpieczeństwo przeciwpowodziowe i przestrzeń rekreacyjną. Skorzysta jednak również ekosystem. Woda zgromadzona w zbiorniku wspomoże retencję, poprawią się warunki glebowe, co dodatnio wpłynie na drzewostan. Ponadto w czasie niżówek hydrologicznych, kiedy stan wody w korycie Bierawki będzie niski, możliwe będzie zasilenie rzeki wodami zmagazynowanymi w zbiorniku.
Opracowanie studium wykonalności pozwoli na dokonanie aktualnej analizy możliwych do zastosowania wariantów realizacyjnych i określenie najkorzystniejszego pod względem ekonomicznym i technicznym wariantu realizacji zbiornika. Kosztem 220 170,00 zł (brutto) przygotowanie dokumentacji Wody Polskie w Gliwicach zleciły spółce Multiconsult Polska sp. z o.o. Okres realizacji umowy to 150 dni od dnia jej zawarcia.
Była kopalnia, będzie zbiornik
Zbiornik powstanie na terenie górniczym kopalni „Kotlarnia” położonej na terenie gminy Bierawa. Zostanie wybudowany w miejscu dawnego wyrobiska piasku, stanowiąc zarazem formę rekultywacji terenów pogórniczych. Głównym celem realizowanej inwestycji jest zwiększenie poziomu bezpieczeństwa przeciwpowodziowego poprzez odciążenie zlewni rzeki Bierawki oraz wzrost retencji w czasie niedoborów wody. Z uwagi na tę właśnie bardzo ważną funkcję zbiornika, inwestycja, w wyniku której powstanie rezerwuar została uwzględniona w projekcie Ustawy o rewitalizacji rzeki Odry.
Zgodnie z założeniami powierzchnia zbiornika Kotlarnia będzie wynosiła około 900 ha. Planowana pojemność to około 40 mln m3, a rezerwa powodziowa to 24 mln m3. Zadanie uwzględnione zostało m.in. w dokumentach strategicznych takich jak Plany Przeciwdziałania Skutkom Suszy, Plany Zarządzania Ryzykiem Powodziowym oraz wspomnianym powyżej projekcie Ustawy o rewitalizacji Odry. Obecnie jego koszt szacowany jest na ok. 180 mln zł.
Inwestycja ma powstać do 2029 roku
O budowie zbiornika Kotlarnia mówi się od dłuższego czasu, w co mocno zaangażowany jest burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha. W tej gminie zresztą 6 lutego 2023 r. podpisano wielostronne porozumienie, zaś samo spotkanie nazywano epokowym. Wówczas Grzegorz Witkowski, wiceminister infrastruktury, mówił, że ma „nadzieję, że w 2029 r. zagospodarowanie tej budowy dobiegnie końca i wszyscy będziemy mogli cieszyć się z nowego zbiornika”.- Myślę, że jesteśmy w takim miejscu, że nic tej inwestycji nie zatrzyma - oznajmił w Miejskim Ośrodku Kultury, Sportu i Rekreacji w Kuźni Raciborskiej.
Gościł tam także prezes PGW Wody Polskie Krzysztof Woś, który zapewniał, że Wody Polskie dołożą „wszelkich starań, aby ta realizacja do 2029 roku się spełniła”. - Obiecuję, że my jako inwestor jesteśmy gotowi pod względem technicznym i organizacyjnym, żeby to zadanie w tym przyjętym czasie zostało zrealizowane - podsumował.
To było zresztą już drugie spotkanie, na które zjechali się oficjele i zaproszono media. Półtora roku wcześniej ci sami interesariusze podpisali list intencyjny w sprawie budowy zbiornika. Wówczas swoje pismo przesłał m.in. premier Mateusz Morawiecki, określając zbiornik Kotlarnia jako kluczową dla tego regionu inwestycję. - Zbiornik Kotlarnia nie tylko znacząco podniesie poziom zabezpieczenia przeciwpowodziowego i przyczyni się do walki z negatywnymi skutkami suszy, ale będzie również zapewniał dostęp do wody na wypadek pożarów w pobliskich lasach. Nie wątpię, że zbiornik będzie mógł także pełnić funkcję rekreacyjną, co podwyższy potencjał dalszego rozwoju gospodarczego tych terenów - napisał premier Morawiecki.
Czytaj także:
- Kolejny krok w kierunku Zbiornika Kotlarnia. Padła zapowiedź, że powstanie do 2029 roku [ZDJĘCIA, RELACJA NA ŻYWO]
- Powstanie zbiornik Kotlarnia? Premier Morawiecki: To ważny krok w kierunku podniesienia poziomu bezpieczeństwa [ZDJĘCIA, RELACJA LIVE]
- Paweł Macha: Zbiornik Kotlarnia może powstać w trzy lata
Ludzie:
Mateusz Morawiecki
Były Prezes Rady Ministrów
Paweł Macha
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.