Wtorek, 24 grudnia 2024

imieniny: Adama, Ewy, Zenobiusza

RSS

O nowym pomyśle na rynek w Raciborzu będzie można dyskutować w Muzeum

09.06.2023 15:36 | 0 komentarzy | ma.w

Wybrana w konkursie wizja centralnego miejsca miasta oraz te, które wyróżniono, będą przedmiotem otwartej dyskusji pokonkursowej. Zaplanowano ją w czwartek 15 czerwca o 17.00. Wezmą w niej udział sędziowie i uczestnicy konkursu. Wiceprezydent Dawid Wacławczyk zaprasza również zainteresowanych mieszkańców.

O nowym pomyśle na rynek w Raciborzu będzie można dyskutować w Muzeum
Wiceprezydent Dawid Wacławczyk zapowiada dyskusję koncepcji urbanistyczno-architektonicznej zagospodarowania obrębu Starego Miasta w Raciborzu (rynek z otoczeniem) - fot. UM Racibórz
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Fakt, że podjęto profesjonalną dyskusję nad przyszłością centrum Raciborza, jako ważnego, historycznie ukształtowanego miejsca cieszy Joannę Sokołowską-Moskwiak architekta i dyrektora instytutu w Akademii Nauk Stosowanych. Na ogłoszeniu wyników konkursu na koncepcję dla rynku  mówiła, że rynek ma swoją tożsamość, za którą odpowiedzialni są architekci, którzy podejmują odważne decyzje co do przyszłości. - To jest wartość. Architekt jest zawodem zaufania publicznego, ma rolę służebną. Potrzebna była analiza tego miejsca w Raciborzu, polepszenie przestrzeni miejskiej. Takie działanie spotyka się z naszą aprobatą w ANS. Doświadczenie uniwersyteckie i projektowe to doskonały fundament i gwarant, że projekt nagrodzony najpełniej odpowiada oczekiwaniom Miasta - podkreśliła Sokołowska-Moskwiak. 

Wyboru zwycięskiej pracy dokonano po burzliwej dyskusji na argumenty. 

- Stawialiśmy nacisk na uwarunkowania historyczne, bo historia tego miejsca jest ważna, ale istotne jest też dopasowanie do współczesności. Oczekiwania mieszkańców były  mocno artykułowane przez urząd, co świadczy o tym, że to jest dość istotne wydarzenie dla miasta - stwierdziła Marlena Wolnik ze Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP oddział Katowice.

Zwycięska praca. TECLA SP. Z O.O. z Wrocławia; ANNA OTLIK PRACOWNIA PROJEKTOWA z Wrocławia. Zespół autorski w składzie: Bartłomiej Święs, Anna Otlik, Dagmara Żelazny

Zwycięska praca. TECLA SP. Z O.O. z Wrocławia; ANNA OTLIK PRACOWNIA PROJEKTOWA z Wrocławia. Zespół autorski w składzie: Bartłomiej Święs, Anna Otlik, Dagmara Żelazny

Tę instytucję prezydent Raciborza nazwał godnym gronem. - Uczestników konkursu też nie było mało. 60 propozycji, 20 prac w finale i dość jednoznaczny werdykt, a trudno pogodzić wszystkie oczekiwania. Ten rynek będzie dla nas, na spacer, na spotkanie, na odpoczynek. Za 20-30 lat ktoś przyjdzie, nie będzie pamiętał o władzach współczesnych, a będzie korzystał z tego dzieła. My te trendy dziś czujemy - zieleń, miejsce spotkań. To jest nasz przekaz dla przyszłych pokoleń - podkreślił Polowy w Muzuem, gdzie rozstrzygnięto konkurs.

Bliska wygranej była praca współtworzona przez Karolina Chodur. - To wielki zaszczyt zająć drugie miejsce, ale konkurencja zasłużyła na pierwsze. W punkt trafiły godząc tradycję z nowoczesnością. My podeszliśmy niestandardowo, chcieliśmy złamać zasady - mówiła pani Karolina. Zauważyliśmy, że umieszczenie małego zbiornika wodnego na rynku budzi w Raciborzu złe skojarzenia z uwagi na powódź 1997 roku. - To połączenie z mocnym zazielenianiem. Ten mocno widoczny kierunek połączyliśmy z wodą, gdzie cenne są walory estetyczne. Ta woda odbija zabytkową zabudowę, dodaje mikroklimatu, a z drzewami byłoby to miejsce jeszcze bardziej przyjemniejsze - podkreśliła architekt.

W Dni Raciborza chętni mogli obejrzeć wszystkie prace konkursowe w Muzeum, a te wyróżnione i zwycięskie - na rynku.

Dyskusja pokonkursowa w Muzeum, gdzie będzie można zadawać pytania twórcom, członkom sądu konkursowego odbędzie się w czwartek 15 czerwca o 17.00. Na swego rodzaju finisaż wystawy przyjdą też mieszkańcy.

II nagroda. PIGALOPUS KAROLINA CHODUR, MALWINA BOROWIEC z Krakowa.

II nagroda. PIGALOPUS KAROLINA CHODUR, MALWINA BOROWIEC z Krakowa.

- Opiekowałem się tym konkursem, ale wymyśliła go architekt miejska Ewa Klimaszewska, a Maria Olejarnik weszła w skład sądu konkursowego, w którym też byłem. Mam nadzieję na realizację, która uzależniona jest od pozyskanych środków pozabudżetowych i od woli rady miasta - mówił pierwszy zastępca prezydenta miasta Dawid Wacławczyk.

Dodał, że zamówienia wielu inwestycji opierają się o schemat: ogłaszamy przetarg i wygrywa najtańsza oferta. - Różnie się to kończy, czasem mało szczęśliwie, czego przykładem jest w Raciborzu zamknięcie ulicy Mickiewicza, czy betonowa przystań kajakowa. To nie jest optymalny scenariusz, a rynek to najważniejsza przestrzeń Raciborza. Dlatego wybraliśmy SARP do współpracy bo to poważny partner. Zainteresowaliśmy konkursem poważne pracownie i cel osiągnęliśmy - zaznaczył D. Wacławczyk.

WYRÓŻNIENIE 1 INARKO SP.Z O.O. z Gliwic. Zespół autorski w składzie: Henryk Zubel, Andrzej Duda, Paweł Barczyk

WYRÓŻNIENIE 1 INARKO SP.Z O.O. z Gliwic. Zespół autorski w składzie: Henryk Zubel, Andrzej Duda, Paweł Barczyk

Wojciech Fudała z SARP wyjaśnił, że z 20 różnych pomysłów na rynek przebija nostalgia do Raciborza przedwojennego, czego oczekują raciborzanie. - Tam była zieleń, to było miejsce spotkań. Po wojnie to się zmieniło, powstała betonowa płyta, toczyło się przypadkowe życie. My chcieliśmy przywrócić tam porządek i nadać miejscu charakter przedwojenny. Wtedy Kolumna Maryjna była wśród drzew. Oczekiwaliśmy też przestrzeni pod ogródki letnie, a także pod jarmarki i wydarzenia. Wymagane było również nawiązanie do zdroju wodnego i wyeksponowanie zabytków, kościołów, pomników oraz kamienic - wytłumaczył przedstawiciele stowarzyszenia architektów.

WYRÓŻNIENIE2_Zespół autorski w składzie: Alicja Maculewicz, Aleksandra Biernacka, Tomasz Bekas, Magdalena Wilczyńska

WYRÓŻNIENIE2_Zespół autorski w składzie: Alicja Maculewicz, Aleksandra Biernacka, Tomasz Bekas, Magdalena Wilczyńska