- Jastrzębie-Zdrój
- Pszów
- Racibórz
- Radlin
- Rybnik
- Rydułtowy
- Wodzisław Śląski
- Żory
- Czerwionka-Leszczyny
- Krzanowice
- Kuźnia Raciborska
- Wiadomości
- Nie przegap
- Samorząd
Największa szansa na zmianę władzy jest w Pszowie. A jak wygląda to w innych miastach Subregionu Zachodniego?
Ogólnopolska Grupa Badawcza ocenia, że największe szanse na zmianę władzy w Subregionie Zachodnim są w Pszowie, gdzie rządzi Czesław Krzystała. Wyżej jest tylko dwóch włodarzy innych śląskich miast – Siewierza i Zabrza.
Autorzy badania pod uwagę wzięli kilka czynników m.in. wiek, bo jak podkreślają „częstą przyczyną zmian w miastach jest chęć przejścia na emeryturę lub zmęczenie sprawowaniem stanowiska”. Pod lupę wzięli także wynik poprzednich wyborów. Raport opublikowano w portalu LokalnaPolityka.pl.
- Wszystkie dane wskazują na to, że rekordowo długa kadencja samorządów będzie miała bardzo negatywny wpływ na szanse Burmistrzów i Prezydentów miast na reelekcję. Sytuacja gospodarcza tylko pogarsza te szanse - wskazuje Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej.
Na podstawie metodologii, jaką zastosowali autorzy w analizie, stwierdzają, w jakich gminach jest największa szansa na zmianę obecnego włodarza. W śląskim, najwięcej, bo 87 punktów uzyskała prezydent Zabrza, Małgorzata Mańka-Szulik, co daje 70% szans na zmianę włodarza w tej gminie. Zdzisław Banaś, burmistrz Siewierza zdobył 80 punktów zmiany. Szansa na zmianę w jego przypadku wynosi 60%. Na podium znalazłby się jeszcze burmistrz Pszowa, Czesław Krzystała (70 punktów zmiany).
Do jakich zmian może jeszcze dojść w Subregionie Zachodnim? Według autorów badania swoich foteli nie mogą być także pewni: Wiesław Janiszewski, burmistrz Czerwionki-Leszczyny i Waldemar Socha, prezydent Żor. W obu przypadkach jest 60% szans na zmianę.
Dla pozostałych miast Subregionu Zachodniego podano następujące dane: burmistrz Radlina Barbara Magiera (40 proc. szans na zmianę), prezydent Jastrzębia-Zdroju Anna Hetman (25 proc.), burmistrz Kuźni Raciborskiej Paweł Macha (25 proc.), prezydent Wodzisławia Śląskiego Mieczysław Kieca (25 proc.), prezydent Rybnika Piotr Kuczera (25 proc.), prezydent Raciborza Dariusz Polowy (15 proc.), burmistrz Rydułtów Marcin Połomski (15 proc.), burmistrz Krzanowic Andrzej Strzedulla (15 proc.).
Jak oceniacie badanie Ogólnopolskiej Grupy Badawczej? Dajcie znać w komentarzach.
Ludzie:
Andrzej Strzedulla
Burmistrz Krzanowic.
Anna Hetman
Radna miasta Jastrzębie-Zdrój, była prezydent miasta
Dariusz Polowy
Radny, były prezydent Raciborza
Marcin Połomski
Burmistrz Miasta Rydułtowy
Mieczysław Kieca
Prezydent Wodzisławia Śl.
Paweł Macha
Były burmistrz Kuźni Raciborskiej.
Piotr Kuczera Rybnik
Prezydent Rybnika
Waldemar Socha
Prezydent Żor
Wiesław Janiszewski
Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.
Komentarze
11 komentarzy
No to niektórzy rano idą nad Odrę…
W Jastrzębiu tylko pani Anna doprowadzi to miasto do klęski ostatecznej. To będzie uwieńczenie jej "dzieła".
Socha sprawuje urząd od 1998 roku, z powodzeniem, dlatego jest wybierany co roku. Zwłaszcza, jak stał się bezpartyjny i zaczął myśleć i działać jak gospodarz i zarządca. I co jemu dają 60%, że teraz go nie wybiorą?
A paniusia, nauczycielka, marionetka POsła, która zawala wszystko co można, bo się na niczym nie zna i słucha swoich POpapranych doradców ma tylko 25% możliwości na zmianę?! KPINA!
Te badania to opłacane przez PO
Totalnie odrealnione, nie biorące pod uwagę wielu aspektów.
Połomski na wakacje, aut
Nie trzeba badan żeby wiedzieć że Krzyształa i Kowol nigdy nie powinni być burmistrzami w Pszowie
Polowy udowodnił że potrafi zmienić miasto i ludzie to widzą.
Dla mnie to oczywiste że prezydent Polowy wygra kolejne wybory. W Raciborzu nigdy tyle dobrego się nie działo co teraz.
Pokażemy ze jest inaczej
Kto im płaci ta takie brednie