Żory: Otwarcie tężni w Parku Cegielnia z tłumami. Pszczelarze świętowali 100-lecie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Otwarcie nowiutkiej tężni solankowej, będącej obecnie największym tego typu obiektem w naszym subregionie połączone zostało z obchodami 100-lecia Koła Pszczelarzy w Żorach.
Żory: Otwarcie tężni w Parku Cegielnia z tłumami. Pszczelarze świętowali 100-lecie [ZDJĘCIA, WIDEO]
Uroczystego otwarcia tężni dokonał prezydent Żor Waldemar Socha. - Wszyscy się cieszymy, że nasze miasto się rozwija i stać nas na takie obiekty, które poprawiają jakość życia w naszym mieście. Miejmy nadzieję, że ta tężnia przyczyni się do tego, że będziemy czuli się zdrowsi i będziemy tu spędzać miło czas. Niech służy wszystkim żorzanom, ale myślę, że zaprosimy tu też naszych sąsiadów - powiedział prezydent Waldemar Socha, po czym dokonał symbolicznego przecięcia wstęgi i tłumy mieszkańców miału już okazję zobaczyć nowy obiekt od środka.
Przygotowano także atrakcje dodatkowe. Były pokazy taneczne formacji Reaktywacja Żory, liczne stoiska z atrakcjami, m.in. warsztaty pierwszej pomocy, animacje z artystami sztuki ulicznej, ogromne bańki, malowanie buziek i pokazowy turniej gry w bule, na który zaprosili sportowcy z Żorskiej Ligi Petanque.
Przypomnijmy, że żorska tężnia znajduje się w Parku Cegielnia przy ul. Folwareckiej. Ma kształt okręgu o średnicy aż 30 metrów i wysokość 7 metrów. Na koronie tężni znajduje się ścieżka spacerowa, z której roztacza się piękny widok na okolicę. W sercu tężni będzie można nie tylko zrelaksować się wdychając solankową mgiełkę, ale również podziwiać multimedialną fontannę, która zapewni efekty świetlne i dźwiękowe. Efekt zdrowotny zapewni oryginalna solanka z Zabłocia, o największej na świecie zawartości jodu.
Tężnia solankowa powstała w ramach przebudowy Parku Staromiejskiego przy ul. Rybnickiej, która jest częścią projektu pn. „Zielona brama do przyszłości – kompleksowa rewitalizacja przestrzeni starego miasta w Żorach”.
100 lat żorskiego koła
Wydarzenie zostało połączone ze 100-leciem Koła Pszczelarzy w Żorach, dlatego wokół tężni pojawiły się także stoiska żorskiego koła oraz zaprzyjaźnionych kół z Czernicy i Gorzyc.
- Mamy obecnie w kole 37 członków, a na wiosnę mieliśmy 670 rodzin pszczelich. To liczba płynna, bo ona się latem zwiększa, później zimą znów zmniejsza. Obecny rok zapowiada się średnio pod względem zbiorów produktów pszczelich. W związku z tym, że kwiecień był stosunkowo chłodny, a w maju było podobnie, zbiory są nieco mniejsze niż w poprzednich latach - mówi Aleksander Sładczyk, członek zarządu Koła Pszczelarzy w Żorach od 10 lat zajmujący się pszczelarstwem.
ZOBACZ TAKŻE:
Boże Ciało w parafii Św. Filipa i Św. Jakuba - uroczysta procesja ulicami Śródmieścia [ZDJĘCIA]
Ludzie:
Waldemar Socha
Prezydent Żor