Sobota, 20 kwietnia 2024

imieniny: Agnieszki, Czesława, Amalii

RSS

Rybnik sprzedaje zabytkowy budynek po dawnej szkole w Niedobczycach

02.06.2023 13:56 | 0 komentarzy | żet

Cena wywoławcza przekracza 3 mln zł. Przetarg odbędzie się w lipcu.

Rybnik sprzedaje zabytkowy budynek po dawnej szkole w Niedobczycach
Budynek przy ul. Górnośląskiej powstał w latach 1910 – 1920 r. Po II wojnie światowej mieściła się tam szkoła podstawowa, potem gimnazjum, zlikwidowane po reformie edukacyjnej w 2013 roku. Fot. arch. Nowiny.pl
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Mowa o budynku przy ul. Górnośląskiej 108 w dzielnicy Niedobczyce. Gmach jest całkowicie podpiwniczony, ma dwie kondygnacje i poddasze. Kubatura budynku wynosi 9 450 m3, a powierzchnia użytkowa 1 848,72 m2. Budynek wpisany jest do gminnej ewidencji zabytków Miasta Rybnika. Aktualnie trwa procedura zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, dopuszczająca funkcję mieszkaniową. Sąsiadująca z budynkiem sala gimnastyczna, zarządzana przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, nie jest przedmiotem przetargu.

Dziedzictwo Niedobczyc na sprzedaż

Decyzja o sprzedaży budynku zapadła podczas Sesji Rady Miasta Rybnika 22 września 2022 roku. Głosowanie poprzedziła ożywiona dyskusja, w której prym wiedli radny Mariusz Węglorz oraz Dyrektor Departamentu Gospodarki Przestrzennej Tomasz Cioch.

- Mamy tutaj piękną ilustrację polityki prozabytkowej, o które często mówi pan prezydent Kuczera: że to takie dziedzictwo, że musimy o to dbać. Tak, ale pod warunkiem, że to jest w centrum albo w Niewiadomiu, bo jak to jest w Niedobczycach, to należy to zburzyć, zniszczyć, sprzedać, zapomnieć - powiedział wówczas radny Węglorz.

Złoty interes?

Radni opozycji ironizowali, że miasto jest skłonne sprzedać budynek za niespełna 3 miliony złotych, a po przerobieniu go na funkcję mieszkaniową nieruchomość może być warta nawet 15 milionów złotych. - Widzicie, jaki to może być złoty interes - kupno naszego mienia miejskiego... Zarobek może być godny - stwierdził radny Łukasz Węglorz.

Dyrektor Cioch zauważył, że radni w swoich obliczeniach nie biorą pod uwagę stanu technicznego budynku oraz nakładów, jakie potencjalny nabywca będzie musiał ponieść, aby doprowadzić obiekt do stanu użyteczności.

Ludzie:

Mariusz Węglorz

Mariusz Węglorz

Radny Miasta Rybnika.