Rodzaje apteczek pierwszej pomocy - przegląd
Apteczka pierwszej pomocy umożliwia zaoferowanie skutecznej pomocy poszkodowanej osobie. Jej zawartość może się odrobinę różnić w zależności od bieżących potrzeb oraz sytuacji, w których może ona zostać wykorzystana. Na tej podstawie wyróżniamy rodzaje apteczek pierwszej pomocy – w tym artykule prezentujemy ich przegląd.
Apteczka pierwszej pomocy – rodzaje
Apteczka stanowi specjalny pojemnik zawierający podstawowy zestaw środków opatrunkowych, leków i niezbędnych przyborów służących udzielaniu pierwszej pomocy. Przepisy prawne nie określają jej zawartości, jednak nie ulega wątpliwości, że wyposażenie to powinno być nieprzeterminowane i uwzględniać najbardziej przydatne produkty.
Domowa apteczka pierwszej pomocy
Wśród rodzajów apteczek pierwszej pomocy należy wymienić domową apteczkę. Przechowywana jest ona w domach prywatnych – powinna ona uwzględniać nie tylko uniwersalne elementy, ale również preparaty przyjmowane przez domowników, takie jak m.in. leki na alergie. Co istotne, należy regularnie sprawdzać jej zawartość, kontrolować daty ważności leków i uzupełniać wszelkie braki na bieżąco. Dzięki temu, nawet podczas nagłych sytuacji w godzinach wieczornych, będziemy mogli udzielić pomocy potrzebującej osobie.
Samochodowa apteczka
Samochodowa apteczka nie w Polsce wymagana prawnie – zdecydowanie warto ją jednak posiadać. Co istotne, nie należy jej przechowywać w bagażniku, gdyż w razie wypadku może nie być ona całkowicie dostępna. Wskazane jest przechowywanie jej w kabinie auta, to znaczy w schowku czy pod fotelem. Pozwoli nam to na sprawne udzielenie pomocy podczas wypadku, do czego jesteśmy zobowiązani, o ile nam czy osobom dookoła nas nie grozi niebezpieczeństwo.
Samochodowe apteczki pierwszej pomocy dostępne są m.in. w hurtowni medycznej Eplaster: https://eplaster.pl/pl/c/Apteczki-i-wyposazenie/298.
Należy jednak wspomnieć o produktach, których nie powinniśmy przechowywać w samochodowej apteczce. Jako że leki muszą być przechowywane w określonych warunkach, zdecydowanie niewskazane jest umieszczanie ich w takiej apteczce. Dodatkowo, nie należy przechowywać w niej środków dezynfekujących, waty czy ligniny.
Apteczka turystyczna
Kolejny rodzaj apteczki stanowi turystyczna apteczka pierwszej pomocy – powinniśmy ją zabierać, kiedy wybieramy się w podróż. Przydaje się ona m.in. podczas upałów, kiedy niemałe zagrożenie stanowi słoneczny udar. Co ważne, taka apteczka powinna charakteryzować się wytrzymałą konstrukcją i zapewniać swojej zawartości ochronę przed atmosferycznymi czynnikami. Co więcej, dostępne są zarówno gotowe zestawy, jak i możliwe jest samodzielne skomponowanie takiej turystycznej apteczki.
Publiczna apteczka pierwszej pomocy
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych rodzajów apteczek pierwszej pomocy jest apteczka publiczna – są one na stałe przymocowane do ściany w miejscach publicznych, co uniemożliwia ich ewentualne przeniesienie do poszkodowanego. Znajdują się w niej jednak przydatne elementy, takie jak zapas środków opatrunkowych.
Zakładowa apteczka pierwszej pomocy
Obowiązkiem każdego pracodawcy, zgodnie z zapisami Kodeksu pracy, jest zapewnienie środków niezbędnych do udzielenia pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Co więcej, jest on zobowiązany do wyznaczenia pracowników, których zadaniem będzie jej udzielenie. Dzięki takiej apteczce możliwa jest pomoc przy nagłym wypadku, ataku choroby czy wystąpieniu urazu.
Jeśli chodzi natomiast o ilość apteczek, ich umiejscowienie oraz wyposażenie, powinno być to ustalane w porozumieniu z lekarzem, który sprawuje profilaktyczną opiekę nad pracownikami. Uwzględniane są przy tym zarówno rodzaje, jak i stopień nasilenia zagrożeń.
Apteczka pierwszej pomocy – co powinna zawierać?
Chociaż każda apteczka pierwszej pomocy odrobinę się od siebie różni – co uzależnione jest od jej rodzaju i potrzeb właściciela – można wymienić kilka uniwersalnych elementów. W apteczce powinny znaleźć się materiały opatrunkowe, takie jak bandaże, gazy opatrunkowe jałowe, a także plastry na rolce. Oprócz tego, należy pamiętać o rękawiczkach jednorazowych i akcesoriach, takich jak nożyczki. Z kolei podczas gdy w apteczce samochodowej przyda się dodatkowo chusta trójkątna oraz koc ratunkowy, w tej domowej warto umieścić m.in. środki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, jak również preparaty na urazy czy oparzenia, sprzęt medyczny.
Możemy wyróżnić wiele rodzajów apteczek pierwszej pomocy, które różnią się swoim przeznaczeniem i pewnymi elementami wyposażenia. Zawartość wszystkich z nich powinna być jednak regularnie kontrolowana, a wszystkie braki bezzwłocznie uzupełniane.
Materiał zewnętrzny
Najnowsze komentarze