Gaz-System system wybuduje nowe gazociągi w Raciborzu i Rybniku. Żeby dostarczyć gaz do Elektrowni Rybnik
Gaz będzie potrzebny do zasilenia nowego bloku energetycznego w Elektrowni Rybnik. Ten będzie zużywał rocznie około 1 mld m3 gazu.
Gazociąg przyłączeniowy w Rybniku
W lipcu 2023 r. Wojewoda Śląski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji gazociągu wysokiego ciśnienia do nowoczesnego bloku gazowo-parowego w Rybniku. W ramach projektu powstanie gazociąg o długości 4,5 km i średnicy 500 mm oraz stacja pomiarowa o przepustowości 160 tys. m3/h. Gazociąg zostanie połączony z planowanym do budowy gazociągiem Racibórz – Rybnik.
Gazociągi Kędzierzyn-Koźle - Racibórz, Racibórz - Oświęcim
Aby umożliwić przyłączenie do sieci przesyłowej nowej jednostki gazowo-parowej – oprócz gazociągu przyłączeniowego – GAZ-SYSTEM zrealizuje dodatkowo budowę dwóch połączeń: Kędzierzyn-Koźle – Racibórz o długości około 37 km oraz połączenia Racibórz – Rybnik o długości ponad 38 km, stanowiącego część planowanego gazociągu Racibórz – Oświęcim. Te trzy kluczowe projekty inwestycyjne realizowane przez spółkę zapewnią łącznie dostawy 1 mld m3 gazu rocznie do bloku gazowo–parowego w Rybniku.
Inwestycja stanowi element szerszego programu inwestycyjnego prowadzonego przez GAZ-SYSTEM pod nazwą Coal2Gas, który znajduje się w Planie Inwestycyjnym spółki na lata 2023-2025. Gazociągi z Programu Coal2Gas docelowo stanowić będą układ gazociągów przesyłowych zasilających Śląsk i Podbeskidzie w układzie pierścieniowym.
Nowy blok energetyczny w Rybniku będzie kosztował miliardy złotych
Powstający w Rybniku – największy w Polsce i jeden z największych w Europie – blok gazowo-parowy ma zostać ukończony w 2026 roku. Przyczyni się on do zmniejszenia emisyjności krajowej gospodarki i poprawy jakości powietrza w regionie. Inwestycja spowoduje również zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego oraz uatrakcyjni region pod kątem dostępności do infrastruktury przesyłowej gazu. Jednocześnie stworzy warunki do przyłączania do sieci przesyłowej nowych odbiorców, szczególnie z sektora elektroenergetycznego i ciepłowniczego.
Za budowę bloku odpowiada wyłonione w drodze przetargu konsorcjum firm Siemens Energy - Polimex Mostostal. Umowę podpisano 9 lutego 2023 roku. PGE wyda na budowę nowego bloku 3 mld zł netto. Kolejne 760 mln zł netto to z kolei koszt wieloletniej umowy serwisowej.
źródło: Gaz-System, oprac. ż