Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Co wynika ze spotkania w sprawie terenów po kopalni Jas-Mos?

27.06.2023 12:15 | 12 komentarzy | ska

W jastrzębskim magistracie odbyło się spotkanie prezydent Anny Hetman z włodarzami gmin Mszana i Godów oraz przedstawicielami JSW i SRK w sprawie terenu po kopalni Jas-Mos. Co ustalili uczestnicy spotkania?

Co wynika ze spotkania w sprawie terenów po kopalni Jas-Mos?
Spotkanie na temat terenów po KWK Jas-Mos odbyło się 19 czerwca. fot. UM Jastrzębie-Zdrój
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Co wynika ze spotkania w sprawie terenów po kopalni JAS-MOS?

Kompleksowe i efektywne zagospodarowanie terenów po kopalni JAS-MOS od lat jest naszym priorytetem - podkreślają urzędnicy. W sprawie terenów po kopalni JAS-MOS problem jest jeden, ale całkiem spory. Miasto posiada tylko niewielką ich część, a reszta podzielona jest pomiędzy spółki SRK, JSW, a także gminę Mszana i Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną. 

Rozmowy toczą się wielotorowo, od przekazania całości terenu będącego w zarządzie SRK wraz z wszystkimi konsekwencjami formalnymi, prawnymi i podatkowymi z tym związanymi samorządom na terenie, których leżą konkretne działki. Poruszano także kwestie przekazywania terenów etapowo zgodnie z harmonogramem SRK. Omówiono także możliwość przystąpienia SRK i JSW do porozumienia podpisanego przez Jastrzębie-Zdrój, Mszanę, Godów, Świerklany i KSSE we wrześniu 2021 roku w zakresie współpracy przy realizacji wspólnego projektu na terenach poddanych skutkom eksploatacji górniczej.

Zmiany w przepisach

- Kluczowe dla sporządzenia przez KSSE programu funkcjonalno – technicznego dla tych obszarów, umożliwiającego aplikację o środki zewnętrzne oraz przygotowanie terenu pod inwestycję jest właśnie kwestia własności terenów, które są w posiadaniu JSW lub SRK. Jeżeli chodzi o objęcie terenów (nie tylko tych) statusem specjalnej strefy ekonomicznej, to po ponad 20 latach funkcjonowania specjalnych stref ekonomicznych, ustawą z dnia 10 maja 2018 r. o wspieraniu nowych inwestycji (Dz.U. 2020 poz. 1752 z późn. zm), dokonano zmian w instrumencie zwolnienia z podatku dochodowego (CIT lub PIT) w celu dostosowania przepisów do obecnej sytuacji rynkowej i do potrzeb przedsiębiorców - wyjaśnia Dominika Glądała, naczelnik Wydziału Informacji i Promocji.

- Nowelizacja umożliwia skorzystanie ze zwolnienia z podatku na obszarze całej Polski, przez firmy realizujące nowe inwestycje zarówno na terenach publicznych, jak i prywatnych, z zastrzeżeniem obszarów występowania złóż kopalin (chyba, że inwestycja dotyczy tychże złóż). Jednocześnie dotychczasowe zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) pozostają w mocy aż do końca 2026 roku. Dodatkowo w nowelizacji z dnia 31 lipca 2019 r. dopuszczono wsparcie również dla inwestycji na obszarach występowania niezagospodarowanych złóż kopalin, tym samym znacznie rozszerzono ofertę lokalizacji, w których przedsiębiorcy mogą otrzymać zwolnienie podatkowe - dodaje Dominika Glądała. 

Co dalej?

Zgodnie z deklaracją przedstawicieli SRK wskazane kierunki dalszych prac zostaną przekazane do decyzji Zarządu Spółki. Przedstawiciele SRK wskazali, że zgodnie z procedurami spółki może to zająć około 2 tygodni i z początkiem lipca będzie możliwe ukierunkowanie prac. Równolegle samorządy z KSSE rozpoczęły prace nad nowelizacją porozumienia rozszerzając je o JSW i SRK.

- Jastrzębie-Zdrój od samego początku nalegało i czyniło wszelkie starania ku temu, aby te dwie spółki, jako właściciele wskazanych terenów były również sygnatariuszami porozumienia 2021 roku. Zapadły jednak wówczas inne decyzje. Niezależnie od powyższego miasto ubiega się o przejęcie szybów na KWK Jas-Mos oraz wskazuje tereny potencjalnym inwestorom. Zgodnie ze studium większość tych terenów ma przeznaczenie pod inwestycje, co zostanie potwierdzone stosownymi zapisami w planie zagospodarowania na którym prace trwają - zaznacza Dominika Glądała.

Planowane przez SRK zakończenie oczyszczania terenów po KWK Jas-Mos to 2025 rok. Niezależnie od prowadzonych rozmów Prezydent Miasta wraz z Stowarzyszaniem Gmin Górnych w Polce podejmuje działania zmierzające do zmiany ustaw, umożlwiających szybsze przekazywanie terenów samorządom, bez obciążeń finansowych oraz szybsze ich zagospodarowywanie.