Wtorek, 27 lutego 2024

imieniny: Gabriela, Anastazji, Honoryny

RSS

Co dalej z budową północno-zachodniej obwodnicy Raciborza? Starosta Swoboda mówił o tym zadaniu na sesji w Rudniku. - "To temat rzeka" - przyznał

04.07.2023 12:22 | 0 komentarzy | mad
Ostatnia aktualizacja: 05.07.2023 15:09

- Możecie na mnie liczyć - mówił starosta Grzegorz Swoboda do radnych na sesji w Rudniku. Podczas swego wystąpienia nawiązał do zadań podejmowanych w tej gminie przez powiat oraz do tych, które nadal realizowane nie są, w tym modernizacji powiatówki w Brzeźnicy, o czym mówi się tam od lat.

Co dalej z budową północno-zachodniej obwodnicy Raciborza? Starosta Swoboda mówił o tym zadaniu na sesji w Rudniku. - "To temat rzeka" - przyznał
Starosta Grzegorz Swoboda mówił m.in. radnym z Rudnika, jakie zadania drogowe starostwo wspólnie z gminą chcą zrealizować, ale ich wykonanie jest uzależnione od pozyskania środków zewnętrznych
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Włodarz chwali współpracę

Starosta Grzegorz Swoboda wystąpienie na sesji w Rudniku rozpoczął od pogratulowania Magdalenie Malcharczyk, nowej radnej z Grzegorzowic zastępującej Edytę Reichel, która zrzekła się mandatu. - Cieszy, że kolejne pokolenie wchodzi w te działania samorządowe - podkreślił (więcej: Grzegorzowice mają nową radną wybraną bez głosowania. Magdalena Malcharczyk zastąpiła Edytę Reichel).

Podziękował wójtowi Piotrowi Rybce za współpracę z powiatem, oceniając, że nigdy nie była lepsza, jeśli chodzi o gminę Rudnik. Zwracał się również do radnych, mówiąc, że to dzięki ich decyzjom środki na działania realizowane przez oba samorządy są przekazywane, bo wyrażają na to zgodę. Później wrócił jeszcze pamięcią do dożynek gminnych, które w zeszłym roku organizowane były w Łubowicach. - Okazały się strzałem w dziesiątkę i były zorganizowane na bardzo wysokim poziomie - podkreślił.

Scalanie gruntów, PKS, wsparcie finansowe

Starosta Swoboda później mówił o inwestycjach realizowanych przez Starostwo Powiatowe w Raciborzu. Zaczął od scalania gruntów, przypominając, że to zadanie, które realizowane jest od lat, zaś rozpoczęło się od sąsiedniego samorządu – gminy Pietrowice Wielkie, gdzie obecnie jest finalizowane. Kolejną gminą są Krzyżanowice. - Dzisiaj te prace postępują na bardzo wysokim i dobrym poziomie - relacjonował.

Mówił o tym, bo jak podkreślił, z czasem temat będzie dotyczył także Rudnika, i jak dodał, to rolą m.in. miejscowych samorządowców będzie przekonanie mieszkańców do łączenia gruntów. - Scalanie polega na tym, że powstają nowe drogi śródpolne oraz nowa melioracja, która minimalizuje skutki nawałnic, a te nie omijają tego samorządu - przypomniał. Wyjaśniał, że pojawiają się zapowiedzi o środkach zewnętrznych na takie realizacje. - Już zadeklarowaliśmy akces - oznajmił.  

Następnie przeszedł do PKS-u, dziękując miejscowym decydentom za współpracę, a konkretnie za to, że rada zleca powiatowi organizację transportu, który jest, jak ma to w zwyczaju podkreślać włodarz, zadaniem własnym gminy.

Przy tej okazji zapowiedział, że transport będzie rozwijany.

- Jesteśmy przygotowani na kolejne projekty. Czekamy na uruchomienie środków unijnych i tu mamy również wstępne założenia: ponad 20 nowych autobusów, które mają zasilić tabor, obsługiwać nowoczesne połączenia, jeśli chodzi o nasz powiat. Ale jako Subregion (Zachodni – przyp. red) tworzymy bardzo wielki projekt; chcemy, aby ten system informacji, rozliczeń i ujednolicenia biletów był w całym Subregionie - powiedział Swoboda.

Było też o wsparciu finansowym, które Starostwo Powiatowe w Raciborzu przeznacza na różne inicjatywy społeczne, w przypadku Rudnika mowa m.in. o imprezach organizowanych na 800-lecie parafii Sławików i sołectwa Gamów. Wsparcie, jak przyznał G. Swoboda, niejednokrotnie jest niskie, zaś tworzy to sporą kwotę w ujęciu całego powiatu.

Uzgodnienia w sprawie obwodnicy

Starosta mówił też o głośnym pomyśle na budowę północno-zachodniej obwodnicy Raciborza. Przypomnijmy, chodzi o drogę wojewódzką, która połączy fabrykę w Kornicach z drogą krajową nr 45 Zabełków-Chałupki, a także nową, wschodnią obwodnicą miasta. - Na chwilę obecną jesteśmy na etapie uzgodnień, również z firmą Eko-Okna, która będzie partycypowała w tej inwestycji. Mamy nadzieję, że w kolejnej kadencji to zadanie uda się w całości zrealizować - powiedział.

- Jest to jeszcze dzisiaj temat rzeka. Było bardzo wiele koncepcji. Głównie chodzi o zakład Eko-Okna, którego nie przeniesiemy – państwo widzą ile tirów, samochodów dojeżdża dzisiaj do zakładu – ile towaru wjeżdża i wyjeżdża. Musimy spróbować znaleźć takie rozwiązanie, żeby zadbać także o bezpieczeństwo mieszkańców gminy Rudnik, tak żeby było optymalne dla wszystkich - kontynuował.

Później przypominał, że w budżecie marszałka województwa śląskiego są zabezpieczone środki na wykonanie dokumentacji. - Mam nadzieję, że doczekamy się finalizacji - podkreślił, o czym pisaliśmy w artykule pt.: Znane sieci nie są zainteresowane postawieniem sklepów w gminie Rudnik. Temat pojawił się wówczas, bo wicewójt Tomasz Kruppa, akcentował, że samorząd chciałby znać przebieg tej arterii, aby móc starać się o grunty, które w przyszłości można byłoby przeznaczyć pod biznesy, zaś płynące podatki z nich zasilałyby budżet miejscowego samorządu.

Co z Brzeźnicą?

Zdaniem Swobody najważniejszy temat to ten dotyczący polityki pozyskiwania środków zewnętrznych przez samorząd powiatowy. Wyliczył, że dotąd uzyskano 254 mln złotych z programów krajowych, zaś z europejskich nie udaje się jeszcze skorzystać, bo nadal są zablokowane. - Sporo tego tortu zostało zainwestowane także w gminie Rudnik - stwierdził.

Starosta podkreślał, że inwestycje uzależnione są od możliwości pozyskania dofinansowania zewnętrznego. Nie sztuką, jak przekonywał, jest złożyć wniosek na drogę, na którą nie można pozyskać środków. - Nie da się wszystkiego na raz zrobić, budżet powiatu nie jest z gumy - mówił.

Włodarz na sesji zapowiedział, że w tym roku powiat wspólnie z gminą chce starać się o środki na modernizację drogi w Strzybniku, która opiewa na ponad 8 mln złotych. Dofinansowania chcą szukać w kolejnym rozdaniu Polskiego Ładu, mowa o pozyskaniu 98 proc. Oprócz tego samorządowcy czekają na rozstrzygnięcie na drogę w Grzegorzowicach, a ponadto przygotowywane są zadania drogowe w Strzybniku i Ponięcicach. W planach jest także budowa brakującego odcinka chodnika przy ulicy Sylwestra w Rudniku.

Sternik powiatu nawiązał przy tej okazji do głośnego tematu drogi powiatowej w Brzeźnicy. Potwierdza, że jest odcinek, który należy zmodernizować (ten prowadzący przez centrum wsi), ale nie ma, jak podkreślił, możliwości, aby pozyskać dofinansowanie zewnętrzne na to zadanie. - Jeśli pojawią się środki, to proszę mi wierzyć, że w pierwszej kolejności mamy ustalone, że to zadanie będzie realizowane - zapowiedział.

Powiat tworzą mieszkańcy

Włodarz ocenił na sesji, że na przestrzeni kadencji udało się wiele zrealizować na terenie gminy Rudnik, choć jak dodał, każdy z radnych oczekuje więcej.

- Liczę, że most powstanie - nawiązał do pomysłu budowy przeprawy między Rudnikiem i Nędzą, o czym piszemy m.in. TUTAJ. Przypomniał, że w planach jest wyremontowanie dróg wojewódzkich prowadzących do mostu, po tym, jak ta realizacja powstanie. Mówiąc to, starosta powołał się na ministerialne ustalenia. Przy okazji nawiązywał także do dróg wojewódzkich, które przebiegają przez powiat, podkreślając, że nimi nie zarządza starostwo czy też Powiatowy Zarząd Dróg w Raciborzu, a inni, czyli Zarząd Dróg Wojewódzkich w Katowicach w imieniu śląskiego marszałka.

Starosta pod koniec swojego wystąpienia deklarował swą otwartość. - Możecie na mnie liczyć - oznajmił. Pochwalił się też, że powiat zdobył pierwsze miejsce w kategorii powiatów zamieszkałych przez 60-120 tys. osób w rankingu Związku Powiatów Polskich (więcej TUTAJ). - A to za sprawą nie tylko nas, ale powiat tworzycie wy jako gminy skupiając się w jedną całość - puentował. 

O co starostę pytali radni? Czytaj: Co z remontem drogi powiatowej w Brzeźnicy? Przewodniczący Jaśkowski życzy staroście Swobodzie, by mu się przyśniła.

Ludzie:

Grzegorz Swoboda

Grzegorz Swoboda

Starosta Raciborski

Magdalena Malcharczyk

Magdalena Malcharczyk

Radna gminy Rudnik.

Piotr Rybka

Piotr Rybka

Wójt gminy Rudnik.

Tomasz Kruppa

Tomasz Kruppa

Wicewójt gminy Rudnik