Piątek, 29 listopada 2024

imieniny: Błażeja, Saturnina, Fryderyka

RSS

Czym zajmuje się Rafako po Jaworznie?

28.06.2023 14:19 | 3 komentarze | red

W przeddzień walnego zgromadzenia akcjonariuszy Rafako S.A., w czasie którego zapadną decyzje ws. zamiany zadłużenia Rafako wobec Agencji Rozwoju Przemysłu oraz banków-gwarantów z Jaworzna na akcje, odpowiadamy na pytanie, czym obecnie zajmuje się firma z Raciborza.

Czym zajmuje się Rafako po Jaworznie?
Wytwórnia Rafako nie narzeka na brak zleceń. Fot. arch. Nowiny.pl.
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Rafako zakończyło realizację największego w historii spółki kontraktu na budowę Bloku 910 MW w Jaworznie. Firma z Raciborza ciąż realizuje pozyskane wcześniej kontrakty w kraju i za granicą. W Indonezji Rafako buduje w konsorcjum z lokalną firmą dwa bloki parowe, w Barlinku powstaje blok ciepłowniczy zasilany biomasą, a w Radlinie blok energetyczny opalany gazem koksowniczym, który zapewni jednocześnie ciepło mieszkańcom regionu.

Nie tylko duże kontrakty

Wytwórnia Rafako S.A. produkuje kotły i elementy ciśnieniowe dla strategicznych partnerów spółki z Finlandii, Niemiec, których finalnym przeznaczeniem są kraje takie jak Portugalia czy Niemcy. Taka kooperacja stała się ważną gałęzią biznesu Rafako S.A., która nieustannie zapewnia stały obrót oraz pracę dla pracowników spółki. Aktualnie produkowane kotły, stosowane są w celulozowniach zapewniając energię potrzebną do pracy tych zakładów, jak również dla mieszkańców okolicznych miejscowości. Jako paliwo w tych kotłach wykorzystywane są szerokiej gamy paliwa takie jak zrębki, trociny, łuski ryżowe czy ługu czarnego, będącego odpadem przy produkcji papieru, przy niskiej emisji NOx i CO2.

Nową gałęzią produkcji dla Rafako są także obudowy zmechanizowane realizowane dla PGG.

Nowe maszyny i urządzenia

Mimo, że ostatnie lata były dla Rafako czasem cięć i oszczędności, warsztaty produkcyjne są stale rozwijane i wyposażane w nowe maszyny i urządzenia.

- Jedną z takich inwestycji jest nowa obrabiarka typ WHQ 13, która znacznie zwiększyła zakres możliwości wykonania obróbki skrawaniem w Rafako S.A oraz zastąpiła obrabiarki konwencjonalne starego typu - mówi Jakub Konior, dyrektor wytwórni Rafako S.A.

Dużym atutem tej maszyny jest duży i ciężki (1,8 x 2,5m nośność 25 ton) stół obrotowy oraz magazynek narzędzi dla 40 szt.

Kolejną inwestycją skutecznie zrealizowaną w Rafako S.A. jest mobilny piec oporowy o wymiarach 6x2x2m. Piec ma możliwość wykonywania obróbek cieplnych do maksymalnej temperatury 800°C, co gwarantuje możliwość wykonania wyżarzania odprężającego czy odpuszczania dla wszystkich gatunków materiałowych stosowanych w produkcji Rafako. Konstrukcja pieca jest bardzo uniwersalna, co w dużym zakresie pozwala na obróbkę cieplną również zmontowanych częściowo elementów.

Brak nowych bloków węglowych to nie koniec Rafako

W opinii wielu ekspertów, rynek energetyczny w dalszym ciągu wykazuje bardzo duże zainteresowanie produktami z portfela Wytwórni Rafako S.A., i fakt, że w Polsce nie będą już powstawały bloki węglowe, wcale nie oznacza, że nie będzie zapotrzebowania na produkty Rafako - i to zarówno w kraju, jak i na świecie, gdzie firma jest dobrze znaną marką.

Dużym wyzwaniem dla Rafako będzie także modernizacja bloków klasy 200 MW, i dostosowanie ich do surowych norm emisyjnych, a zarazem umożliwienie ich pracy z większą elastycznością, jako regulatorów systemu. Rafako było jednym z uczestników programu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i jest doskonale przygotowane do takich realizacji - pierwszy taki zmodernizowany dla Tauron PE blok pracuje już od wielu miesięcy. Nie można też zapominać, że być może właśnie w Rafako, które ma doświadczenie w produkcji elementów dla energetyki jądrowej, powstawać będą elementy do budowy polskich elektrowni atomowych.