Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

Rybniccy urzędnicy chcą Parku Kulturowego. W środę porozmawiają o tym z mieszkańcami, ale wcześniej należy zgłosić swój udział

19.06.2023 15:06 | 0 komentarzy | d

W Rybniku będą mówić o projekcie utworzenia w śródmieściu Rybnika Parku Kulturowego. Spotkanie odbędzie się w środę, 21 czerwca (godz. 17:30), w sali wykładowej Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Szafranka 7.

Rybniccy urzędnicy chcą Parku Kulturowego. W środę porozmawiają o tym z mieszkańcami, ale wcześniej należy zgłosić swój udział
- Po doświadczeniach innych miast zdecydowaliśmy się poprzedzić przygotowanie uchwały o powołaniu parku rozbudowaną kampanią informacyjną oraz spotkaniami studialnymi ze wszystkimi interesariuszami i użytkownikami centrum Rybnika - tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Na spotkaniu przedstawimy prawną definicję parku kulturowego, wskażemy przykłady funkcjonujących parków w województwie i w Polsce, pokażemy planowany obręb i uzasadnimy wybór granic obszaru Parku Kulturowego w Rybniku. Chcemy też usłyszeć komentarze na temat tego ważnego dla miasta projektu - informują urzędnicy. Wcześniej należy jednak zgłosić chęć w dyskusji: poprzez wysłanie wiadomości e-mail na adres: inwestor@um.rybnik.pl lub telefonicznie pod numer 32 43 92 267.

Projekt uchwały powstanie na początku 2024 roku

- O wprowadzeniu Parku Kulturowego decydują swoimi głosami miejscy radni, czyli przedstawiciele mieszkańców. Po doświadczeniach innych miast zdecydowaliśmy się poprzedzić przygotowanie uchwały o powołaniu parku rozbudowaną kampanią informacyjną oraz spotkaniami studialnymi ze wszystkimi interesariuszami i użytkownikami centrum Rybnika - tłumaczy prezydent Rybnika Piotr Kuczera. - Przedsiębiorcy i właściciele nieruchomości oraz ich najemcy są jedną z ważniejszych grup, do których miasto zwraca się z kompleksową informacją, czym jest Park Kulturowy i jakie zmiany może wprowadzać. Chodzi o to, by nikt nie czuł się zaskoczony lub niedoinformowany, by strategicznie zapewnić czas na zgłoszenie uwag oraz wyjaśnianie wątpliwości.

Projekt uchwały w sprawie parku kulturowego powstanie na początku 2024 roku. Będzie zawierał rekomendacje wynikające z analizy wszystkich głosów społecznych, które pojawią się w 2023 roku. Następnie zostanie przedstawiony szerokiej opinii publicznej w ramach obligatoryjnych konsultacji społecznych (konsultacje treści uchwały).

- Zasady kształtowania ładu przestrzennego zawarte w uchwale będą dla centrum Rybnika niczym dobry garnitur uszyty na miarę. Nie wszystko zostanie wprowadzone od razu, pewne zasady i ograniczenia wprowadzane będą stopniowo, rozłożone na okres kilkuletni - zapewnia Miejski Konserwator Zabytków, dr inż. arch. Henryk Mercik.

Co to jest Park Kulturowy?

Jest jedną z pięciu prawnych form ochrony zabytków w Polsce. Wyjątkowość tej formy ochrony polega na tym, że można nią objąć historyczny obszar (a nie tylko pojedynczy obiekt, jak np. w przypadku wpisu danego budynku do rejestru), na którym znajdują się zabytki, zieleń a także cenne kulturowo lub krajobrazowo obiekty współczesne.

- Dla ustanowienia Parku Kulturowego w Rybniku ogromne znaczenie ma średniowieczny, a nawet wcześniejszy rodowód osadnictwa na tym terenie. Dzięki temu miasto jest pod wieloma względami wyjątkowe – mowa o historii, układzie przestrzennym oraz występowaniu obok siebie obiektów zabytkowych z różnych epok. Obiektów – dodajmy – które podziwiają na co dzień zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni. Wprowadzenie Parku Kulturowego umożliwi przywrócenie im całościowego kontekstu i blasku, a zarządzenie ładu przestrzennego i spójnych zasad estetycznych pozwoli na wieloletni, harmonijny rozwój tego obszaru w wielu dziedzinach: gospodarczej, kulturowej i społecznej - dodaje dr Henryk Mercik.

źródło: UM Rybnik, oprac. (d)

Ludzie:

Piotr Kuczera Rybnik

Piotr Kuczera Rybnik

Prezydent Rybnika