Czwartek, 7 listopada 2024

imieniny: Antoniego, Ernesta, Achillesa

RSS

Związkowcy z Sierpnia 80 z protestem przed JSW. Chodzi o równe traktowanie w JSW oraz SiG

15.06.2023 08:28 | 3 komentarze | ska

Związkowcy z Sierpnia 80 żądają zrównania wynagrodzeń w JSW SA oraz JSW Szkolenie i Górnictwo. Zarząd wystosował pismo do związkowców o możliwości spotkania 19 czerwca, pod warunkiem natychmiastowego zakończenia pikiety. 

Związkowcy z Sierpnia 80 z protestem przed JSW. Chodzi o równe traktowanie w JSW oraz SiG
Związkowcy z Sierpnia 80 złożyli wniosek o spotkanie z zarządem JSW S.A. fot. Facebook/Komisja Krajowa WZZ "Sierpień 80"
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Związkowcy z Sierpnia80 z protestem przed JSW. Chodzi o równe traktowanie w JSW oraz SiG

Pod JSW trwa pikieta związkowców Sierpnia 80 w sprawie wynagrodzeń w JSW SiG, które są niższe niż u osób zatrudnionych w JSW na tych samych stanowiskach. 

- Pracujemy tak samo,jak pracownicy kopalni. Robimy te same zajęcia i roboty, a nasze stawki są niejednokrotnie o połowę mniejsze - mówią pracownicy JSW SiG w rozmowie ze związkowcami Sierpnia 80. - To nowoczesne niewolnictwo - dodają, zaznaczając, że wielu pracowników SiG posiada duży staż górniczy, więc nie wymagają już szkolenia. Zdaniem pracowników SiG jasno powinien zostać określony termin zakończenia ich okresu przygotowawczego w SiG, który nie raz ciągnie się po kilka lat. 

JSW SiG odbija piłeczkę

Zdaniem spółki, formułowane zarzuty związkowców nie pokrywają się z prawdą. "W związku z trwającą pikietą ZZ „Sierpień 80” przed siedzibą Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej, zarząd spółki JSW Szkolenie i Górnictwo wyjaśnia, iż wszystkie zarzuty dotyczące Spółki są nieprawdziwe i kłamliwe." - czytamy w komunikacie na stronie spółki. 

Głównym zarzutem powtarzanym przez reprezentantów ZZ „Sierpień 80” jest krytyka procesu alokacji pracowników spółki JSW SiG do pracy w kopalniach JSW S.A. Przypominamy, że 30 maja 2023 roku zarząd JSW SiG pisemnie odpowiedział ZZ „Sierpień 80” na zarzuty i domniemania dotyczące zasad alokacji pracowników. Po pierwsze proces dobrowolnego przejścia pracownika JSW SiG Sp. z o.o. do pracy w zakładach JSW S.A. odbywa się na podstawie powszechnie znanego porozumienia, zawartego w dniu 11.05.2017 roku, pomiędzy JSW S.A. a JSW SiG Sp. z o.o. Zgodnie z zawartym porozumieniem JSW SiG nie blokuje możliwości rozwiązania umowy o pracę pracownikom zainteresowanym przejściem do JSW S.A i nie wpływa na autonomiczne decyzje pracowników w tym obszarze. Ponadto, zgodnie z porozumieniem, to przyszły pracodawca co roku (cyklicznie od 2017 roku) określa ilość osób, o określonych kwalifikacjach, którzy zgodnie z aktualnymi potrzebami zostaną zatrudnieni w kopalniach JSW S.A. Od początku alokacji do dziś 5 530 pracowników JSW SiG przeszło lub w najbliższych dniach przejdzie do pracy w kopalniach JSW S.A. - informuje Gabriel Cyrulik, prezes zarządu JSW SiG. 

- Zarząd JSW Szkolenie i Górnictwo zarzuty ZZ „Sierpień 80” dotyczące niejasnego procesu alokacji uważa za celowe wprowadzanie pracowników i opinii publicznej w błąd, dla uzyskania swoich bliżej nieokreślonych, partykularnych interesów.  Z niedowierzaniem i zażenowaniem wysłuchaliśmy argumentów ZZ „Sierpień 80” dotyczących niewolniczej pracy w JSW Szkolenie i Górnictwo. Od 2017 roku do dzisiaj na „niewolnicze warunki pracy” zdecydowało się 6 717 osób zatrudnionych przez JSW Szkolenie i Górnictwo. W systemie elektronicznej rejestracji kandydatów do pracy w SIG aplikuje ponad 20 tysięcy osób. JSW Szkolenie i Górnictwo jest kuźnią kadr dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej i dlatego zarząd JSW Szkolenie i Górnictwo jednoznacznie odrzuca wszystkie pomówienia i zwraca uwagę, że dalsze ich powtarzanie będzie  skutkowało  odpowiedzialnością prawną - zappowiada Gabriel Cyrulik. 

Chcą dialogu

Związkowcy wystosowali do zarządu JSW wniosek o pilne spotkanie. Zarząd w odpowiedzi wystosował pismo do związkowców o możliwości spotkania 19 czerwca, pod warunkiem natychmiastowego zakończenia pikiety. Związkowcy zapowiedzieli, że takie warunki są nie do przyjęcia i postanowili kontynuować pikietę również 15 czerwca od godziny 13.30.