Sobota, 23 listopada 2024

imieniny: Adeli, Klemensa, Orestesa

RSS

Nie jestem typem karierowicza. Chcę skupić się tylko na swojej pracy [WYWIAD]

06.06.2023 07:00 | 2 komentarze | FK

Od 1 kwietnia 2023 roku funkcję sekretarza w lubomskim urzędzie gminy pełni Joanna Hartman. Zastąpiła Romana Bizonia, który przeszedł na emeryturę. Z nową panią sekretarz rozmawiamy o samej funkcji, urzędzie i zadaniach sekretarza gminy.

Nie jestem typem karierowicza. Chcę skupić się tylko na swojej pracy [WYWIAD]
Joanna Hartman od niedawna pełni funkcję sekretarza. Fot. Fryderyk Kamczyk
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

- Jest pani osobą z zewnątrz czy była pani wcześniej związana z urzędem w Lubomi?

- Nie, nie jestem osobą z zewnątrz. Od 2005 roku jestem związana z urzędem gminy Lubomia. Zaczynałam jako stażystka - od początku, zadania z zakresu administracji wykonywałam w sekretariacie wójta. W roku 2006, w drodze konkursu, zostałam zatrudniona na stanowisko podinspektora, następnie pełniłam obowiązki zastępcy kierownika referatu organizacyjnego. W 2010 roku zostałam kierownikiem tegoż referatu. Ponadto w 2014 objęłam również funkcję zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego. Do połowy 2019 roku swoje obowiązki wykonywałam w sekretariacie wójta, ucząc się tym samym od najlepszych.

- Jakie zmiany zaszły w urzędzie od momentu kiedy zaczęła pani pracę na nowym stanowisku?

- Przede wszystkim zmieniłam miejsce urzędowania i kolor ścian, a w biurze pojawiły się kwiaty - to tak humorystycznie. Tak na poważnie, to może warto zapytać współpracowników. Myślę, że ich odpowiedzi, panie redaktorze, bardziej by pana satysfakcjonowały. W moim odczuciu zmiany nie zaszły, wszyscy mnie znają od początku i wiedzą jaka jestem.

- Czym konkretnie zajmuje się sekretarz? (konkursy, przebieg dokumentów, organizacja pracy itd).

- Sekretarz podlega bezpośrednio kierownikowi urzędu czyli wójtowi gminy. Sekretarz wykonuje - z upoważnienia i w imieniu wójta - zadania, w szczególności z zakresu zapewnienia właściwej organizacji pracy urzędu oraz realizowania polityki zarządzania zasobami ludzkimi. Dodatkowo, jeżeli chodzi o moją osobę, pełnię nadzór nad placówkami oświatowymi z terenu naszej gminy oraz udzielam ślubów cywilnych z racji dalszego kontynuowania pełnienia funkcji zastępcy kierownika USC.

- Jakie trzeba spełniać warunki, aby pełnić taką funkcję?

- Na stanowisku sekretarza, zgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych, może być zatrudniona osoba posiadająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym w jednostkach, o których mowa w art. 2 wspomnianej ustawy, w tym co najmniej dwuletni staż pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym w tych jednostkach lub osoba posiadająca co najmniej czteroletni staż pracy na stanowisku urzędniczym w jednostkach, o których mowa w art. 2 w/w ustawy oraz co najmniej dwuletni staż pracy na kierowniczym stanowisku urzędniczym w innych jednostkach sektora finansów publicznych. Odpowiedź zawarta w pytaniu pierwszym wyjaśnia, iż warunki, na pełnienie funkcji sekretarza, spełniam.

- Ile osób liczy lubomski urząd?

- 52 pracowników (w tym pracownicy obsługi i Straż Gminna).

- Czy sekretarz bierze udział w sesji rady?

- Tak, sekretarz uczestniczy w obradach sesji rady gminy Lubomia.

- Jest coś co panią zaskoczyło na tym stanowisku?

- Do tej pory, momentu zaskoczenia, na szczęście, nie było. Doświadczenie, które posiadam w obecnej chwili, zdobywałam pracując z samym wójtem, co od początku pracy w urzędzie Gminy wiązało się dla mnie ze znaczną intensywnością i umiejętnością organizacji pracy. Przekazana mi wiedza i praktyka owocuje na obecnym stanowisku.

- Czy trudno jest "dowodzić" urzędnikami?

- Według mnie, ogólnie "dowodzenie" ludźmi nie jest łatwe, aczkolwiek, jeżeli robi się to z odpowiednim nastawieniem i podejściem, to jest szansa na sukces i daleko idące powodzenie.

- Niektóre osoby traktują to stanowisko jako trampolinę do udziału w wyborach. Zamierza pani startować w wyborach samorządowych czy raczej tylko skupia się pani na funkcji sekretarza?

- Nie jestem typem karierowiczki. Chcę skupić się na swojej pracy. Zawsze wiele od siebie wymagałam i tak jest do tej pory, więc zamierzam skoncentrować się w tym momencie na pełnionej przez siebie funkcji.

Morsowanie to jedna z pasji nowej sekretarz gminy.

Morsowanie to jedna z pasji nowej sekretarz gminy.

- Czy ta funkcja ma jakieś przełożenie na rodzinę?

- Staram się jak mogę, żeby pracy nad rodzinę nie przedkładać. Jednakże rodzina bardzo mnie wspiera i wie z czym ta funkcja się wiąże, mogę liczyć w pełni na ich wyrozumiałość.

- Czy trzeba poświęcić więcej czasu dla urzędu?

- Tak, trzeba poświęcić więcej czasu, nie tylko w ciągu tygodnia, ale i w weekendy, decydując się odpowiedzieć na wszystkie zaproszenia do uczestnictwa w różnego typu wydarzeniach i imprezach przygotowywanych przez gminne organizacje. Z tego miejsca chciałam serdecznie podziękować wójtowi i zastępcy wójta za wyrozumiałość. Z racji mojego intensywnego trybu życia i częstych weekendowych wyjazdów, niejednokrotnie nie jestem w stanie wspomóc szefostwa w reprezentowaniu gminy Lubomia.

Joanna Hartman podczas wspólnego treningu z rodziną.

Joanna Hartman podczas wspólnego treningu z rodziną.

- To może na koniec coś o sobie, czy ma pani dzieci, czym się pani interesuje, zajmuje?

- Jestem bardzo szczęśliwą żoną i matką. Zarówno mąż - mój człowiek z żelaza, jak i zdolna córka, dostarczają mi wielu powodów do dumy. Od około 10 lat nasze życie rodzinne kręci się wokół sportu. Jest to triathlon i kolarstwo. Ukończenie zawodów na dystansie Ironman'a - jak mąż czy pokonanie niezliczonej liczby kilometrów na czas i pod presją - jak córka, jest dla mnie nie do osiągnięcia, ale na swoim koncie mam też parę medali z zawodów triathlonowych, parędziesiąt z zawodów biegowych. Ukończyłam maraton. Przyznaję, forma trochę mi spadła, bo niestety rok "covidowy" bardzo mnie rozleniwił i odebrał chęci, ale powoli wracam do aktywności. Powoli, bo wiele czasu pochłania córka. Jest licencjonowanym zawodnikiem kategorii kolarstwo. Na koncie ma wiele tytułów Mistrza Polski (oczywiście w swoich kategoriach wiekowych), ostatnio, z orzełkiem na piersi, reprezentowała nasz kraj jako Kadra Polski Kolarstwo Szosowe U17 w Niemczech.

Potrafię mówić wspak - chciałam zostać członkiem jedynego klubu w Polsce "Ikar", gdzie dowiedziałam się wtedy, że byłabym piątą ujawnioną posiadaczką takich umiejętności. Niestety klub zakończył swoją działalność. Ja też w tym temacie "osiadłam na laurach". Interesuje mnie psychologia. Lubię języki obce. Dobrze dogaduję się po angielsku, uczę się włoskiego - tak dla siebie. Ukończyłam kurs języka migowego, niestety jeżeli człowiek nie praktykuje, to zdolność zanika, ale już "tak po cichu" załatwiam sobie wolontariat. W swoim dorobku życiowym dorobiłam się także uprawnień do jazdy na motorze, który oczywiście posiadam w garażu.

Rodzina jest bardzo ważna dla pani Joanny.

Rodzina jest bardzo ważna dla pani Joanny.

oprac. Fryderyk Kamczyk