Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

H5N1 u kotów "wstępnie" nie pochodzi od mew. Główny Lekarz Weterynarii wydał zalecenia

27.06.2023 09:02 | 0 komentarzy | sqx

Przebadano 11 próbek, 9 z nich dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. O tym, że przyczyną śmierci kotów w kilku miastach Polski jest ptasia grypa pisaliśmy już w miniony piątek. Naukowcy dokładnie przebadali genotyp wirusa.

H5N1 u kotów "wstępnie" nie pochodzi od mew. Główny Lekarz Weterynarii wydał zalecenia
Trwają również prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zebrania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu. / fot. ilustracyjne freepik
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Najnowsze wyniki badań ws. tajemniczej choroby kotów

Główny Lekarz Weterynarii przekazał w poniedziałek wyniki kolejnych przebadanych próbek od kotów z Lublina i Poznania. Do 11:00 tego dnia w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach przebadano 11 próbek, z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1.

- Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew - czytamy w komunikacie GLW.

Jeszcze wczoraj odbyła się narada Sanitarno-Epizootyczna, na której omówiono plan dalszego postępowania. Trwają również prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zebrania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu.

Na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń - przekazuje Główny Lekarz Weterynarii.

Zalecenia dla właścicieli kotów

Analizując dane pochodzące z innych krajów ustalono, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:

  • Utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
  • Karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;
  • Mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

Tajemnicza choroba kotów

Nieco ponad tydzień temu lekarze weterynarii z kilku miejsc w Polsce zaczęli informować o nagłych zachorowaniach przebiegających w niespecyficzny sposób, dając objawy neurologiczno-oddechowe, i kończących się śmiercią chorujących kotów.

- Zdiagnozowaliśmy w naszym laboratorium próbki od czterech kotów jako dodatnie na wirusa grypy ptaków podtypu H5N1. Natomiast musimy jeszcze wyjaśnić, skąd to zakażenie, dlatego podejmujemy działania, które mają dać odpowiedź - jeszcze w piątek (23.06.) przekazała profesor dr hab. Katarzyna Domańska-Blicharz z PIW w Puławach w rozmowie z Nowinami.

Dodała również, że genom będzie senkwencjonowany, co ma służyć m.in. odkryciu jego wariantu.

- Będziemy wiedzieli czy to wariant mewi, czy jakiś inny, czy może ten wirus u kotów ma jakieś zmiany w genomie, które predysponują do organizmów ssaków. Mamy cały czas do czynienia z wirusem ptasim, ale to jest wirus i on pewnie generuje jakieś zmiany. Czekamy niecierpliwie na wyniki badań - wyjaśniała profesor.

Więcej sprawdź: Tajemnicza choroba kotów. PIW: Zidentyfikowaliśmy wirusa grypy ptaków podtypu H5N1