Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Poseł i europoseł z Rybnika poszli w Marszu Autonomii Śląska

17.07.2023 13:07 | 16 komentarzy | żet

Parlamentarzyści dzielą się swoimi wrażeniami z marszu w mediach społecznościowych. - To był absolutnie wspaniały dzień" - pisze Łukasz Kohut. - Było pięknie. Poradzymy! - dodaje Maciej Kopiec.

Poseł i europoseł z Rybnika poszli w Marszu Autonomii Śląska
Poseł Maciej Kopiec (drugi od lewej) i europoseł Łukasz Kohut (pierwszy od prawej) na Marszu Autonomii Śląska w Katowicach. Fot. Agnieszka Dobrowolska.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Ślązacy policzyli się w Spisie Powszechnym

17. Marsz Autonomii Śląska zorganizowano 15 lipca w Katowicach. Tym razem akcentowano postulat uznania języka śląskiego jako języka regionalnego oraz śląskiej mniejszości etnicznej.

To nawiązanie do wyników Narodowego Spisu Powszechnego, który został przeprowadzony w 2021 roku. W ramach spisu 231,8 tys. osób uznało narodowość śląską jako swoją pierwszą narodowość, a 353,9 tys. osób podało ją jako swoją drugą narodowość. Ponadto 457,9 tys. osób zadeklarowało, że w kontaktach domowych posługuje się językiem śląskim.

"Fana mōmy, gōdka mōmy, a Heimatu nie ōddōmy"

- Kolejny raz pokazaliśmy wiela nos richtig je i że domagamy się uznania języka śląskiego za język regionalny i Ślązaków za mniejszość etniczną. Szafnymy i godka i myńszość. Nie mam wątpliwości

- komentuje europoseł Łukasz Kohut z Rybnika.

- Fana mōmy, gōdka mōmy, a Heimatu nie ōddōmy! 17. Marsz Autonomii Śląska z mocnym akcentem na postulat uznania śląskiej mniejszości etnicznej, wczoraj w Katowicach. Było pięknie! Poradzymy! - pisze poseł Maciej Kopiec na Facebooku.

Dlaczego 15 lipca?

Marsz Autonomii Śląska jest organizowany przez Stowarzyszenie Ruch Autonomii Śląska w rocznicę uchwalenia Ustawy Konstytucyjnej z 15 lipca 1920 r. zawierającej statut organiczny Województwa Śląskiego". Ustawa nadawała Śląskowi szeroką autonomię w ramach II Rzeczpospolitej Polskiej. Miała zachęcić mieszkańców Śląska do głosowania za Polską w trakcie plebiscytu narodowościowego.

Ludzie:

Maciej Kopiec

Maciej Kopiec

Senator, wcześniej poseł na Sejm RP.