Piątek, 13 września 2024

imieniny: Eugenii, Aureliusza, Lubora

RSS

Parlament Europejski przyjął akt w sprawie sztucznej inteligencji. Co to oznacza?

14.06.2023 13:55 | 1 komentarz | mad

Parlament Europejski w środę 14 czerwca przyjął regulacje dotyczące sztucznej inteligencji. W głosowaniu przepadły m.in. kontrowersyjne poprawki dotyczące inwigilacji biometrycznej.

Parlament Europejski przyjął akt w sprawie sztucznej inteligencji. Co to oznacza?
W kwietniu 2021 roku Komisja Europejska przedstawiła pierwsze ramy legislacyjne. Jakie są oczekiwania Parlamentu wobec przepisów? Dopilnowanie, aby systemy sztucznej inteligencji stosowane w UE były bezpieczne, przejrzyste, identyfikowalne, niedyskryminujące i przyjazne dla środowiska (fot. Dawid Machecki)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Przepisy mają chronić ludzi przed potencjalnymi szkodami wyrządzonymi przez nią i nakładać na jej twórców specjalne wytyczne, co do dopuszczenia technologii na rynek. Akt przyjęto 499 głosami za, przy 28 przeciw i 93 wstrzymujących się. Dla przykładu generatywne systemy, takie jak ChatGPT, będą musiały informować, że treści zostały wygenerowane przez sztuczną inteligencję.

Teraz Parlament Europejski będzie prowadzić z państwami członkowskimi Unii negocjacje w sprawie ostatecznego kształtu tego aktu. Przepisy miałyby zagwarantować, że sztuczna inteligencja opracowywana i wykorzystywana w Europie będzie w pełni zgodna z prawami i wartościami Unii. Uregulują kwestie sprawowania nadzoru przez człowieka, bezpieczeństwa, prywatności, przejrzystości, niedyskryminacji oraz dobrostanu społecznego i środowiskowego.

- Wszystkie oczy zwrócone są dziś na nas. Podczas gdy wielkie firmy technologiczne biją na alarm w związku ze swoimi własnymi dziełami, Europa wyszła naprzód i zaproponowała konkretną odpowiedź na zagrożenia, jakie zaczyna stwarzać sztuczna inteligencja. Chcemy wykorzystać pozytywny potencjał sztucznej inteligencji w zakresie kreatywności i produktywności, ale będziemy również walczyć o ochronę naszej pozycji i przeciwdziałać zagrożeniom dla naszych demokracji i wolności podczas negocjacji z Radą - powiedział po głosowaniu sprawozdawca Brando Benifei (S&D, Włochy).

Sztuczna inteligencja to dziedzina informatyki, która ma na celu tworzenie maszyn, które potrafią myśleć, rozumieć, uczyć się, planować oraz podejmować decyzje na podstawie zebranych danych. Przykładem może być chatGPT służący do generowania odpowiedzi na dane wprowadzane przez użytkownika.