Piątek, 19 kwietnia 2024

imieniny: Adolfa, Tymona, Pafnucego

RSS

10.06.2023 08:31 | 0 komentarzy | FK

Koło Pszczelarzy w Rogowie od 2016 roku prowadzi spotkania edukacyjne w szkołach i przedszkolach na terenie powiatu wodzisławskiego. Pszczelarze chcą w ten sposób przekazać cenną wiedzą o tym jak wielkie znaczenie dla ekosystemu mają pszczoły. Jedno ze spotkań odbyło się w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Rydułtowach. 

Pszczelarze spotykają się z dziećmi w powiecie wodzisławskim [ZDJĘCIA]
Marek Szebesta i Konrad Kamczyk podczas spotkanie z dziećmi w Przedszkolu Publicznym nr 2 w Rydułtowach. Fot. Fryderyk Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Wszyscy wiemy jak ważne są pszczoły w naszym życiu. Pszczelarze z rogowskiego koła przekazują wiedzę o tych niezwykłych owadach dzieciom z całego powiatu.

- Od 2016 roku nasze Koło Pszczelarzy w Rogowie prowadzi spotkania edukacyjne w szkołach i przedszkolach naszego regionu. Staramy się informować dzieci i młodzież o tym, jakie znaczenie dla ludzi i ekosystemu mają pszczoły i inne owady zapylające. Z uwagi na miejsce mojego zamieszkania rozpoczynaliśmy od zajęć prowadzonych w szkołach i przedszkolach Gminy Lubomia (dziękuję władzom i pracownikom gminy za wszelką pomoc, umożliwiającą zorganizowanie tych zajęć). Nadal prowadzimy zajęcia w placówkach oświatowych gminy, wespół z przyjaciółmi z Koła Pszczelarzy z Gorzyc. Od kilku lat jesteśmy zapraszani również do innych przedszkoli, mieszczących się w Rydułtowach i w Wodzisławiu Śląskim - mówi Nowinom Marek Szebesta - wiceprezes Koła Pszczelarzy w Rogowie.

Informacje z życia pszczół

Pszczelarzy przychodzą do dzieci ze specjalnymi rekwizytami, dzięki którym mogą bardziej przybliżyć funkcjonowanie pszczół.

- Z pszczołami w szklanym ulu prezentacyjnym odwiedzamy dzieci. Pokazując zdjęcia, plansze, ul i sprzęt pszczelarski opowiadamy im o życiu pszczół, o zasadach funkcjonujących w rodzinie pszczelej, mówimy dużo o potrzebie zmiany przez ludzi swoich przyzwyczajeń dotyczących np. wycinania oraz nasadzania drzew i krzewów, stosowania środków ochrony roślin czy też koszenia trawy w ogrodach. Dzieci dowiadują się, że pszczoły zbierają i przynoszą do ula głównie nektar i pyłek, ale również spadź, propolis czy też wodę, która jest im niezbędna do przygotowywania pokarmu potrzebnego do wychowu młodych pokoleń pszczół ale również do schładzania wnętrza ula w czasie upałów. Informujemy, ile warta jest praca pszczół, również ta przeliczana na pieniądze. Dzieci tych kwot nie rozumieją, ale starsi na pewno będą zaskoczeni, że wartość plonów zapylanych przez jedną rodzinę pszczelą w Unii Europejskiej szacuje się na kwotę 1100÷1200 €  - dodaje wiceprezes.

Nie brakuje pytań 

- Staramy się wyczerpująco odpowiadać na pytania dzieci, które czasami są bardzo szczegółowe i zaskakujące. Z biegiem lat obserwujemy coraz większą wiedzę dzieci dotycząca pszczół. Czasami zaskakują nas znajomością szczegółów, znanych najczęściej tylko osobom parających się pszczelarstwem. Częściowo jest to na pewno zasługa przeprowadzanych przez pszczelarzy prezentacji, ale dużo tych wiadomości muszą czerpać z innych źródeł, do których na pewno należą prowadzone przez nauczycieli i wychowawców zajęcia.

Tłumaczymy dzieciom, kiedy pszczoły mogą użądlić, że dzieje się to wtedy, kiedy pszczoły czują się zagrożone i bronią np. swojego gniazda. Mówimy, że można spokojnie obserwować pszczoły zbierające nektar i pyłek z kwiatów, ale że nie należy próbować dotykać czy tez łapać tych pszczół. Informujemy, jak należy postąpić, kiedy przypadkiem dojdzie już do użądlenia, że żądło należy wyjąć tak, aby nie ściskać woreczka jadowego i po jego usunięciu na miejsce użądlenia należy przyłożyć np. kostkę lodu lub zastosować okład z przekrojonej cebuli lub sody wymieszanej z niewielką ilością wody. Na naszych zajęciach dzieci dowiadują się co należy robić, kiedy zauważą gdzieś rój pszczeli, że najlepiej wezwać pszczelarza, który zbierze taki rój do specjalnej skrzynki i osiedli ten rój w nowym ulu. Omawiamy tez cały proces pozyskiwania miodu, czyli miodobrania, będącego słodką nagrodą dla pszczelarzy za pracę przy pszczołach - informuje Marek Szebesta.

Degustacja miodu obowiązkowa

Trudno wyobrazić sobie spotkania z pszczelarzami bez degustacji miodu.

- A skoro mowa już o miodobraniu, to nasze spotkania nie mogą się obejść bez degustacji świeżo pozyskanego miodu. Każde dziecko, które oczywiście ma ochotę skosztować miodu, bierze do swojej rączki wafelek, na który nakładamy im pyszny, pachnący, słodki, świeży miód z własnej pasieki. Na pamiątkę odbytego spotkania dzieci otrzymują od nas naklejki a my zwykle otrzymujemy od nich podziękowania, którymi często są wykonane własnoręcznie rysunki lub laurki, które zamieszczamy w kronice naszego koła - przekazuje Szebesta.

Zawsze miłe przyjęcie

- W szkołach i przedszkolach, gdzie mamy okazję gościć, zawsze spotykamy się z miłym przyjęciem i zainteresowaniem prezentowanymi tematami. Staramy się odwdzięczyć poprzez poprowadzenie zajęć z sposób interesujący dla uczestników. Wiadomo, że inaczej trzeba prowadzić te zajęcia dla czterolatków a inaczej dla uczniów starszych klas szkół podstawowych. Od ubiegłego roku nasze spotkania są relacjonowane na bieżąco na stronie FB naszego koła. Zapraszamy do obserwowania tej strony - kończy wiceprezes rogowskich pszczelarzy.

- Spotkanie z pszczelarzem to kolejne spotkanie z cyklu poznajemy ciekawe pasje i zawody. Przedszkolaki miały okazję zobaczyć z bliska przyniesione do przedszkola ule oraz strój i narzędzia niezbędne do pracy pszczelarza. Pan Marek zapoznał dzieci z różnymi etapami pozyskiwania miodu oraz dowiedziały się kto wchodzi w skład pszczelej rodziny. Dzieci dowiedziały się jak bardzo są to pracowite owady i jak ważne jest ich znaczenie w przyrodzie. Na zakończenie spotkania odbyła się degustacja miodu. Takie spotkania są dla nas niezwykle cenne. Małe dzieci uczą się przez doświadczenie, przez to co zobaczą i czego dotkną. Taką lekcję zapamiętają z pewnością na długo - Anna Mentlik - nauczyciel PP2 Rydułtowy.

Pszczoły są bardzo ważne dla całego ekosystemu. Dlatego ważne jest aby poznać ich życie i wiedzieć jak możemy im pomóc, a przede wszystkich co ich zabija. Warto zainteresować się tematem pszczół.