W Żorach będzie park rzeźb. Na początek powstanie Ławeczka Bimlera
Ławeczka z brązu artysty rodem z Żor ma stanowić element miejskiego parku rzeźb, czyli syntetycznego obrazu historii miejsca i jego mieszkańców. Gdzie będzie można przysiąść obok Fritza Bimlera?
uż niedługo w Żorach będzie można usiąść w towarzystwie śląskiego artysty i mistrza portretu Fritza Bimlera. Wykonana z brązu ławeczka będzie pierwszą z kilku zlokalizowanych w "miejskim parku rzeźb", w których pojawią się rzeźby znanych i mniej znanych żorzan, m.in. rzemieślników i artystów.
Będzie ławeczka
Ławeczka Bimlera będzie odwoływać się bezpośrednio do artysty i nauczyciela, absolwenta Akademii w Monachium wywodzącego się z Żor, który część swojego życia poświęcił na artystyczny zapis życia miasta i jego okolic. - Artysta jest postacią stąd, znajomym, z którym można usiąść i porozmawiać o tym, co robi i myśli - dowiadujemy się w Muzeum w Żorach. - Rzeźbiarska realizacja buduje fragment narracji, pamiętnika bez patosu opisującego sąsiedzkie relacje mieszkańców - słyszymy. Ławeczka ma stanąć przy trakcie ul. Ks. Klimka. Jej lokalizacja ma być nieprzypadkowa i ma stanowić zabawny komentarz do tematu jednej z namalowanych przez artystę akwareli przedstawiającej kościół pw. św. Filipa i Jakuba.
Początek większego projektu
Dotychczas monumenty wspominające postacie z Żor znajdowały się w obrębie żorskiego muzeum. To m.in. posąg Wacława Sieroszewskiego, znajdujący się przy wejściu do Muzeum Miejskiego czy pomnik Bronisława Piłsudskiego, starszego brata marszałka Polski. Za sprawą ławeczki Bimlera, historyczne dla miasta postacie głębiej wkroczą w miejską tkankę. Dlatego dedykowana Fritzowi Bimlerowi ławeczka, na której przysiąść będzie można pod koniec września, to część większego projektu pn. Porozmawiajmy o tożsamości. Zapowiada ona stworzenie miejskiego parku rzeźb – syntetycznego obrazu historii Żor i jego mieszkańców. Mają być to rzeźby, których bohaterami będą żorzanie, m.in. rzemieślnicy i artyści. Cała kolekcja ma przypominać mieszkańcom Żor, skąd przychodzą, kim są i dokąd zmierzają. Autorem pierwszej z cyklu rzeźby jest młody i utytułowany rzeźbiarz, absolwent ASP w Krakowie - Tomasz Wenklar.
Jest dofinansowanie
Projekt dofinansowany ze środków programu własnego Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pn. Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej - 2023 pochodzących z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na stworzenie Ławeczki Bimlera żorskie muzeum otrzymało dofinansowanie w kwocie 156,6 tys. zł. Całkowity koszt inwestycji ma wynieść 174 tys. zł.