Raport o stanie Wodzisławia dostępny. Zobacz jak ostatni rok ocenia prezydent Kieca
Na stronie urzędu miasta dostępny jest raport o stanie Wodzisławia Śląskiego. Komentując dokument prezydent Mieczysław Kieca zwraca uwagę między innymi na wydarzenia ostatniego roku, kryzys, inflację i wojnę na Ukrainie.
Prezydent Kieca zwraca uwagę między innymi na konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą i pomoc uchodźcom.
- Rok 2022, tak jak poprzedni, był rokiem specyficznym. Także dla samorządów. To w nim nadal borykaliśmy się ze skutkami pandemii covid-19. Szybko rosnąca inflacja przysparzała licznych kłopotów. Widoczny stał się ogólnoświatowy kryzys gospodarczy i ekonomiczny, który nie oszczędzał i nie oszczędza wspólnot samorządowych. Najtrudniejszym wyzwaniem roku 2022 nie były jednakże finanse. W ubiegłym bowiem roku zmierzyliśmy się z czymś, co w świadomości dzisiejszych pokoleń niemal nie istniało. Zmierzyliśmy się z konfliktem zbrojnym tuż za granicami naszego kraju, ze zbrodniczą napaścią Federacji Rosyjskiej na wolną Ukrainę. 24 lutego 2022 r. nie tylko zmienił nasze liczne plany na nadchodzące miesiące. To data, która zweryfikowała nasze człowieczeństwo, zdolność szybkiej organizacji, niesienia pomocy, kreatywność w rozwiązywaniu problemów. Przez wiele miesięcy ubiegłego roku jako samorząd skupieni byliśmy na działaniach, do jakich ani nie przywykliśmy wcześniej, ani których nie mogliśmy skutecznie wcześniej zaplanować. W ciągu zaledwie kilkunastu godzin należało skonstruować podwaliny systemu pomocy. Należało przewidywać napływ uchodźców wojennych, ich rozliczne potrzeby oraz problemy, z jakimi do nas zmierzali. Ten trudny egzamin został zdany. Można powiedzieć, że bardzo dobrze. Ratowanie życia, zdrowia, zapewnianie bezpieczeństwa tysiącom ludzkich istnień - to podstawowe zadanie, jakie wypełniało miasto i jego mieszkańcy ubiegłej wiosny - pisze Mieczysław Kieca.
Prezydent Kieca pisze również o obecności Ukraińców w Wodzisławiu Śląskim, dla których miasto stało się domem.
- Wspólnie wykonaliśmy ogrom pracy. Przełamaliśmy wiele barier, rozwiązaliśmy setki, a może tysiące problemów, zapewniliśmy schronienie, realizację podstawowych potrzeb, opiekę. Nasze miasto stało się domem dla wielu obywateli Ukrainy. Wielu z nich już powróciło do swoich domów. Wielu także z nami zostało. Tu budują swoje życie, pracują, uczą się, stają się członkami naszej lokalnej społeczności. Sytuacja geopolityczna, gospodarcza i ekonomiczna położyła się sporym cieniem na minionym roku. Uczucie wielkiej niepewności towarzyszyło nam niemalże przez cały rok. Obawialiśmy się rozwoju konfliktu zbrojnego, kryzysu energetycznego, silnego wzrostu cen towarów i usług, braku paliw - informuje prezydent Wodzisławia Śląskiego.
Braki kadrowe w urzędzie i sprzedaż węgla
Mieczysław Kieca przypomina też o innych zadaniach, z którymi borykało się miasto, jak sprzedaż węgla czy rezygnacja z pracy urzędników.
- Rok 2022 był okresem, w którym jako samorząd było nam dane zmierzyć się z nowymi zadaniami. Mowa tu nie tylko o tworzeniu systemu pomocy i opieki nad uchodźcami wojennymi. Ogromny wzrost cen węgla, pelletów drzewnych, gazu spowodował, że przed samorządami postawiono w krótkim czasie kolejne zadania. Najpierw zorganizowanie wypłat dodatków paliwowych dla mieszkańców, następnie zorganizowanie sprzedaży węgla przez jednostkę samorządu terytorialnego. Co ważne, wszelkie nowe zadania, postawione przed nami znienacka, udało się całkiem sprawnie i z powodzeniem zrealizować. Pamiętać należy jednakże, że zadania te angażowały mocno kilkudziesięciu pracowników Urzędu Miasta i jego jednostek organizacyjnych. Co za tym idzie, część zadań zaplanowanych na ubiegły rok, musiała zostać odłożona lub nie była możliwa do wykonania. Część trudności w realizacji zadań naszego samorządu wynika również z braków kadrowych, z jakimi miasto mierzy się coraz silniej. Ubiegły rok to czas, w którym na znaczeniu przybierała fala rezygnacji z pracy w Urzędzie Miasta i jednostkach organizacyjnych. Przyczyn tejże sytuacji upatrywać należy w dwóch kwestiach. Pierwszą z nich jest wysokość zarobków w sferze budżetowej. Nasza jednostka samorządu terytorialnego nie jest i nie może być konkurencyjną dla innych zakładów pracy. Magnesem przestały być także dotychczasowe plusy pracy w naszym samorządzie, czyli stabilność zatrudnienia i odpowiednia atmosfera pracy. Konfliktowe nastawienie części organu uchwałodawczego w stosunku do organu wykonawczego i jego zespołu stało się czynnikiem demotywującym dla niemałego grona pracowników. Stało się również jednym z powodów rezygnacji z pracy w zespole samorządowym. Ilość zgłoszeń pracowników dotyczących złego samopoczucia w miejscu pracy z tego tytułu stała się bardzo znacząca. Należy to zatem odnotować jako zjawisko negatywne, mające wpływ na jakość i ilość wykonywanej w samorządzie pracy - pisze Kieca.
Samorząd wodzisławski sprawny i wydolny
Prezydent stwierdza, że samorząd jest sprawny i dobrze poradził sobie z problemami i zadaniami.
- To już piąty, Szanowni Państwo, raport o stanie miasta, jaki dla Państwa przygotowujemy. Dokument ten to bardzo obszerny zbiór różnego rodzaju danych dotyczących funkcjonowania naszego miasta na przestrzeni całego roku. Mimo wszelkich trudności wspomnianych wcześniej, zebrane informacje mówią jasno, że jako samorząd jesteśmy sprawni i wydolni. Dobrze poradziliśmy sobie z mnogością zaistniałych problemów. Ogrom różnorodnych zadań, mimo atmosfery niepewności, braku stabilności otoczenia, jest odpowiednio realizowany. Staramy się utrzymywać dobrą jakość świadczonych przez nas usług. Staramy się wypełniać stałe zadania powierzone samorządom, jak i te nowe, które stawiane są przed nami na bieżąco.
Przykłady wykonanej i wykonywanej pracy przez cały samorządowy zespół są widoczne dookoła nas. Mówiąc o roku 2022 nie sposób zapomnieć o ukończonym remoncie Pałacu Dietrichsteinów, który ponownie dla wszystkich odwiedzających został otwarty latem zeszłego roku. To piękny obiekt w centrum Wodzisławia Śląskiego, który cieszy nasze oczy. Uległ kompleksowemu remontowi i przebudowie. Obecnie prezentuje się jako piękny budynek z niezwykle wartościowym wnętrzem, które jest już różnorodnie wykorzystywane przez liczne grupy mieszkańców. Na parterze budynku nadal mieści się Muzeum. Jednakże zupełnie nowe możliwości dają naszej społeczności kolejne kondygnacje. Swoją przestrzeń mają tu zarówno młodsi mieszkańcy, którzy mogą korzystać ze Strefy Odkrywania, Wyobraźni i Aktywności SOWA czy też z lekcji muzealnych w nowoczesnej sali audiowizualnej. Mamy także nową przestrzeń wystawienniczą, która pozwala upamiętniać i honorować ważne dla Wodzisławia Śląskiego i wodzisławian osoby, organizacje, miejsca. Mamy też i nową przestrzeń koncertowo-wydarzeniową oraz miejsce wszelkiego rodzaju spotkań. Pałac Dietrichsteinów stał się zatem obiektem multifunkcyjnym, dostępnym dla każdego z nas - informuje prezydent.
Zmiany na terenie ośrodka Balaton
- Warte odnotowania w naszym corocznym raporcie jest także jeszcze jedno zadanie. Inwestycja, na którą czeka cała rzesza wodzisławian i mieszkańców innych miejscowości, którzy odwiedzają nasze miasto, by skorzystać z uroków Ośrodka Rekreacyjnego Balaton. To właśnie w ubiegłym roku rozpoczęte zostały szeroko zakrojone prace rewitalizacyjne. Dziś obserwujemy wielkie zmiany na terenie ośrodka. Powstaje wspaniałe miejsce rodzinnego wypoczynku i spotkań w pięknej scenerii. W projekcie nie zapomniano o całym zapleczu sanitarnym, prysznicach, szatniach, a także saunie, która pozwoli na jeszcze pełniejsze korzystanie z Balatonu i jego uroków również zimą. Zadanie jest możliwe do realizacji dzięki kolejnym sprawnie pozyskanym środkom zewnętrznym, które znacząco zasiliły budżet miasta i uprawdopodobniły ziszczenie się marzenia o nowoczesnym, a jednocześnie zachowującym swój wyjątkowy charakter ośrodku rekreacyjnym - stwierdza prezydent Kieca.
Kieca zwraca również uwagę na powstający zakład Eko-Okien
- Bardzo istotną sprawą, która mocno wpływa na zmieniający się krajobraz Wodzisławia Śląskiego, jest także z pewnością największa, jaką możemy obserwować, inwestycja prywatna w naszym mieście. Bardzo dobra współpraca z sektorem prywatnym, lata przygotowań terenu, strategiczne myślenie o obszarach miasta dają dziś niesamowity efekt. Na terenie miasta powstaje ogromny zakład pracy, który umożliwi zatrudnienie i stabilną sytuację zawodową tysiącom osób. Nowa fabryka to również szansa dla wielu innych branż i usług, które będą mogły rozwijać się we współistnieniu z dużą, prężnie działającą firmą. To także w dalszej perspektywie duże wpływy do budżetu miasta, czyli budżetu nas wszystkich. To zaś oznacza nowe środki na realizację naszych kolejnych planów i zamierzeń. Inwestycja ta to ogromna radość, ale też nie mniejsze wyzwanie. Przed nami czas transformacji lokalnego rynku pracy, budownictwa mieszkaniowego, sieci drogowej. Czeka nas długotrwały proces zmian, których zadaniem będzie poprawa jakości życia i pracy. To wiele trudów, które z pewnością warto ponieść, by cieszyć się z efektów wspólnej pracy sektora samorządowego i prywatnego - czytamy na stronie www.wodzislaw-slaski.pl
Zobacz Raport o stanie miasta Wodzisławia Śląskiego
Ludzie:
Mieczysław Kieca
Prezydent Wodzisławia Śl.
Komentarze
6 komentarzy
Słabiutkie to wszystko. Na tle wszystkich sąsiadów bardzo kiepsko.
Administrator to lanser i pozer z coraz wiekszym parciem na polityke w warszwce i coraz bardziej oderwanym od rzeczywistości w lokalnych sprawach.. Parafrazujac klasyka - mòj mąż z zawodu jest administratorem.
Czepiacie się. Na zdjęciu ładne miasteczko. W Jastrzębiu o takich miejscach można tylko pomarzyć, a jedyną inwestycja jest remont łaźni kopalnianej z czasów Gomułki....
Kieca tak ci życzę żebyś przegrał wybory do sejmu a potem na prezia wodzia bo wszyscy mają cię dość!
Dlaczego Kieca nie napisał ile dostała z kasy miasta gruba Zośka na te swoje głupoty i czy zapłaciła za wynajęcie Pałacu jako osoba prywatna.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem