Pszczelarze spotkali się z uczniami technikum weterynaryjnego [ZDJĘCIA]
Uczniowie technikum weterynaryjnego spotkali się z prezesem koła pszczelarzy w Czernicy - Adamem Barnabasem aby porozmawiać o pszczołach i pszczelarstwie.
Spotkanie było bardzo ciekawe o czym informują nas uczestnicy
- Czym się różni miód spadziowy od nektarowego? Jak rozpoznać prawdziwy miód w sklepie? Jak pszczoły zapylają kwiaty? Jak powstaje rój i jak stworzyć swoją hodowlę pszczół? Na te i na wiele innych pytań odpowiedział uczniom technikum weterynaryjnego Pan Adam Barnabas z koła pszczelarzy w Czernicy w trakcie pokazowej lekcji pszczelarstwa. W tym roku koło pszczelarskie obchodziło swoje 100-lecie, z tej okazji na na terenie parku przy pałacu Von Rothów, powstała pszczelarska ścieżka edukacyjna poświęcona pszczołom, która idealnie nadaje się do realizacji edukacji przyrodniczej. Ścieżka już aktywnie spełnia swoją edukacyjną rolę – w ramach przygotowania do egzaminu zawodowego skorzystali z niej uczniowie czwartej klasy technikum weterynaryjnego (TEB Edukacja). Koniec czerwca to koniec semestru, dla pszczelarzy to intensywny czas pracy, a dla uczniów po wystawieniu ocen.. niekoniecznie. Gdy za oknem słoneczna pogoda, warto wykorzystać ten czas na edukację przyrodniczą. Mimo nawału pracy w pasiece, Pan Adam nalazł chwilę i zgodził się przeprowadzić wykład dotyczący hodowli pszczół, w trakcie którego między innymi omawiał specjalistyczną wiedzę z zakresu profilaktyki i chorób pszczół o którą prosili uczniowie technikum - informuje TEB Edukacja.
Spotkanie bardzo interesujące
Dodatkowo, zaciekawił uczniów opowiadaniem o samym procesie hodowli i prowadzenia ula, metodach pozyskiwania miodu i skomplikowanej hierarchii która funkcjonuje wśród pszczół w ulu. W trakcie wykładu najczęściej padało określenie, że „Pszczoły to fenomen”, Pan Adam podparł to stwierdzenie na wiele sposobów opowiadając liczne ciekawostki z życia pszczół takie jak rola trutnia w pszczelej rodzinie, czy cykl życia pszczoły robotnicy. – Wykład był bardzo ciekawy, a Pan Adam opowiada z taką pasją, że trudno go nie słuchać – podsumowali uczniowie po spotkaniu. Nie spodziewali się również tego, że hodowla pszczół wymaga takiego nakładu pracy i tak wysokiego poziomu specjalistycznej wiedzy. „Człowiek kupuje miód, a nie ma w ogóle świadomości ile to wymaga pracy” wspominają uczniowie. Początkowo wykład miał dotyczyć wyłącznie tematów związanych z programem nauczania technikum weterynaryjnego, jednak zainteresowanie uczniów spowodowało, że w trakcie spotkania omówiono jeszcze wiele innych pszczelarskich ciekawostek. – „Pan opowiadał tak ciekawie, że nie wiem kiedy ten czas zleciał” – mówi Amelia, jedna z uczennic. W trakcie spotkania uczniowie mieli możliwość zobaczyć jak zbudowany jest ul, dotknąć plastra z dzikiego ula, oraz zobaczyć pszczele matki na żywo, które Pan Adam przywiózł na spotkanie w specjalnym transporterze - piszą przedstawiciele szkoły.
- Całe spotkanie zakończyło się słodką niespodzianką – jak już mowa o pszczołach, trudno nie spróbować przy okazji miodu wielokwiatowego, z Czernickiej pasieki. Bardzo dziękujemy za spotkanie! - przekazują uczniowie klasy 4 TW