Wtorek, 5 listopada 2024

imieniny: Elżbiety, Sławomira, Zachariasza

RSS

Edukacja włączająca. W ZSOMS uczą empatii dzięki Fundacji Czepczyńskich

02.06.2023 19:09 | 0 komentarzy | ma.w

ZSOMS Racibórz jako szkoła marszałkowska jest jedną z sześciu placówek, które wyposażono w wyjątkowe pomoce dydaktyczne do edukacji włączającej. Materiały przekazała szkole Fundacja Czepczyńskich.

Edukacja włączająca. W ZSOMS uczą empatii dzięki Fundacji Czepczyńskich
Uczestnicy wydarzenia w ZSOMS Eryk Czepczyński, dyrektor Marcin Kunicki, wicemarszałek Krzysztof Klimosz, Lesław Tomczak z CFF i Danuta Maćkowska z urzędu marszałkowskiego
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Materiał wideo:

2 czerwca przekazano w Zespole Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego materiały dydaktyczne do edukacji włączającej. Uczynili to przedstawiciele Fundacji Czepczyńskich. W projekcie wzięła udział firma Amazon.

W przekazaniu udział wzięli: Krzysztof Klimosz, członek zarządu Województwa Śląskiego, Danuta Maćkowska, dyrektor DENiWzM Urzędu Marszałkowskiego i przedstawiciel Czepczyński Family Foundation Lesław Tomczak oraz dyrektorzy szkół podstawowych w: Rydułtowach, Tychach, Żorach, Rębielicach Szlacheckich i Bytomiu.

WIDEO: WICEMARSZAŁEK I GOŚCIE Z FUNDACJI NA LEKCJI POKAZOWEJ

Placówki podległe samorządowi Województwa Śląskiego współpracują z fundacją rodziny Czepczyńskich przy próbie włączenia dzieci z różnymi ograniczeniami w normalne życie. To wyzwanie podjęło na początek 6 szkół, gdzie odbywają się lekcje pokazowe (w Raciborzu prowadziła je Irena Ranosz-Talarek), przekazywane są materiały dydaktyczne, a wszystko z korzyścią dla wychowania dzieci.

W trakcie briefingu prasowego Lesław Tomczak z fundacji mówił, że Projekt Empatia, jest o tyle ważny, że dzieci powinny na początku swej drogi umieć wykorzystać empatię na co dzień i odpowiednio zareagować w sytuacjach które nie są dla nich jasne. To dzieci niedosłyszące, niedowidzące, cierpiące na dysfunkcje ruchowe. Zdrowe dzieci dziwią się, że ich rówieśnicy nie są takie jak one. Potrzebny jest im kodeks wzajemnej komunikacji i zrozumienia.

WIDEO: BRIEFING PRASOWY NA TEMAT PRZEKAZANIA SZKOLE MATERIAŁÓW DYDAKTYCZNYCH

Podarowana szkołom książka zawiera 13 lekcji i opisuje przygody Zosi i Maksa, którzy obserwują świat. Spotykają rówieśnika i mówią do niego, a on ich nie rozumie, bo jest niedosłyszący. Muszą stanąć z przodu, żeby widział ruch ich ust, wtedy odczyta z nich słowa. Książka ma też wersję ebook, zawierającą lekcje audio.

Do pierwszej wersji tego wydawnictwa wprowadzono dodatkowy rozdział zatytułowany Kryjówka - o tych dzieciach, które musiały opuścić swój dom. - Kiedy bawią się z innymi i leci samolot, one nie są ciekawe latającej maszyny, tylko się chowają. To uchodźcy ze z Ukrainy, dla nich samolot to zagrożenie - wyjaśnił Lesław Tomczak.

Wicemarszałek Krzysztof Klimosz mówił, że empatia jest ważna niezależnie od szkoły, w której się o niej uczy czy mówi. To element edukacji włączającej. - Stosujemy ją w szkole sportowej i to jest dobre miejsce na początek. Racibórz ma też marszałkowską szkołę dla niesłyszących i te placówki ze sobą współpracują. Dlatego łatwiej w takiej okolicy zacząć o tym mówić. Dzieci wymagające empatii zasługują na szczególne wsparcie - podkreślił Klimosz.

Dyrektor ZSOMS Marcin Kunicki przyznał, że ZSOMS to szkoła nie tylko dla czempionów, bo ważnym elementem edukacji jest włączanie do środowiska szkolnego osób niepełnosprawnych. - Uzdolnieni sportowo muszą się uczyć empatii, czyli tego że są koledzy od nich słabsi, którzy starają się im dorównać. Jako placówka i jako szkolna społeczność Rozwijamy się dzięki takiemu wsparciu, jak to ze strony urzędu marszałkowskiego i fundacji, to jest kierunek edukacyjny w którym zmierzamy, dydaktyka jest u nas równie ważna co sport - podsumował M. Kunicki.

Ludzie:

Małgorzata Bonk

Małgorzata Bonk

Wicedyrektor ZSOMS w Raciborzu