Biogazownia i hektary fotowoltaiki w Lubomi? Mieszkańcy protestują
We wtorek, 30 maja odbyła się dyskusja publiczna w urzędzie gminy, która dotyczyła projektu zmiany planu zagospodarowanie przestrzennego, mającego uwzględniać przekwalifikowanie gruntów związane z budową urządzeń fotowoltaicznych oraz biogazowni na terenie gminy. Uczestnicy nie kryli krytycznych uwag i zapowiadali protesty przeciwko pomysłom urzędników.
255 hektarów pod fotowoltaikę?
Podczas spotkania poruszone zostały dwa główne tematy. Pierwszym problemem była propozycja przekwalifikowania 255 ha gruntów rolnych w taki sposób aby umożliwić zainstalowanie urządzeń fotowoltaicznych na tym terenie. Obecnie jest zainteresowanie inwestora na zainstalowanie takich urządzeń na obszarze około 100 hektarów.
- Nikt nie zmusi właściciela do takiej decyzji. Dajcie prawo temu właścicielowi, żeby sobie zdecydował. Jest to zwiększenie możliwości dla rolników, którzy w tej chwili dzierżawią grunty po cenach rolnych. Nie ukrywajmy, że dzierżawią wielkim gospodarzom. W związku z tym dajemy im tylko prawo tego czy chcą zawrzeć umowę z firmą energetyczną albo chcą dalej uprawiać to w sposób rolny – mówił wójt Burek, wskazując że panele być może byłyby również położone na hałdzie w Bukowie.
Brak zgody i zapowiedź protestów
Burek stwierdził, że każda grupa społeczna ma prawo mieć swoje żądanie i swoje pragnienia stwierdzając, że gmina musi umożliwić rozwój innych dziedzin. Nie można odbierać prawa mieszkańcom do realizacji takich inwestycji. Wójt uspokajał, że same zmiany w planie zagospodarowania nie mają związku czy taka inwestycja zostanie wykonana, zaś o wszystkim będzie decydować właściciel gruntów, z którym taka firma podpisze umowę.
- Nie mówmy o tym, że tu chcemy niszczyć rolnictwo. Chcemy dać możliwość tym właścicielom, którzy w tej chwili nic z tego nie mają żeby mogli zawrzeć takie umowy, ale nie każdy taką umowę zawrze gdyż to musi być 3,5 ha gruntów w jednym kawałku – mówił wójt, stwierdzając, że następuje ogłupianie ludzi różnymi stwierdzeniami.
Niektórzy mieszkańcy stwierdzili, że nastąpi wzrost temperatury w części gminy o 2 procent, wskazywali również na problemy zwierząt oraz zagrożenie pożarowe. Wójt nie zgodził się z tą argumentacją. Uczestnicy zapowiedzieli, że sprawa nie zostanie zaakceptowana i odbędą się protesty oraz powiadomione zostaną organizacje ekologiczne.
Biogazownia w Lubomi, mieszkańcy „Paprotnika” przeciwko inwestycji
- Zarówno elektrownie fotowoltaiczne jak i biogazownie są to elementy nowej strategii pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł energii- stwierdził wójt Burek, nawiązując do planowanej inwestycji.
Temat biogazowni poruszył szczególnie mieszkańców rejonu „Paprotnik”, którzy mają ok. 300 –400 metrów do planowanej inwestycji. Głównym argumentem był uciążliwy zapach, który już teraz doskwiera mieszkańcom. Jak podkreślała Gizela Bizoń, opór mieszkańców jest związany z brakiem zaufania do firmy, która od wielu lat jest odpowiedzialna za nieprzyjemny zapach w tym rejonie. Uczestnicy podkreślali, że jest to również związane z wartością ich działek. Pani Bizoń podała przykład wycofywania się osób na zakup działek ze względu właśnie na tego typu warunki.
Władze gminy wskazywały, że odbyło się wyjazdowej posiedzenie komisji w jednej z takich biogazowni, w której uczestniczyli radni i nie stwierdzili nic złego w działalności. Ta argumentacja rozwścieczyła mieszkańców, którzy dopytywali kto zorganizował wyjazd i jaki udział w nim miała firma Ernestyna Janety (Zakład Rzeźniczo-Wędliniarski).
- Radni zrobili sobie wycieczkę do biogazowni bez mieszkańców. W pobliskim Brzeziu była podobna sytuacja, miał powstać zakład utylizacji plastiku i radny z tej miejscowości, pan Gawliczek zorganizował dwa autokary, zabrał ludzi z tego rejonu, gdzie miał powstać zakład i pojechał do Czech, aby mieszkańcy sobie mogli obejrzeć jak wygląda takie przedsiębiorstwo. Skutkiem tego był fakt, że nie wyrazili zgody na inwestycję. Decyzja mieszkańców została uszanowana i taki zakład nie powstał – mówi Nowinom Zygmunt Grzegorczyk.
Wójt Burek wskazywał, że gmina musi się rozwijać i to jest jedna z form takiego rozwoju. Wskazując, że mieszkańcy chcą mieć kanalizację, drogi i zmodernizowane szkoły.
- Uważam, że jest możliwość rozwoju gminy w innym kierunku, np. rekreacyjnym - należy wykorzystać zespół przyrodniczo rekreacyjny "Wielikąt", obszar Natura 2000. Jest możliwość sprowadzenia przedsiębiorców, zachęcenia ich, na przykład obniżeniem podatku od nieruchomości, takie rozwiązania wprowadziły okoliczne miejscowości. Nie rozumiem argumentacji wójta i nie wiem czemu mieszkańcy Lubomi muszą koniecznie cierpieć ze względu na uciążliwości związane z jednym przedsiębiorcą, który tyle razy naruszył przepisy prawa i zaufanie społeczne. Tym bardziej, że kompleks ogromnych zbiorników fermentacyjnych będzie znajdował się w tak bliskiej odległości od zabudowań i szkoły. Budowa biogazowni zrujnuje obecny malowniczy krajobraz, natomiast wieża widokowa w Pogrzebieniu przestanie być atrakcją turystyczną. Teraz wszystko w rękach naszych radnych, wierzę w to, że nie dopuszczą do powstania kolejnej uciążliwej inwestycji– mówi Nowinom Elżbieta Pacholska.
Podczas spotkania powrócił również temat nieprzyjemnego zapachu związanego z działalnością firmy i obaw, że w przypadku biogazowni będzie podobnie.
- Jeśli chodzi o rolnictwo to zawsze, niestety pewne uciążliwości występują. Jednak musimy mieć świadomość, że mieszkamy na wsi i pewne rzeczy są dozwolone. Z tego co mi tłumaczono ta gnojowica jest używana do biogazowni i ona nie będzie używana w polu. I ten problem zniknie – mówił wójt Lubomi, podkreślając, że jest świadom uciążliwości obecnej sytuacji.
O komentarz do sprawy poprosiliśmy Gizelę Bizoń, byłą radną, która ostro protestowała na spotkaniu w urzednie gminy.
- Panie redaktorze pyta pan mnie o komentarz po spotkaniu, z którego wychodzimy. Był pan to słyszał! Ja emerytka przyszłam na spotkanie, na którym jak wyczytałam na tablicy ogłoszeń urzędu gminy można zgłaszać UWAGI do wyłożonego projektu zmian Studium. Zmiany dotyczyły planu budowy biogazowni w bliskim sąsiedztwie Paprotnika (tak nazywana jest ta część wsi, w której mieszkam) jakieś 300-400 m w linii prostej od naszych domów. Iwestorem ma być przedsiębiorca, który działa w naszym sąsiedztwie od 20 lat. Powiem nie jest to miłe sąsiedztwo, bowiem przedsiębiorca (nie będę podawała nazwiska) "umila" mam życie przykrymi zapachami, wręcz smrodem. Jak pan słyszał redaktorze zabrałam głos, że my mieszkańcy Paprotnika obawiamy się inwestora i jego przyszłej inwestycji.
Słyszał pan ton, jakim wójt rozmawiał z nami, mieszkańcami, wnoszącymi swoje uwagi!! Ton był daleki od obiektywizmu, wręcz był stronniczy, ale niestety na naszą NIEKORZYŚĆ! Nie tego spodziewaliśmy się po urzędniku, który otrzymał nasz mandat zaufania w wyborach. Słyszał pan jak wójt nas pouczał, zrugał nas, dostaliśmy od niego taką połajankę, aż nam w pięty poszła! A przyszliśmy zgłosić nasze uwagi! Dowiedzieliśmy się, że blokujemy wszystkie inwestycje, że "najlepiej to budować jakąkolwiek infrastrukturę na księżycu".
Mimo iż mam swoje lata znowu się czegoś nauczyłam: zwykły szary człowiek nie znaczy nic wobec inwestora z zasobnym portfelem. Smutne, ale prawdziwe. Dowiedzieliśmy się, że odbyła się wyjazdowa komisja do biogazowni (niedaleko Opoczna) o identycznych parametrach, co planowana inwestycja w naszym sąsiedztwie. Na pytanie z sali kto organizował wyjazd? Padła odpowiedź- inwestor. Śmiech na sali..
Redaktorze to tak jakbym chciała zobaczyć ciężką pracę górnika podczas barbórkowego zjazdu w dół kopalni w wymiecionym i wybielonym chodniku. Moje pytanie czy był to wyjazd integracyjny dosłownie rozwścieczyło wójta. Nie wspomnę słów pouczenia jakie dostałam! Redaktorze słyszał pan pytanie z sali czy wójt chciałby takiej inwestycji obok swojego miejsca zamieszkania? Nie otrzymaliśmy odpowiedzi. Teraz mam pytanie do naszych radnych, których my mieszkańcy obdarzyliśmy zaufaniem, że będą nas reprezentować: czy chcielibyście zamieszkać w sąsiedztwie takiej inwestycji? Miały być dziś wnoszone uwagi do projektu przyszłej inwestycji, my mieszkańcy Paprotnika mamy jedną uwagę NIE ZGADZAMY SIĘ na taką inwestycję, bo inwestor nie budzi naszego zaufania - mówi Nowinom Gizela Bizoń.
Podczas spotkania padła również propozycja o zorganizowania wyjazdu do biogazowni, z udziałem mieszkańców, która spotkała się z pozytywnym nastawieniem władz.
Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym osoby prawne i fizyczne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej mogą wnosić uwagi do projektu zmiany studium, które należy składać na piśmie do wójta gminy Lubomia. We wniosku powinny znaleźć się dane osoby zgłaszającej oraz informacja pozwalająca na identyfikację obszaru, którego dotyczy wniosek np. numer działki ewidencyjnej, nazwę i numer obrębu ewidencyjnego, numer ulicy, nazwę miejscowości. Uwagi można zgłaszać do 27 czerwca.
Nie udało nam się skontaktować z przedsiębiorcą. Jeżeli otrzymamy jego stanowisko to opublikujemy go w osobnym materiale. Do sprawy będziemy wracać.
- Plany budowy biogazowni w Lubomi budzą kontrowersje 11 wiadomości, 118 komentarzy w dyskusji, 161 zdjęć
Komentarze
24 komentarze
Ma ktos namiary na firme ktora kupuje grunty pod Fotowoltaike posiadam 4,5 ha w gminie branice w jednym kawalku 5 i 6 kl.
Proponuję przejechać się do jakiejś biogazowni, popytać mieszkańców i samemu powąchać jak to śmierdzi i jak zalewane odpadami z biogazowni pola pływają w pofermencie. Nasz zachodni sąsiad, który pobudował sobie tysiące biogazowni, ma z tym wielki problem, ale nie wolno o tym pisać bo biogazownie są teraz promowane odgórnie
Podobno w Nowych Nieboczowach jest sporo miejsca na biogazownię, może tam by to zrobić ?
Chciałbym mieć tak kreatywnego wójta w mojej gminie. Najtrudniej być prorokiem we własnym kraju. Lubonia czy Nieboczowy to bardzo zadbane miejscowości. Gratulacje.
O jednak są radni w tej gminie! No i w dodatku inteligentni haha... . Radnym na wsi śmierdzi gnojowicą i się burzą. A asfalt pachnie byli i są cicho no za wyjątkiem miejscowego radnego. A o wójcie to już szkoda słów.
Ciemnogród
~BliskiSąsiad pewnie na tym zebraniu by było więcej młodych ludzi gdyby nie kazano pani na informacji w urzędzie gminy wprowadzać ludzi w błąd iż takiego spotkania nie ma
Inwestycje w gminie, e Bukowie asfalciarnia a w Lubomi i Syryni..... Wójt myśli przyszłościowo , wielkie brawa
Na Nieboczowach, Dąbrowach jest tyle dużo miejsca - zmieści się i biogazownia, farma fotowoltaiczna, nawet asfalciarnia i wiatrak można jeszcze postawić
Jeszcze nie ma bio gazowni a wam już śmierdzi, oczywiście chcecie rozwoju ale daleko od was.
No ja też się ubawiłem, że niby młodzi chcą i nadają się do władzy. Ty człowieku z kosmosu jesteś? Zejdź na ziemię.
Wrrrrr- jakoś na zdjęciach ze spotkań Wójta nie widać tych młodych z pomysłem i werwą. Może pomysły kończą się na hejtowaniu Wójta a werwa to tylko w palcach nad klawiaturą...
Bliski Sąsiad- wójtowi kończy się kadencja tak więc możecie sobie go wziąć, chociaż zrobi miejsce w końcu tym młodym z pomysłem i werwą
Przeróbcie gminę na skansen, zlikwidujcie elektryczność, przestańcie ogrzewać chaupy, jedzcie tylko lebiodę, zamiast samochodów dorożki. Pardon, dorożki nie, bo końskie odchody śmierdzą. I wtedy będzie eko na 102!
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Ludzie !, co z Wami? Mieszkańcy przez wiele lat protestowali blokując budowę zbiornika Racibórz Dolny narażając kilka milionów swoich współobywateli na straty powodziowe. Zbiornik wybudowano, przy tym powstała od zera jedna z najnowocześniejszych miejscowości w Polsce (Nowe Nieboczowy). Teraz czas na innowacyjne inwestycje energetyczne, dzięki którym gmina wykona kolejny krok ku nowoczesności, chroniąc jednocześnie powietrze, którym oddychacie i podwyższając komfort życia. Uciążliwości można wyeliminować lub zmniejszyć na etapie pozwolenia na budowę, projektowania i wykonania inwestycji. Zazdroszczę Wam, mieszkańcy Lubomii wójta, który patrzy w przyszłość, myśli niestereotypowo i jednocześnie nie boi się argumentować rzeczowo. Chciałbym, aby taki człowiek rządził w mojej gminie.
Dyrekcja ma coś do gadania ;) Rządzi wójt. Dobrze, że na każdym spotkaniu daje się poznać jaki to kulturalny i empatyczny człowiek. Jeszcze więcej osób musi przejrzeć na oczy, wtedy test szansa na zmiany w kolejnych wyborach.
Pewnie dostaną kiełbasę i będą cicho, kto ma w tym interes to się nie odezwie. Szkoda tylko że za tą kiełbasę następne pokolenia będą żyć w tym smrodzie
To ma być zaraz obok szkoły i przedszkola, ciekawe co dyrekcja na to ?
Za każdym razem kiedy przejeżdzam przez Lubomię muszę włączyć obieg wewnętrzy w aucie - szczególnie polecam przejechać się tam np. w sobote wieczorem kiedy wszystkie smrodziuchy grzeją wodę na kąpiel - może tym się najpierw zajmijcie
W takim razie zapraszamy WSZYSTKICH ŚMIERDZIELI do Lubomi. Będziemy mieli śmierdzącą kasę
Komentarz do zxc - ekonomista się znalazł
Fotowoltanikę można by postawić na specjalnych podestach stalowych zbiornika wodnego powyżej linii zalewowej. Największe marnotrastwo jest właśnie związane z tym pseudozbiornikiem. Ani to zbiornik ani teren który cokolwiek gminie by przynosił. Poza tym co gmina dostała w zamian za zabranie terenów pod budowę zbiornika? nic bo o nic się nie starała.
Protestować to dziś wszyscy lubią, to takie modne dziś, ale dziurawych dróg, braku pieniędzy w gminie czy biedy nikt nie chce. W Lubomi nic nie ma a to szansa na rozwój i podatki.