Poniedziałek, 23 grudnia 2024

imieniny: Sławomiry, Wiktorii, Iwona

RSS

25.05.2023 10:18 | 2 komentarze | mad

25 maja kończy się okres obowiązywania obostrzeń dotyczących ptasiej grypy, które wprowadził wojewoda Jarosław Wieczorek miesiąc wcześniej. Przed zakończeniem sprawdzamy liczbę ptaków, które padły ofiarą tej choroby.

Polder Buków i rezerwat Łężczok otwierają się na turystów. Ile ptaków zabiła ptasia grypa?
W strefie objętej zakażeniem stanęły tablice informujące o sytuacji, na których napisano: "Wysoce zjadliwa grypa ptaków – strefa objęta zakażeniem". Można je dostrzec na terenie: powiatów raciborskiego, rybnickiego, wodzisławskiego oraz miasta Rybnik (fot. OQL)
Wiesz coś więcej na ten temat? Napisz do nas

Zastępca Śląskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii w rozmowie z Nowinami wylicza, że dotąd zebrano do 3000 padłych ptaków z dwóch miejsc Raciborszczyzny – polderu buków i rezerwatu Łężczok. Choć, jak przekazywał nam już kilka dni temu Konrad Kuczera, w tym drugim miejscu zginęło ich najwięcej w porównaniu do polderu Buków. Łężczok, jak mówił nam z kolei Roman Suska, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Rudy Raciborskie, to dla leśników perła w koronie lokalnej dzikiej przyrody. - Taka sytuacja, w której dochodzi do takiej tragedii, jak ognisko wysoce zjadliwej ptasiej grypy, jest dla nas bardzo bolesne - podkreślił (więcej: Rzecznik nadleśnictwa o ptasiej grypie w Łężczoku: to dla nas bolesna sytuacja).

Dotąd ornitolodzy szacowali, że na terenie rezerwatu Łężczok gniazdowało około 2,5 tysiące par lęgowych mew śmieszek, czyli około 5 tysiące ptaków. Dzisiaj nie ma już ponad połowy z nich.

Konrad Kuczera w czwartek 25 maja przekazał nam, że sytuacja na terenie Raciborszczyzny się poprawiła.

- Ten stan utrzymuje się wokół liczby 2800-3000 padłych ptaków. I dzisiaj kończy się funkcjonowanie rozporządzenia wojewody w zakresie zakazu wstępu na Łężczok i polder Buków. Od północy można już będzie wchodzić na te tereny - mówi nam.

W międzyczasie wykryto jednak kolejne ognisko ptasiej grypy. W Rychwałdzie stwierdzono ją w drobiu hodowlanym. W efekcie wojewoda Jarosław Wieczorek wydał rozporządzenie również dla naszego regionu, bo czeska miejscowość znajduje się nieopodal okolicznych miejscowości.

Strefą objętą zakażeniem objęto: Rybnik, powiaty – raciborski (za wyjątkiem Chałupek) i wodzisławski (poza Gorzyczkami, Uchylskiem, Łaziskami, Godowem, Gołkowicami i Skrbeńskiem) oraz gminy cztery gminy w powiecie rybnickim: Gaszowice, Jejkowice, Lyski i Świerklany. Obszar zagrożony to z kolei: Chałupki, Gorzyczki, Uchylsko, Łaziska, Godów, Gołkowice i Skrbeńsko. I tam staną tablice z napisami: „Uwaga! Wysoce zjadliwa grypa ptaków – obszar zagrożony”. Zmiany obowiązują do 8 czerwca.

Wojewoda Wieczorek w drugim rozporządzeniu doprecyzował, że wcześniejsze zmiany obowiązują w większości tylko do 25 maja. W większości, bo od 26 maja obowiązują jedynie w gospodarstwach, w których utrzymywany jest drób. Więcej: Ptasia grypa przedostała się do Czech. Wojewoda Wieczorek podał nowe wytyczne. O czym trzeba wiedzieć?