Sobota, 21 grudnia 2024

imieniny: Tomasza, Piotra, Tomisława

RSS

Dyrektor szpitala zarzuca radnemu Kusemu z PiS manipulowanie danymi i nieprawdziwe informacje

04.07.2023 21:46 | 0 komentarzy | ma.w

Ryszard Rudnik rozesłał do mediów swoje stanowisko względem wypowiedzi radnego Tomasza Kusego na czerwcowej, absolutoryjnej sesji rady powiatu. Kusy mówił tam m.in., że na Gamowskiej ubywa łóżek i likwidowane są oddziały, że szpital ma stratę, a radnym mówi się, że jego sytuacja jest dobra. Szef lecznicy odniósł się do uwag radnego. - Nie oczekuję przeprosin, a refleksji - napisał. Według Rudnika rajca z PiS nie docenia pracy personelu szpitalnego w trudnych czasach.

Dyrektor szpitala zarzuca radnemu Kusemu z PiS manipulowanie danymi i nieprawdziwe informacje
Ryszard Rudnik dyrektor naczelny szpitala rejonowego w Raciborzu odniósł się do uwag wygłoszonych przez radnego Tomasza Kusego na sesji absolutoryjnej
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Informacja dla mieszkańców po wystąpieniu radnego Tomasza Kusego na sesji Rady Powiatu Raciborskiego w dniu 27.06.2023 r. (pisaliśmy o nim tutaj: https://www.nowiny.pl/wiadomosci/221612-lozek-ubylo-oddzialy-znikaja-pis-z-rady-powiatu-widzi-szpital-w-czarnych-barwach.html)

Każdy obywatel, podejmując się działalności publicznej, ma obowiązek działać w interesie społeczności lokalnej, którą reprezentuje bez względu na barwy partyjne. 

Radny powiatu raciborskiego reprezentując mieszkańców, powinien dbać o instytucje i jednostki organizacyjne powiatu, tworząc klimat ich sprawnego funkcjonowania i pozytywnego wizerunku. 

Wystąpienie radnego Kusego na ostatniej sesji Rady Powiatu raciborskiego daleko odbiegało od rzetelnej oceny. 

Manipulowanie danymi, podawanie nieprawdziwych informacji dotyczących szpitala nie tworzy dobrego odbioru społecznego i zaufania do instytucji, która udziela świadczeń medycznych.

Przedstawienie danych dotyczących liczby łóżek szpitalnych i ich likwidacji

Rzeczywiście, taka korekta została przeprowadzona przez szpital i to jest prawda. Kontekst tej zmiany to racjonalizacja kosztów wynikająca z wprowadzonych rozwiązań  dotyczących planowania liczby personelu pielęgniarskiego w stosunku do posiadanych ilości łóżek. Wprowadzone normy zatrudnienia pielęgniarek odnoszą się do liczby łóżek statutowych. Czyli należy zaplanować personel nawet do pustych łóżek. Po wprowadzeniu takich rozwiązań ustawowych wszystkie szpitale przeanalizowały i określiły liczbę potrzebnych łóżek do realizacji kontraktu. Nie wpłynęło to w żaden sposób na dostępność do świadczeń w leczeniu szpitalnym. Szpital realizuje kontrakt i za 5 miesięcy 2023 roku wykonanie wynosi 105,73%. Wartość świadczeń wykonanych ponad limit wynosi za ten okres 1 274 588,00 złotych. Czyli w tej wysokości szpital sfinansował świadczenia i nie uzyska zapłaty z NFZ. 

Dlatego przedstawienie danych w ten sposób przez radnego powiatu, członka rady społecznej jest działaniem na niekorzyść szpitala. 

Członek Rady Społecznej szpitala ma dostęp do wszelkich materiałów, szczegółowo omawianych na posiedzeniach rady. Co należy zaakcentować Rada Społeczna, która jest kolegialnym organem inicjującym i opiniodawczym podmiotu tworzącego oraz doradczym kierownika szpitala, po przeprowadzeniu dogłębnej analizy motywacji, którą kierował się szpital, podjęła uchwałę akceptującą przedstawiane zmiany.    

Udzielanie świadczeń dla dzieci

Szpital w swojej strukturze organizacyjnej posiada jeden oddział, na którym udziela świadczeń dla dzieci. Jest to pediatria, oddział o profilu zachowawczym, na którym nie wykonuje się procedur zabiegowych. Szpital zgodnie z zawartą umową ze Śląskim Oddziałem Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma prawa udzielać świadczeń zdrowotnych w zakresach zabiegowych dla dzieci.

Takich świadczeń mogą udzielać szpitale mające w swojej strukturze organizacyjnej oddziały zabiegowe dziecięce, spełniające wymogi kadrowe w zakresie zatrudnienia lekarzy ze specjalizacją np. chirurgii dziecięcej, otolaryngologii dziecięcej itd. 

Wielokrotnie starałem się tłumaczyć na różnych spotkaniach i sesjach powiatu, że szpital nie może przyjmować dzieci z urazami. Po to, aby częściowo złagodzić niedogodności związane z koniecznością dojazdów do innych ośrodków w udzielaniu świadczeń dla dzieci po zabiegach, poszerzyliśmy działalność poradni chorób dziecięcych o procedury zabiegowe.

Poradnia udziela świadczeń dużej liczbie dzieci, a wykonanie kontraktu 
za 5 miesięcy tego roku zostało przekroczone o 20%. W okresie od stycznia do końca maja 2023 roku udzieliliśmy 2 033 porady w zakresie chirurgii dziecięcej w tym 1030 porad w zakresie chirurgii zabiegowej. Czynienie zarzutu, że szpital nie przyjmuje dzieci, jest całkowicie bezzasadne.

Nocna i Świąteczna Opieka Zdrowotna

Szpital realizuje świadczenia w tym zakresie i zapewnia lekarzy pediatrów. Zapotrzebowanie na świadczenia pediatryczne w naszym regionie jest duże z powodu likwidacji lub zawieszenia oddziałów pediatrycznych w ośrodkach ościennych.

Powinniśmy się raczej chwalić tym, że w naszym szpitalu mamy świetnie działający Oddział Pediatrii z pełnym i profesjonalnym zespołem medycznym. Na bazie tej kadry zapewniamy wszystkie dyżury również w nocnej i świątecznej opiece.

Przekształcenie szpitala w jednoimienny był trudnym okresem, ale szpital wywiązał się z narzuconych obowiązków wzorowo. Przywrócenie działalności szpitala do stanu sprzed pandemii było wyzwaniem. Pomimo wielu trudności udało się w krótkim czasie przywrócić działalność oddziałów, poradni, pracowni. Szpital w okresie covidu stracił wielu lekarzy i odbudowa zespołów przy bardzo dużym deficycie specjalistów na rynku jest zadaniem trudnym. Jedynym oddziałem, który nie został odbudowany kadrowo to neurologia. Ale prowadzimy intensywne działania w celu pozyskania wymaganej kadry. 

Panie radny Tomaszu Kusy, Oddział Geriatryczny w naszym szpitalu nie został zlikwidowany, działa i przyjmuje pacjentów.

Sytuacja finansowa szpitala na tle innych jednostek jest jak na te trudne czasy dobra. Szpital nie ma przeterminowanych zobowiązań, na bieżąco reguluje płatności. Problemy szpitali są ogólnie znane i niedoszacowanie finansowania powszechne. 

Ostatni raport Ogólnopolskiego Związku  Pracodawców Szpitali Powiatowych podaje, że: „Sytuacja szpitali powiatowych w 2022 roku pogorszyła się względem roku 2021. Spośród analizowanych 211 szpitali aż 191 odnotowało stratę na działalności podstawowej (wobec 172 w 2021 r.) a 151 stratę netto (wobec 112 w 2021 r.). Przychody ze sprzedaży wzrosły o nieco ponad 1 mld zł, a koszty działalności podstawowej o 1,6 mld zł. O przeszło 2 mld złotych zwiększyły się zobowiązania”. To, że szpital prowadzi mądrą politykę finansową, uznać należy za zaletę.  

Przedstawienie sytuacji szpitala w takiej formie jak to Pan zrobił na sesji Rady Powiatu Raciborskiego, jest szkodliwe dla jednostki, jej wizerunku a przede wszystkim jest niedocenieniem pracy całego personelu szpitala, który w trudnych czasach z dużym zaangażowaniem pracuje dla dobra pacjentów.

Nie oczekuję przeprosin, a jedynie refleksji.

Z poważaniem


Ryszard Rudnik 
Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Ludzie:

Ryszard Rudnik

Ryszard Rudnik

Dyrektor Szpitala Rejonowego w Raciborzu

Tomasz Kusy

Tomasz Kusy

Radny powiatowy, szef komisji rewizyjnej i klubu PiS